szybki kontakt
Camino wybrzeżem Atlantyku (Portugues Da Costa) 

Cena od od 3595 + dopłaty

Camino wybrzeżem Atlantyku (Portugues Da Costa) 

Dostępne terminy wyjazdów:

28 czerwca – 8 lipca 2024 – BRAK MIEJSC

29 września – 9 października 2024 – cena i zapisy

Typ wędrówki: pieszo | Poziom trudności: łatwy | Zaczniesz wędrówkę w: okolice Baiona | Dystans do pokonania: 130km | Zobaczysz m.in.: Porto, Baiona, Vigo, Redondela, Pontevedra, Caldas de Reis, Santiago de Compostela+ wycieczka busem do Muxia, Finisterra, Wodospady Ezaro

Camino Portugues wybrzeżem Atlantyku jest jednym z najpopularniejszych szlaków do Composteli. Nasze nadmorskie camino zwykle rozpoczynamy w Baiona- urokliwym, portowym miasteczku, oddalonym o około 130 kilometrów od Santiago de Compostela.

Camino tym szlakiem organizujemy nawet kilkanaście razy do roku, bo zdecydowanie jest to jeden z najbardziej malowniczych szlaków po jakich chodzimy. Sprawdź wolne terminy powyżej i rozważ wcześniejsze zapisanie się na jeden z wyjazdów. Do zobaczenia na szlaku. Buen Camino!

Camino Portugues Wybrzeżem

Program wyjazdów na Camino Portugues Nadmorskie

Pamiętaj, że każdy z naszych wyjazdów jest inny. Program, który widzisz poniżej może odbiegać od tego, który faktycznie będziemy realizowali. Wpływ na przebieg pielgrzymki ma wiele czynników, jak choćby: zmiany w rozkładach przewoźników, możliwość noclegu w danej miejscowości, czy choćby kondycja pielgrzymów  Zawsze staramy się, aby wyjazd był najciekawszy z możliwych do zrealizowania w danym terminie. Jeśli chcesz omówić przebieg Camino w konkretnym terminie, możesz zadzwonić do Kuby na 514-777-556.

Pamiętaj też, ze oprócz opisanego tutaj Camino 11 lub 12-dniowego, mamy też wyjazdy krótsze, trwające 8 dni.

Podczas (prawie) każdego z naszych wyjazdów na Camino w grupie idzie ksiądz. Dzięki temu, osoby wierzące mają możliwość spowiedzi oraz uczestnictwa we Mszy Świętej po polsku każdego dnia pieszej pielgrzymki. Msze organizujemy każdego dnia w innym miejscu. Gwarantujemy, że do niektórych miejsc w których bywamy, nie dotrzesz wędrując samodzielnie.

Pielgrzymki na Camino Portugues Da Costa, które realizujemy, najczęściej wyglądają tak:

Dzień 1
Wylot z wybranego lotniska w Polsce. Na lotnisku spotkanie z liderem wyjazdu, odprawy i przelot do Porto. Po wylądowaniu przejazd do hostelu (najczęściej w centrum miasta Porto, zwykle w zasięgu pieszej wędrówki lub krótkiego przejazdu metrem do wszystkich ważniejszych miejsc w Porto), nocleg.

Dzień 2
Śniadanie i zwiedzanie Porto z przewodnikiem, miasta słynącego ze wspaniałych win. Miasto leży w połowie drogi pomiędzy Sanktuarium w Fatimie a Santiago de Compostela. W Porto zobaczymy Praca de Liberdade z pomnikiem Piotra IV, Ratusz Miejski, Dworzec Sao Bento, Katedra Se, Kościół św. Franciszka z niezwykłym wyposażeniem wnętrza, Ribeira (nabrzeże rzeki Douro).

Następnie przejedziemy na nocleg do Baiona, nad ocean atlantycki. Program zwiedzania Porto zawsze modyfikujemy, zależnie od pogody, czasu potrzebnego na odwiedzenie wszystkich atrakcji oraz chęci w grupie. Po każdym zwiedzaniu Porto mówimy zgodnie, że tutaj trzeba wrócić! Po przyjeździe na szlak, najczęściej wypełniamy nasze paszporty pielgrzyma i szykujemy się do pieszej wędrówki, która rozpocznie się jutro rano.

Dzień 3
Po noclegu w hostelu (już bezpośrednio na szlaku Camino de Santiago) poranna wizyta w kościele Santa Maria de Baiona. Msza św. tego dnia może odbyć się rano lub dopiero wieczorem, po dojściu do celu wędrówki. Początek szlaku św. Jakuba do Santiago to doskonały czas, żeby zapoznać się z oznakowaniem Camino Da Costa i zacząć poznawać pierwszych mijanych pielgrzymów.

Pierwszego dnia dojdziemy na nocleg do Vigo (ok. 25 km). Vigo to duże miasto portowe i jeden z ważniejszych Galicyjskich ośrodków przemysłowych i rybackich. Każdy z nas ma możliwość wędrówki całkowicie samodzielnie lub, jeśli nie czuje się na siłach w pierwszych dniach, może wędrować z przewodnikiem.

Camino Portugues wybrzeżem (2)

Dzień 4
Z Vigo wędrujemy w kierunku Redondeli. Dzisiejszy, drugi dzień wędrówki nie jest wymagający, ale daje nam poczuć pierwsze zmęczenie. W Redondeli zwykle gościmy w schronisku parafialnym, gdzie nasi pielgrzymi są bardzo lubiani. Msza św. odbywa się tego dnia w kościele św. Jakuba. Jako jedyna z grup odwiedzających Redondelę, otrzymujemy klucz do tego kościoła. W mieście mamy liczne sklepy i kawiarnie. (ok. 24 km). Redondela leży też nad zatoką, więc jeśli po południu ktoś czuje się na siłach, może przespacerować się nad morze.

Dzień 5
Poranna Msza św. w kościele św. Jakuba w Redondeli jest tu zawsze pierwszym elementem kolejnego dnia. Po niej możemy zjeść śniadanie i ruszyć na szlak do Pontevedry- jednego z większych miast na naszym szlaku. Po drodze możemy skorzystać z alternatywnego przebiegu szlaku, który prowadzi zacienionym laskiem nad brzegiem strumienia. Po dojściu do Pontevedry, jeśli siły pozwolą, można ruszyć do centrum miasta i zwiedzać je do późnego wieczora (ok. 18 km).

Dzień 6
Rano Msza św. i krótkie zwiedzanie Pontevedry na własną rękę. W mieście do zwiedzenia jest z pewnością przepiękna bazylika, kościół Matki Bożej pielgrzymów (pieczątki), kościół franciszkanów (wybudowany w miejscu, gdzie dotarł święty Franciszek w drodze do Santiago de Compostela). Dzisiejsza droga do Caldas de Reis zostanie wynagrodzona u jej celu. Caldas to miasteczko słynące ze źródeł termalnych. Zaraz przy wejściu do miejscowości można dać odpocząć zmęczonym stopom, mocząc je w gorącej wodzie, płynącej z miejskiego kranu, a jeśli ktoś ma odwagę, może zanurzyć się w tej gorącej wodzie całemu. (ok. 24 km)

Dzień 7
Rano wychodzimy do Padrón. Jest to bardzo urokliwy i piękny krajobrazowo etap wędrówki. Msza św. tego dnia najczęściej celebrowana jest w kościele św. Jakuba, w miejscu gdzie w VII wieku dopłynęły zwłoki św. Jakuba Większego (ok. 18 km). Dzień marszu można sobie nieco wydłużyć. Szlak do Padron ma bowiem alternatywny przebieg (oznaczony czerwoną strzałką), biegnący przez Herbon. To stąd pochodzą słynne pimientos de Padron (papryczki z Padron). Tutaj też kręcone były niektóre sceny z filmu „Droga Życia” („The Way”). W Padrón zawsze staramy się celebrować Eucharystię w kościele naszego patrona. Miłośnicy owoców morza, mogą skorzystać z kilku wyśmienitych pulperii (barów serwujących ośmiornicę) tego miasta.

Dzień 8
Poranne wyjście na przedostatni etap podróży do Santiago de Compostela prowadzi nas już na przedmieścia Santiago, czyli Milladoiro. Milladoiro to już praktycznie dalekie przedmieścia Santiago. Mamy tu swoje ulubione miejsce, czyli nowiutkie albergue parafialne oraz kościół w którym od jego powstania uczestniczymy we Mszy. Tutaj zwykle odpoczywamy, robimy ostatnie pranie i planujemy nasz czas w Santiago de Compostela. (ok. 18 km). Jutro wielki dzień.

Dzień 9
Aby mieć jak najwięcej czasu w Santiago de Compostela, najczęściej tego dnia staramy się wyruszyć w drogę możliwie wcześnie. Poranne wejście na plac Obradoiro gwarantuje nam, że nie będzie tam tłumów. Po Mszy dla pielgrzymów, wszyscy mamy wolny na indywidualną refleksję, zakup pamiątek, uzyskanie Composteli. Jeśli jest taka możliwość, staramy się by jedna osoba odebrała wszystkie Compostelki, a reszta w ten sposób uniknęła stania w wielogodzinnych kolejkach do odbioru tego dokumentu odbycie pielgrzymki. Tego dnia nocujemy w schronisku Santiago de Compostela.

Dzień 10
Wcześnie rano wyjeżdżamy naszym busem nad ocean, do Muxia. Jeśli jest możliwość, tam odbywa się Msza św., następnie przejazd do Finisterry. Wjedziemy na sam przylądek, który od średniowiecza uważany był za symboliczny koniec świata, w którym pielgrzymi palili swoje
stare pielgrzymie ubrania. Jeśli czas i pogoda pozwoli, odwiedzimy jedno z dwóch miejsc: wodospady Ezaro lub jedną z galicyjskich plaż, gdzie po pielgrzymce będziemy mogli symbolicznie obmyć nasze stopy.  Następnie powrót do Santiago, czas wolny na refleksję i (jeśli czas pozwoli) ostatnie odwiedzenie katedry. Drugi, ostatni nocleg w Santiago.

Dzień 11
Rano czas wolny na indywidualne zwiedzanie i relaks w Santiago de Compostela. Można wcześnie rano udać się na plac Obradoiro, by zobaczyć go bez obecności innych pielgrzymów czy odwiedzić targ Mercado de Abastos – możliwość kupna produktów spożywczych typowych dla Galicji. Następnie wyjazd do Porto. Odprawy i przelot powrotny. Lądowanie w Polsce o godz. 19:55.

Zobacz relację z jednego z naszych wyjazdów na Camino da Costa

Na naszym fanpage’u na facebooku można znaleźć jeszcze wpisy z naszych minionych wyjazdów oraz kilka filmików z Camino Portugues. Tutaj natomiast przykładowe schronisko w jakim nocujemy (każde jednak ma zupełnie inne wyposażenie i inny standard).

CENA (najczęściej) ZAWIERA

CENA (najczęściej) NIE ZAWIERA

W razie pytań, Kuba wie co i jak  Tel. 514-777-556

Infolinia 571 099 065

Galeria zdjęć

Zwiedzanie-Porto-Camino-de-Santiago-2
Rossol-w-Padron
Zwiedzanie-Porto-Camino-de-Santiago-12
Hostel-albergue-na-Camino-da-Costa-4
Wedrowka-Camino-nad-morzem-2
Kaplica-Objawien-Pontevedra-2
Kaplica-Objawien-Pontevedra-3
Santiago-de-Compostela-zakonczenie-pielgrzymki-da-Costa-5
Pielgrzymka-do-Santiago-de-Compostela-szlakiem-nadmorskim-7
Camino-de-Santiago-miejsca-ieoczywiste-11
Santiago-de-Compostela-zakonczenie-pielgrzymki-da-Costa-3
Pielgrzymka-do-Santiago-de-Compostela-szlakiem-nadmorskim-9
Pielgrzymka-do-Santiago-de-Compostela-szlakiem-nadmorskim-13
Pielgrzymka-do-Santiago-de-Compostela-szlakiem-nadmorskim-12
Pielgrzymka-do-Santiago-de-Compostela-szlakiem-nadmorskim-18
Pielgrzymka-do-Santiago-de-Compostela-szlakiem-nadmorskim-21
Wycieczka-koniec-swiata-Finisterra-Muxia-13
Pielgrzymka-do-Santiago-de-Compostela-szlakiem-nadmorskim-20
Pielgrzymka-do-Santiago-de-Compostela-szlakiem-nadmorskim-1
Katedra w Santiago de Compostela w 2 godziny
Pielgrzymka-do-Santiago-de-Compostela-szlakiem-nadmorskim-22
Wycieczka-koniec-swiata-Finisterra-Muxia-16
Camino-Portugues-zDaCosta-Finisterra-15D-JUBILEUSZ-GOTOWE
Camino wybrzeżem Atlantyku (Portugues Da Costa) 

Cena od od 3595 + dopłaty

Camino wybrzeżem Atlantyku (Portugues Da Costa) 

Dostępne terminy wyjazdów:

28 czerwca – 8 lipca 2024 – BRAK MIEJSC

29 września – 9 października 2024 – cena i zapisy

Typ wędrówki: pieszo | Poziom trudności: łatwy | Zaczniesz wędrówkę w: okolice Baiona | Dystans do pokonania: 130km | Zobaczysz m.in.: Porto, Baiona, Vigo, Redondela, Pontevedra, Caldas de Reis, Santiago de Compostela+ wycieczka busem do Muxia, Finisterra, Wodospady Ezaro

Zobacz także

Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.