Jak przygotować się na Camino de Santiago?

 

Witajcie w sekcji poradników dla początkujących caminowiczów. Tutaj dowiecie się, jak przygotować się kondycyjnie do Camino de Santiago, co spakować w drogę i wreszcie- gdzie spać na Camino. Oprócz tego, postaram się tu umieścić nieco praktycznych informacji dotyczących podróży, odzieży i obuwia na Camino,  zdrowia oraz tego, jak poradzić sobie z własną psychiką po powrocie.

 

Camino samodzielnie czy w grupie?

Niezależnie od tego czy ruszasz na Camino de Santiago samodzielnie czy z nami w grupie zorganizowanej- musisz przygotować się do drogi:

  • fizycznie
  • duchowo
  • finansowo

Wędrówka samodzielna będzie dodatkowo wymagała od Ciebie zorganizowania całej logistyki obejmującej zakup biletów lotniczych i autobusowych lub kolejowych, zaplanowanie trasy (w tym wstępne wyznaczenie etapów dziennych i noclegów), ubezpieczeń, wyżywienia i zgrania wszystkiego w czasie i przestrzeni 😉

Jeśli decydujesz się ruszyć na Camino w grupie zorganizowanej (sprawdź nasze grupy), większość planowania i działań organizacyjnych wykonujemy za Ciebie. Pamiętaj jednak, że to Ty musisz o własnych nogach dojść do Santiago. To Twoje Camino! To Ty ostatecznie decydujesz jak je przeżyjesz. Jeśli masz pytania, możesz do nas zadzwonić (tel. 514777556)- chętnie pomożemy.

Już niebawem ruszamy z Wami na kolejne Camino

Zobacz najbliższe terminy

Co zabrać na Camino de Santiago?

10% masy Twojego ciała. Tyle wg wielu opinii powinien ważyć Twój plecak na Camino. Ja staram się, by w moim plecaku było znacznie mniej rzeczy niż te 10%.

Jeśli wyruszasz do Santiago po raz pierwszy- poświęć trochę czasu, by prawidłowo zaplanować swój ekwipunek. Nie zabieraj rzeczy "na zapas", nie wrzucaj do plecaka "bo może się przydać". Każdy gram zabrany na plecy trzeba potem nieść przez wiele dni. Zobacz, co ja pakuję do plecaka.

 

Instrukcja obsługi Camino de Santiago

Pieniądze na Camino de Santiago to temat niewątpliwie trudny dla wielu osób z uwagi na to, że koszty Camino w Hiszpaniimogą być znacznie wyższe niż zwykły urlop w nadmorskim kurorcie.

Niezależnie jednak od samych wydatków na podróż, wyżywienie czy noclegi w schroniskach na Camino warto poznać zasady płacenia za towary i usługi oraz zadbać o odpowiednie konto z kartą płatniczą umożliwiającą płacenie za granicą i wybieranie gotówki w bankomatach.

Pieniądze na Camino

Pieniądze na Camino de Santiago to temat niewątpliwie trudny dla wielu osób z uwagi na to, że koszty Camino w Hiszpaniimogą być znacznie wyższe niż zwykły urlop w nadmorskim kurorcie.

Niezależnie jednak od samych wydatków na podróż, wyżywienie czy noclegi w schroniskach na Camino warto poznać zasady płacenia za towary i usługi oraz zadbać o odpowiednie konto z kartą płatniczą umożliwiającą płacenie za granicą i wybieranie gotówki w bankomatach.

Trasy

Camino de Santiago to droga prowadząca z Twojego domu do Santiago de Compostela. Tak więc dróg prowadzących do grobu św. Jakuba jest wiele. Postaram się przedstawić Wam główne szlaki prowadzące do Santiago, te oznakowane i uczęszczane przez pielgrzymów. Pamiętajmy jednak, że każdy może wybrać własną drogę i nie jest zmuszony do kierowania się strzałkami.

Najpopularniejsze wśród pielgrzymów są oczywiście drogi w Hiszpanii. Pielgrzymi z całego świata przybywają na ten kraniec Europy, by pokonać ostatnie 100, 500 czy 800 kilometrów szlaku. Od wielu la powstają jednak odcinki szlaku jakubowego w wielu innych krajach.

Noclegi

Noclegi na Camino to temat rzeka. Każdy ma oczywiście inne spojrzenie na ten temat. Moje jest takie:

Jeśli zdrowie ci pozwala, śpisz w schroniskach dla pielgrzymów (nieważne, czy prywatnych, państwowych czy parafialnych), namiocie lub u ludzi prywatnych. Dlaczego nie uznaję spania w hotelach na Camino? Pielgrzymka powinna zmuszać do wyrzeczeń. Hotel może być wyrzeczeniem, ale dla szejków Brunei. Ty, pielgrzymie, jeśli pragniesz coś poświęcić (a zdrowie ci na to pozwala) śpij w pokoju z innymi pielgrzymami, dziel się swoim posiłkiem, nieś swój plecak na własnych plecach.

Dojazd i powrót

Dróg do grobu świętego Jakuba jest tysiące, zatem nie ma chyba sensu zastanawiać się nad dojazdem we wszystkie te miejsca. Najprościej (?) wyjść z własnego domu i dotrzeć do Santiago pieszo. Nie każdy jednak ma tyle czasu, odwagi i pieniędzy, żeby pozwolić sobie na taką wyprawę.

Odzież i obuwie

Odzież i obuwie są na Camino równie ważne, jak dobre nastawienie psychiczne. Jeśli zabierzemy za dużo ubrań, będziemy zmuszeni wysłać je pocztą do domu w najbliższej miejscowości. Jeśli zabierzemy ich za mało, zamiast zbliżać się do Santiago, będziemy biegali po sklepach w poszukiwaniu dodatkowej koszulki lub pary skarpet.

Polska naszywka na Camino

Naszywka z napisem „Camino de Santiago Polska” to 8-centymetrowe, okrągłe oznaczenie, które możesz umieścić na plecaku lub sakwie rowerowej podczas wędrówki Camino de Santiago. Dzięki niej członkowie naszej społeczności mogą rozpoznawać się między sobą w Drodze do Santiago.

Nie chcieliśmy, by naszywka była ściśle związana z jakimkolwiek podmiotem zajmującym się promocją czy utrzymaniem Camino. Od początku przyświecał nam cel, by stworzyć wzór uniwersalny, pasujący do każdego caminowicza. Mamy nadzieję, że udało nam się tego dokonać.

Monte do Gozo

Po kilkutygodniowej, a czasem nawet kilkumiesięcznej wędrówce docieramy na Monte Do Gozo- Wzgórze Radości. Nazwa jak najbardziej adekwatna do uczuć jakie budzą się w pielgrzymach po dotarciu tutaj.

Z Monte do Gozo po raz pierwszy mamy okazję zobaczyć cel naszej wędrówki. Ze wzgórza rozpościera się widok na całe Santiago de Compostela, w tym na wieże katedry do której zmierzamy. Cel wędrówki wskazują nam posągi pielgrzymów.

A działamy tak:

PON – PIĄ
10:00 – 18:00

SOB
10:00 – 14:00

NIEDZ
Jesteśmy zamknięci

Napisz do nas

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.