szybki kontakt

Pakowanie na Camino de Santiago

Pakowanie na Camino de Santiago

Jak spakować się do samolotu i wędrówki na Camino de Santiago? Szybko i lekko!

Nieważne, czy pakujesz się na camino 5-dniowe czy 30-dniowe. Zawartość Twojego plecaka na każdą wędrówkę w miesiącach maj-październik będzie praktycznie taka sama.

Twoje pakowanie powinno zająć nie dłużej niż 30 minut. Im dłużej będziesz się pakować- tym więcej rzeczy zabierzesz. A pamiętaj, że im więcej rzeczy w Twoim plecaku, tym trudniej będzie Ci pokonywać każdy kilometr.

Jeśli poczytasz relacje długodystansowych wędrowców z ich podróży, zauważysz, że często wraz z upływem czasu wyrywają niepotrzebne kartki z przewodników papierowych lub skracają sznurowadła- wszystko, by ograniczyć wagę plecaka. Spakuj się mądrze!

Jak spakować się na Camino de Santiago?

Słyszałeś już o zasadzie 10%? Podobno idealna waga bagażu na Camino powinna wynosić 10% wagi Twojego ciała. Życzę powodzenia, jeśli jesteś 50-kilogramową dziewczyną 🙂 A tak poważnie, zastanówmy się jak powinien wyglądać idealnie spakowany plecak lub torba na Camino de Santiago.

Twój bagaż będzie leciał z Tobą w samolocie. Pierwszym ograniczeniem na jakie natkniesz się, jeszcze zanim zaczniesz ważyć siebie i plecak, jest ograniczenie pojemności i wagi bagażu w Twojej linii lotniczej.

Nie ukrywajmy, że większość z nas podróżuje na Camino tzw. tanimi liniami (choć w ostatnich latach nie są wcale tanie) takimi jak Ryanair, Wizzair czy EasyJet. Najpopularniejszą z nich jest z pewnością Ryanair latający do popularnych miejsc startu lub przesiadki na Camino, czyli Madrytu, Porto czy Lizbony.

W co się spakować?

Ryanair w cenie biletu oferuje możliwość zabrania jedynie małego, podręcznego bagażu o wymiarach 40x20x25cm. Dodatkowy, też niewielki bagaż o wymiarach 55x40x20cm jest już dodatkowo płatny w 2 opcjach (w jednej zabieramy go do kabiny samolotu, w drugiej odprawiamy na stanowisku Ryanaira, skąd jest zabierany do luku bagażowego). Ostatnia opcja- niepolecana na Camino to wykupienie pełnego, 20-kilogramowego bagażu rejestrowanego.

Uważam, że Camino nie jest miejscem na walizkę na kółkach z całym dobytkiem. Powinniśmy robić wszystko, by już przed wylotem zminimalizować swój bagaż (nawet jeśli podczas dni wędrówki korzystamy z usługi transportu bagażu między schroniskami).

Przypominam też, że każdy bagaż zabierany do kabiny samolotu (a nie odprawiany do luku bagażowego) musi spełniać wszelkie zasady bezpieczeństwa, czyli nie może w nim być żadnych niebezpiecznych przedmiotów, płynów o pojemności powyżej 100ml, a kosmetyki powinny mieścić się do przezroczystej torby foliowej dostępnej na lotnisku.

Podsumujmy zatem opcje dostępne w Ryanair

OPCJA 1. Mały bagaż podręczny 40x20x25cm zabierany do kabiny (DARMOWY)
OPCJA 2. Mały bagaż podręczny 40x20x25cm zabierany do kabiny+ większy bagaż dodatkowy 55x40x20cm (10kg) zabierany do kabiny (WYMAGANA DOPŁATA 6-10E/lot przy zakupie biletu)
OPCJA 3. Mały bagaż podręczny 40x20x25cm zabierany do kabiny+ większy bagaż dodatkowy 55x40x20cm (10kg) odprawiany na stanowisku Ryanair (WYMAGANA DOPŁATA 10-12E/lot przy zakupie biletu)
OPCJA 4. Mały bagaż podręczny 40x20x25cm zabierany do kabiny+ duży bagaż dodatkowy 81x119x119cm (20kg) odprawiany na stanowisku Ryanair (WYMAGANA DOPŁATA 25-40E/lot przy zakupie biletu)

Skoro wiemy już jakie mamy opcje, zastanówmy się w jaki z tych bagaży jesteśmy w stanie- realnie- spakować się na kilku, kilkunasto- lub kilkudziesiecio-dniową wędrówkę Camino.

Moim zdaniem rozsądne są: OPCJA 2 i OPCJA 3, czyli mały bagaż podręczny+ średni dodatkowy. OPCJA 1 daje możliwość spakowania się na Camino, ale wymagałaby ultralekkiego sprzętu i naprawdę minimalistycznego podejścia. Jak spakować się w OPCJI 1, pokazałem niedawno na transmisji live: TUTAJ. OPCJA 4 to raczej bagaż na wakacje w Egipcie, nie na Camino de Santiago.

Jakie są różnice między OPCJĄ 2 i OPCJĄ 3? W OPCJI 2 bagaż średni możemy wziąć ze sobą do kabiny (pamiętamy o ograniczeniach niebezpiecznych przedmiotów i płynów). W OPCJI 3 bagaż średni odprawiamy na stanowisku Ryanair (można więc spakować w nim przedmioty zabronione w kabinie (np. kijki trekkingowe, płyny, sztućce itd) i odbieramy z taśmy po wylądowaniu.

Co spakować na Camino?

Skoro już wiemy w co możemy się spakować, zastanówmy się co powinniśmy spakować.

„Vita peregrinatio est”, czyli „życie jest pielgrzymowaniem”. Jak mówi ks. Wojciech Miszewski: „Zadaniem pielgrzymki jest oderwanie nas od codzienności. Ma ona pomóc nam skupić się na wnętrzu, pozwolić zająć się tym, na co brakuje czasu w codziennym zabieganiu.”

Jak mamy oderwać się od codziennych spraw, zabierając je ze sobą? Jeśli wędrówka do Santiago ma być czasem pełnym i wartościowym, powinniśmy już na etapie przygotowań zadbać nie tylko o stan swojego ducha, ale też wagę i pojemność plecaka.

Jestem przekonany, że Camino może być tym wartościowsze, im mniej niepotrzebnych rzeczy zabierzemy ze sobą. Im lżej będzie nam iść każdego dnia, tym cenniejszym doświadczeniem będzie każdy kilometr wędrówki. Zdamy sobie sprawę, że do pełnego szczęścia, jakie osiągamy na Camino, wystarczy nam bardzo niewiele. To doświadczenie przynosi ogromne owoce po powrocie z Camino.

Zastanówmy się zatem co jest nam potrzebne podczas wędrówki do Santiago, a co możemy zostawić w domu? Posłużę się swoim własnym przykładem pakowania na 10-14 dniowe Camino piesze w okresie od kwietnia do października.

Lista rzeczy poniżej obejmuje też rzeczy założone na siebie (czyli stoimy nago+ rzeczy z listy):

UBRANIA
– 3 pary majtek (termoaktywne, oddychające)
– 3 pary skarpetek (niskie, trekkingowe)
– 2 koszulki z krótkim rękawem (termoaktywne)
– 1 koszulka z długim rękawem (termoaktywna)
– 1 para długich spodni trekkingowych z odpinanymi nogawkami
– 1 para krótkich spodenek trekkingowych LUB druga para długich z odpinanymi nogawkami
– 1 lekki polar rozpinany (tzw. setka)
– 1 ultralekka kurtka przeciwdeszczowa
– 1 para butów do marszu
– 1 para japonek (pod prysznic i na wieczór)

AKCESORIA
– plecak 30-40 litrów 
(50 litrów jako absolutne max!)
– ultralekki plecak (jako mały bagaż i plecak wieczorny na zakupy)
– pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak
– śpiwór lekki 1kg
– ręcznik szybkoschnący
– telefon komórkowy
– ładowarka z 3 wejściami USB
– powerbank 20.000mah
– kamera sportowa
– 3x kabel USB do ładowania
– ultralekka saszetka tzw. nerka
– igła z nitką

APTECZKA I KOSMETYKI
– ibuprom
– zyrtec
– nifuroxazyd
– plaster z opatrunkiem
– 100ml żel/szampon
– szczoteczka do mycia zębów
– mała pasta do mycia zębów
– mały antyperspirant

DOKUMENTY
– dowód osobisty
– karta płatnicza
– karta EKUZ
– wydrukowane bilety

Pobierz listę rzeczy potrzebnych na Camino de Santiago w PDF do druku.


Możliwość komentowania została wyłączona.


Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.