szybki kontakt
Pielgrzymka do Fatimy pieszo, czyli Caminho do Fatima

Cena od 4495

Pielgrzymka do Fatimy pieszo, czyli Caminho do Fatima

Dostępne terminy wyjazdów:

11-18 lipca 2024 – cena i zapisy

14-21 października – cena i zapisy

Typ wędrówki: pieszo | Poziom trudności: łatwy | Zaczniesz wędrówkę w: okolice Lizbony | Dystans do pokonania: 120km pieszo | Zobaczysz m.in.: Lizbonę, Santarem, Minde, Fatimę, miejsca objawień fatimskich

Pielgrzymki do Fatimy w formie objazdowej zachwycają nas od wielu lat (tutaj znajdziesz nasze pielgrzymki do Fatimy i Santiago). Wielokrotnie w ciągu roku odwiedzamy miejsca objawień w Fatimie i spędzamy czas w tym cudownym miejscu. Miasto pokoju ma wyjątkowe miejsce w naszych sercach, dlatego szczególnie zachęcamy, jako pierwsi w Polsce, do odbycia pielgrzymki pieszej do portugalskiej Fatimy.

Pielgrzymka do Fatimy kończy się tutaj
Pielgrzymka do Fatimy kończy się na tym placu

Nasze zamiłowanie do pielgrzymek pieszych (szczególnie Camino de Santiago) sprawiło, że Caminho do Fatima, czyli szlak do Fatimy, na stałe zagościł w naszym kalendarzu wyjazdów.

Uwielbiamy nie tylko samą Fatimę, ale też jej przepiękne i przepełnione spokojem okolice. Wędrowanie szlakiem do Fatimy pieszo sprawia, że zupełnie inaczej odbieramy samo miasto i miejsca objawień, gdy już do nich dotrzemy.

Pielgrzymka do Fatimy - miejsce objawień
Miejsce objawień na Cova de Iria w Fatimie późnym wieczorem

Pielgrzymka do miejsca objawień Najświętszej Maryi Panny z 1917 roku

Fatima odwiedzana jest przez miliony pielgrzymów z całego świata, którzy chcą poznać miejsce zatwierdzonych przez Kościół objawień Matki Bożej. Objawienia dotyczą trojga pastuszków- kilkuletnich dzieci o imionach: Łucja, Franciszek i Hiacynta.

W czasie objawień Najświętszej Maryi Panny, Łucja dos Santos miała dziesięć, Franciszek dziewięć i Hiacynta Marto siedem lat. Cała trójka mieszkała w niewielkiej wiosce Aljustrel, w miejscu należącym do parafii fatimskiej.

Obecnie domy rodzinne pastuszków można swobodnie odwiedzać . Wioska Aljustrel znajduje się w zasięgu spaceru od „centrum” Fatimy.

Pielgrzymka do Fatimy dom Łucji
Wejście do domu Łucji dos Santos w Aljustrel

Objawienia miały miejsce na małym skrawku ziemi należącym do rodziców Łucji, nazywanym Cova da Iria, i znajdującym się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii.

Matka Boża ukazała się pastuszkom na krzewie zwanym ilex. To karłowata odmiana dębu, mająca nieco ponad metr wysokości. Obecnie w tym miejscu stoi kaplica wraz z zadaszeniem i miejscami siedzącymi dla pielgrzymów. Tutaj też sprawowane są codzienne modlitwy rózańcowe.

Pielgrzymki do Fatimy Miejsce Objawień Cova de Iria nocą
Miejsce Objawień na Cova de Iria nocą

Podczas objawień Franciszek widział Maryję, lecz Jej nie słyszał. Hiacynta Ją widziała i słyszała. Łucja natomiast widziała, słyszała i rozmawiała z Nią. Objawienia miały miejsce około południa.

Zanim Fatima, przed nami długa wędrówka przez południową Portugalię.

Sama Fatima jest miejscem wyjątkowym i gdy już się tam pojawiamy, możemy rozważać i poznawać różne miejsca i wydarzenia, które miały tam miejsce (a nie chodzi wyłącznie o objawienia z których Fatima słynie).

Podczas naszych pielgrzymek pokonujemy pieszo około 120 kilometrów z południa Portugalii. Dawniej planowaliśmy nasze wędrówki z samej Lizbony, jednak pierwsze 50 kilometrów ze 170-kilometrowego szlaku to nieciekawe i brzydkie przedmieścia stolicy.

Podczas organizowanych obecnie pielgrzymek omijamy brzydkie przedmieścia i rozpoczynamy pieszą pielgrzymkę około 120 kilometrów od Fatimy i rozkładamy ten dystans na 5 dni wędrówki.

Zobaczcie filmik na którym testowaliśmy tę trasę w pierwotnej jeszcze długości:

Pielgrzymka do Fatimy z księdzem, przewodnikiem, ale z pełną swobodą poruszania się po szlaku.

Nasza miłość do Camino sprawiła, że uwielbiamy chodzić w pełnej swobodzie. Bez narzuconego rytmu dnia. Mimo, że spędzamy dużo czasu na modlitwie i kontemplacji, odbywa się ona indywidualnie lub podczas codziennej, już wspólnej Eucharystii.

Tak też jest na pieszej pielgrzymce do Fatimy. Każdy z uczestników (jeśli chce) ,ma możliwość wyjścia z miejsca noclegowego o wybranej przez siebie porze i pójścia własnym tempem. Nie ma ustalonego rytmu spotkań, modlitwy czy tempa marszu.

Pielgrzymka do Fatimy - kościół na szlaku
Po drodze do Fatimy mijamy wiele kościołów. Niestety większość z nich jest zamknięta.

Centralnym punktem dnia jest Eucharystia. Czasem w kościele, czasem w kaplicy, a czasem po prostu na szlaku.

Jeśli nie czujesz się na siłach lub nie masz odwagi wędrować samemu, oczywiście możesz dołączyć do przewodnika, księdza lub innej osoby z naszej grupki i poruszać się w obecności innych osób. Pełna swoboda.

Pielgrzymka do Fatimy autokarem czy samolotem?

Portugalia leży na skraju Europy. Z Polski do Fatimy autokarem jechalibyśmy minimum 3 doby. To zdecydowanie za długo. Nasza pielgrzymka do Fatimy pieszo w całości trwa zaledwie 8 dni!

Dlatego od lat, podczas wszystkich naszych pielgrzymek i wędrówek po świecie wybieramy transport lotniczy. Jest nie tylko szybszy, ale i znacznie bezpieczniejszy. Szczególnie ostatnio dużo czyta się o nocnych wypadkach autokarów.

Dodatkowo pielgrzymka lotnicza do Fatimy jest po prostu tania w porównaniu do pielgrzymki autokarem.

Noclegi na pielgrzymce pieszej do Fatimy

Podczas naszych wędrówek po Caminho do Fatima, nie nocujemy (wyjątkowo) w albergach, czyli hostelach. Tutaj korzystamy raczej z typowych portugalskich pensjonatów, posiadłości rolnych i hotelików.

Zwykle mamy zatem do dyspozycji nocleg w pokoju 2-osobowym. Staramy się też zapewnić wszystim śniadanie przed wyjściem na trasę.

Noclegi na tej pielgrzymce są zatem w dosyć wysokim standardzie.

Program pielgrzymki pieszej do Fatimy dzień po dniu:

Dzień 1 – przelot do Portugalii

Pierwszego dnia naszej pielgrzymki zbieramy się na wybranym lotnisku w Polsce. Po otrzymaniu kart pokładowych i zapoznaniu się z grupką wylatującą z nami, przechodzimy wszystkie niezbędne odprawy i po wylądowaniu w Lizbonie późnym popołudniem opuszczamy lotnisko.

Zwiedzanie Lizbony na pielgrzymce do fatimy
Wieczorna Lizbona – stolica Portugalii

Po zakwaterowaniu w hotelu w stolicy Portugalii, mamy możliwość spaceru i zobaczenia tego pięknego miasta wieczorową porą.

Dzień 2 – przejazd na szlak i pierwsze kilometry

Po wczesnym śniadaniu, udamy się naszym busem lub pociągiem w kierunku Azambuja, gdzie rozpoczniemy naszą wędrówkę pieszą.

Pieszo do Fatimy Azambuja
Pieszo przez Azambuja

Tego dnia czeka nas sporo odcinków asfaltowych, jednak po południu dojdziemy już do rzeki Tag, nad którą znajduje się posiadłość w której będziemy nocowali.

Posiadłości na wiejskich terenach Portugalii na szlaku do Fatimy
Posiadłości na wiejskich terenach Portugalii

Dzień 3 – w kierunku Santarem

Dzień trzeci, to łatwy i urokliwy etap, prowadzący najpierw w pobliżu rzeki Tag, a następnie przez tereny uprawne i winnice. Do Santarem zbliżamy się już drogą asfaltową.

Caminho do Fatima przed Santarem - pielgrzym
W drodze do Santarem

Po krótkim podejściu w górę, będziemy mieli możliwość podziwiania rzeki Tag z góry. Popołudnie i wieczór możemy poświęcić na poznawanie tego urokliwego miasteczka.

Dziś zakwaterowanie w jednym z urokliwych hotelików na starówce tego miasta.

Dzień 4 – najdłuższy z wszystkich, ale piękny!

Dziś czeka nas około 29 kilometrów marszu. Dtaczego? Otórz w wiejskich terenach przez które obecnie przechodzimy nie ma bazy noclegowej. Poznajemy więc ,nieskażoną jeszcze turystyką, prawdziwą Portugalię.

Starówka Santarem

Dzisiejszy etap, ze względu na swą długość, może być wymagający, dlatego warto zaopatrzyć się w wodę i przekąski na cały dzień wędrówki.

Późnym popołudniem dotrzemy w okolice Amiais de Baixo, gdzie udamy się na nocleg.

Dzień 5 -powoli przez góry do Minde

Dzisiejszy etap jest najkrótszy z wszystkich. Po drodze jednak czeka nas do pokonania niewielkie wzniesienie z którego będziemy mogli podziwiać dolinę, która zostawimy za plecami. Po drugiej stronie będzie się już rozciągać równina prowadząca prosto do Fatimy.

szlak biegnący w kierunku Minde i Fatimy
szlak biegnący w kierunku Minde i Fatimy

Dziś nie musimy się nigdzie spieszyć. Etap jest bardzo łagodny i sprzyja wyciszeniu, modlitwie i kontemplacji. W Minde zakwaterujemy się w jednym z miejscowych tradycyjnych pensjonatów.

Dzień 6 – Fatima – miasto pokoju

Do pokonania mamy około 20 kilometrów. Fatimę zobaczymy z odległości około 4 kilometrów przed dotarciem do celu. Najpierw wędrujemy nieco pod górę, asfaltowymi chodnikami, by potem zejść na nieco odludny odcinek szlaku, prowadzącego przez nieliczne wioski.

Po dojściu do Fatimy będziemy realizowali ustalony wcześniej program zwiedzania o którym poinformuje przewodnik. W dzień dojścia zakwaterujemy się w hotelu i udamy na wieczorny różaniec w miejscu objawień na Cova de Iria.

Dzień 7 – poznajemy Fatimę

Cały siódmy dzień naszej pielgrzymki to poznawanie Fatimy i okolicznych miejsc związanych z objawieniami i rodzinami pastuszków. Będziemy też mieli czas na indywidualna modlitwę, spacery i uczestniczenie w życiu Sanktuarium.

Czas w Fatimie wykorzystamy do maksimum, jednak bez zbędnego pośpiechu. W końcu jesteśmy w „mieście pokoju” 😉 . Z pewnością weźmiemy udział w modlitwach i tradycyjnej procesji ze świecami.

Dzień 8 – wyjazd do Lizbony i wylot

W godzinach porannych śniadanie i wyjazd do Lizbony. Tam odprawy i powrót do Polski.

Koszty pielgrzymki do Fatimy na 8 dni:

CENA (najczęściej) ZAWIERA

CENA (najczęściej) NIE ZAWIERA

Zobacz też inne filmiki z Caminho de Fatima z naszego kanału:

https://www.youtube.com/watch?v=VLNWoglC3dI

Galeria zdjęć

Pielgrzymki do Fatimy (29)
Pielgrzymki do Fatimy (28)
Pielgrzymki do Fatimy (26)
Pielgrzymki do Fatimy (25)
Pielgrzymki do Fatimy (24)
Pielgrzymki do Fatimy (23)
DCIM100MEDIADJI_0607.JPG
Pielgrzymki do Fatimy (21)
Pielgrzymki do Fatimy (20)
Pielgrzymki do Fatimy (19)
Pielgrzymki do Fatimy (18)
Pielgrzymki do Fatimy (17)
Pielgrzymki do Fatimy (16)
Pielgrzymki do Fatimy Miejsce Objawień Cova de Iria nocą
Pielgrzymki do Fatimy (13)
Pielgrzymki do Fatimy (12)
Pielgrzymki do Fatimy (11)
Pielgrzymki do Fatimy (10)
Pielgrzymki do Fatimy (9)
Pielgrzymki do Fatimy (8)
Pielgrzymki do Fatimy (7)
Pielgrzymki do Fatimy (6)
Pielgrzymki do Fatimy (5)
Pielgrzymki do Fatimy (4)
Pielgrzymki do Fatimy (3)
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (11)
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (10)
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (9)
gory w kierunku Fatimy
pielgrzymka Fatima pole
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (8)
Pielgrzymka do Fatimy z Lizbony
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (7)
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (6)
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (5)
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (4)
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (22)
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (21)
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (20)
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (19)
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (18)
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (17)
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (16)
Pielgrzymka Fatima z przewodnikiem
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (15)
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (14)
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (13)
Pielgrzymka piesza do Fatimy Portugalia (12)
Pielgrzymki d Fatimy noclegi ze śniadaniem (5)
kaplica w jednym z miejsc na Camino do Fatimy
Szlak do Fatimy przez portugalskie wioski
Pielgrzymka do Fatimy pieszo, czyli Caminho do Fatima

Cena od 4495

Pielgrzymka do Fatimy pieszo, czyli Caminho do Fatima

Dostępne terminy wyjazdów:

11-18 lipca 2024 – cena i zapisy

14-21 października – cena i zapisy

Typ wędrówki: pieszo | Poziom trudności: łatwy | Zaczniesz wędrówkę w: okolice Lizbony | Dystans do pokonania: 120km pieszo | Zobaczysz m.in.: Lizbonę, Santarem, Minde, Fatimę, miejsca objawień fatimskich

Zobacz także

Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.