Camino de Invierno z Ponferrady 270km
Camino de Invierno powoli zyskuje miano "nowego Camino Primitivo". To wciąż mało uczęszczany szlak, na którym doświadczysz ciszy w otoczeniu bajkowych krajobrazów.
zobacz szczegółyCena od 3490
Daty Camino Portugues Centralne w 2023 roku
terminy wkrótce
Typ wędrówki: pieszo | Poziom trudności: łatwy | Zaczniesz wędrówkę w: TUI | Dystans do pokonania: 115km | Zobaczysz m.in.: Porto, Tui, Pontevedra, Caldas de Reis, Wodospary Barosa, Santiago de Compostela, Muxia, Finisterra, Wodospady Ezaro
Trwa wyjątkowy rok na Camino de Santiago, dlatego też mamy ograniczoną ilość miejsc na naszych wyjazdach. Pamiętaj też, że w nadchodzącym sezonie będzie jeszcze trudniej o nocleg na szlaku centralnym. Rozważ wcześniejszą rezerwację miejsca! Nasze dostępne terminy Camino Portugues znajdziesz poniżej:
TERMINY:
wkrótce
Pamiętaj, że każdy z naszych wyjazdów jest inny. Program, który widzisz poniżej może odbiegać od tego, który faktycznie będziemy realizowali. Wpływ na przebieg pielgrzymki ma wiele czynników, jak choćby: zmiany w rozkładach przewoźników, możliwość noclegu w danej miejscowości, czy choćby kondycja pielgrzymów Zawsze staramy się, aby wyjazd był najciekawszy z możliwych do zrealizowania w danym terminie. Jeśli chcesz omówić przebieg Camino w konkretnym terminie, możesz zadzwonić do Kuby na 514-777-556.
Podczas PRAWIE każdego z naszych wyjazdów na Camino w grupie idzie ksiądz. Dzięki temu, osoby wierzące mają możliwość spowiedzi oraz uczestnictwa we Mszy Świętej po polsku każdego dnia pieszej pielgrzymki. Msze organizujemy każdego dnia w innym miejscu. Gwarantujemy, że do niektórych miejsc w których bywamy, nie dotrzesz wędrując samodzielnie.
Dzień 1
Wylot z lotniska Warszawa-Modlin o godz. 18:20, odprawy i przelot do Porto. Po wylądowaniu przejazd do hostelu (najczęściej w centrum miasta Porto, w zasięgu pieszej wędrówki do wszystkich ważniejszych miejsc w Porto), nocleg (tego dnia, z racji późnej godziny przelotu, bez kolacji).
Dzień 2
Śniadanie i zwiedzanie Porto z przewodnikiem, miasta słynącego ze wspaniałych win. Miasto leży w połowie drogi pomiędzy Sanktuarium w Fatimie a Santiago de Compostela. W Porto zobaczymy Praca de Liberdade z pomnikiem Piotra IV, Ratusz Miejski, Dworzec Sao Bento, Katedrę Se, Kościół św. Franciszka z niezwykłym wyposażeniem wnętrza, Ribeira (nabrzeże rzeki Douro). Następnie przejedziemy na nocleg do Tui. Program zwiedzania Porto zawsze modyfikujemy, zależnie od pogody, czasu potrzebnego na odwiedzenie wszystkich atrakcji oraz chęci w grupie. Po każdym zwiedzaniu Porto mówimy zgodnie, że tutaj trzeba wrócić! Po przyjeździe do Tui najczęściej wypełniamy nasze paszporty pielgrzyma i szykujemy się do pieszej wędrówki.
Dzień 3
Po noclegu w hostelu (już bezpośrednio na szlaku Camino de Santiago) poranna wizyta w katedrze w Tui. Msza św. tego dnia może odbyć się rano lub dopiero wieczorem, po dojściu do celu wędrówki. Początek szlaku św. Jakuba do Santiago to doskonały czas, żeby zapoznać się z oznakowaniem Camino i zacząć poznawać pierwszych mijanych pielgrzymów. Pierwszego dnia dojdziemy na nocleg do Porrino (ok. 18 km). Porrino to niewielka miejscowość, ale zawsze zapewnia nam wszystko, czego potrzebujemy. Jest tu kościół, liczne sklepy, bary i schroniska dla pielgrzymów. Każdy z nas ma możliwość wędrówki całkowicie samodzielnie lub, jeśli nie czuje się na siłach w pierwszych dniach, może wędrować z przewodnikiem.
Dzień 4
Z Porrino najczęściej wychodzimy wcześnie rano. Mamy tu swoją ulubioną piekarnię, w której- jeszcze przed opuszczeniem miasta- można zjeść świeżutką kanapkę i wypić aromatyczną kawę. Szlak do Redondeli dzisiejszego dnia nie jest wymagający, ale ten drugi dzień wędrówki daje nam poczuć pierwsze zmęczenie. W Redondeli zwykle gościmy w schronisku parafialnym, gdzie nasi pielgrzymi są bardzo lubiani. Msza św. odbywa się tego dnia w kościele św. Jakuba. Jako jedyna z grup odwiedzających Redondelę, otrzymujemy klucz do tego kościoła. W mieście mamy liczne sklepy i kawiarnie. (ok. 24 km). Redondela leży też nad zatoką, więc jeśli po południu ktoś czuje się na siłach, może przespacerować się nad morze.
Dzień 5
Poranna Msza św. w kościele św. Jakuba w Redondeli jest tu zawsze pierwszym elementem kolejnego dnia. Po niej możemy zjeść śniadanie i ruszyć na szlak do Pontevedry- jednego z większych miast na naszym szlaku. Po drodze możemy skorzystać z alternatywnego przebiegu szlaku, który prowadzi zacienionym laskiem nad brzegiem strumienia. Po dojściu do Pontevedry, jeśli siły pozwolą, można ruszyć do centrum miasta i zwiedzać je do późnego wieczora (ok. 18 km).
Dzień 6
Rano Msza św. i krótkie zwiedzanie Pontevedry na własną rękę. W mieście do zwiedzenia jest z pewnością przepiękna bazylika, kościół Matki Bożej pielgrzymów (pieczątki), kościół franciszkanów (wybudowany w miejscu, gdzie dotarł święty Franciszek w drodze do Santiago de Compostela). Dzisiejsza droga do Caldas de Reis zostanie wynagrodzona u jej celu. Caldas to miasteczko słynące ze źródeł termalnych. Zaraz przy wejściu do miejscowości można dać odpocząć zmęczonym stopom, mocząc je w gorącej wodzie, płynącej z miejskiego kranu, a jeśli ktoś ma odwagę, może zanurzyć się w tej gorącej wodzie całemu. (ok. 24 km)
Dzień 7
Rano wychodzimy do Padrón. Jest to bardzo urokliwy i piękny krajobrazowo etap wędrówki. Msza św. tego dnia najczęściej celebrowana jest w kościele św. Jakuba, w miejscu gdzie w VII wieku dopłynęły zwłoki św. Jakuba Większego (ok. 18 km). Dzień marszu można sobie nieco wydłużyć. Szlak do Padron ma bowiem alternatywny przebieg (oznaczony czerwoną strzałką), biegnący przez Herbon. To stąd pochodzą słynne pimientos de Padron (papryczki z Padron). Tutaj też kręcone były niektóre sceny z filmu „Droga Życia” („The Way”). W Padrón zawsze staramy się celebrować Eucharystię w kościele naszego patrona. Miłośnicy owoców morza, mogą skorzystać z kilku wyśmienitych pulperii (barów serwujących ośmiornicę) tego miasta.
Dzień 8
Poranne wyjście na przedostatni etap podróży do Santiago de Compostela prowadzi nas już na przedmieścia Santiago, czyli Milladoiro. Milladoiro to już praktycznie dalekie przedmieścia Santiago. Mamy tu swoje ulubione miejsce, czyli nowiutkie albergue parafialne oraz kościół w którym od jego powstania uczestniczymy we Mszy. Tutaj zwykle odpoczywamy, robimy ostatnie pranie i planujemy nasz czas w Santiago de Compostela. (ok. 18 km). Jutro wielki dzień.
Dzień 9
Aby mieć jak najwięcej czasu w Santiago de Compostela, najczęściej tego dnia staramy się wyruszyć w drogę możliwie wcześnie. Poranne wejście na plac Obradoiro gwarantuje nam, że nie będzie tam tłumów. Po Mszy dla pielgrzymów, wszyscy mamy wolny na indywidualną refleksję, zakup pamiątek, uzyskanie Composteli. Jeśli jest taka możliwość, staramy się by jedna osoba odebrała wszystkie Compostelki, a reszta w ten sposób uniknęła stania w wielogodzinnych kolejkach do odbioru tego dokumentu odbycie pielgrzymki. Tego dnia nocujemy w schronisku Santiago de Compostela
Dzień 10
Wcześnie rano wyjeżdżamy naszym busem nad ocean, do Muxia. Jeśli jest możliwość, tam odbywa się Msza św., następnie przejazd do Finisterry. Wjedziemy na sam przylądek, który od średniowiecza uważany był za symboliczny koniec świata, w którym pielgrzymi palili swoje
stare pielgrzymie ubrania. Jeśli czas i pogoda pozwoli, odwiedzimy jedno z dwóch miejsc: wodospady Ezaro lub jedną z galicyjskich plaż, gdzie po pielgrzymce będziemy mogli symbolicznie obmyć nasze stopy. PNastępnie powrót do Santiago, czas wolny na refleksję i (jeśli czas pozwoli) ostatnie odwiedzenie katedry. Drugi, ostatni nocleg w Santiago.
Dzień 11
Rano czas wolny na indywidualne zwiedzanie i relaks w Santiago de Compostela. Można wcześnie rano udać się na plac Obradoiro, by zobaczyć go bez obecności innych pielgrzymów czy odwiedzić targ Mercado de Abastos – możliwość kupna produktów spożywczych typowych dla Galicji. Następnie wyjazd do Porto. Odprawy i przelot powrotny. Lądowanie w Polsce o godz. 19:55.
Na naszym fanpage’u na facebooku można znaleźć jeszcze wpisy z naszych minionych wyjazdów oraz kilka filmików z Camino Portugues. Tutaj natomiast przykładowe schronisko w jakim nocujemy (każde jednak ma zupełnie inne wyposażenie i inny standard).
CENA (najczęściej) ZAWIERA
CENA (najczęściej) NIE ZAWIERA
W razie pytań, Kuba wie co i jak Tel. 514-777-556
Cena od 3490
Daty Camino Portugues Centralne w 2023 roku
terminy wkrótce
Typ wędrówki: pieszo | Poziom trudności: łatwy | Zaczniesz wędrówkę w: TUI | Dystans do pokonania: 115km | Zobaczysz m.in.: Porto, Tui, Pontevedra, Caldas de Reis, Wodospary Barosa, Santiago de Compostela, Muxia, Finisterra, Wodospady Ezaro
Camino de Invierno powoli zyskuje miano "nowego Camino Primitivo". To wciąż mało uczęszczany szlak, na którym doświadczysz ciszy w otoczeniu bajkowych krajobrazów.
zobacz szczegółyzobacz szczegóły
PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.
Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.