Twoje Camino de Santiago

Camino de Santiago z przewodnikiem nie różni się od Camino organizowanego samodzielnie. Ty idziesz swoim tempem pieszo lub jedziesz rowerem. My zapewniamy przeloty, transfery, noclegi, transport bagażu i pomoc przewodnika od  wylotu do powrotu.

Kochani pielgrzymi! Uważnie monitorujemy sytuację w związku z epidemią COVID-19. Jesteśmy w stałym (codziennym) kontakcie z wieloma z naszych gospodarzy w Portugalii i Hiszpanii, Stowarzyszeniami związanymi z Camino oraz władzami lokalnymi i kościelnymi na szlakach, po których regularnie chodzimy.

Nasz kalendarz wyjazdów w 2020 roku został mocno uszczuplony i nie byliśmy pewni, czy w tym sezonie pojedziemy z Wami na Camino. Jednakże z początkiem lipca, podjęliśmy wstępną decyzję, że w tym sezonie wyruszymy na Camino trzykrotnie:

Dwa razy na Camino Portugues, szlakiem centralnym z Tui (terminy 5-15 września oraz 3-13 października) i raz na Camino Frances z Cebreiro w terminie 19-29 września).

W międzyczasie zachęcamy Was do śledzenia naszej strony na facebook’u. Tam publikujemy wszystkie aktualizacje. Trzymajcie się zdrowo!

Nasze zorganizowane wyjazdy na Camino zawsze mają te same zasady, których trzymamy się od lat:

 • Wyjazd organizujemy tak, byś nie czuła/czuł się jak na zorganizowanej wycieczce, ale na Camino de Santiago.
 • Każdy porusza się własnym tempem, więc nie ma poczucia bycia na Camino w grupie. Nikt Cię nie pogania, więc przeżywasz Camino po swojemu, tak jak zawsze Ci się marzyło.
 • W każdej grupie jest ksiądz i doświadczony przewodnik, ale jeśli nie potrzebujesz ich pomocy- nie ma sprawy, nikt się nie obrazi.

Dlaczego polscy pielgrzymi najchętniej jeżdżą na Camino z nami? Nie jesteśmy pewni 🙂 Ale domyślamy się, że przekonuje ich:

 • Swobodna atmosfera “jak to na Camino”. Od pierwszego spotkania na lotnisku mówimy sobie na “ty”. Jeśli chcesz 😉
 • Dobre, czyste schroniska prywatne i parafialne. Śpimy też w schroniskach starszych, ale “kultowych”, których nie można minąć.
 • Na każdym Camino jakiś “bonus”. Np. całodniowy wyjazd na Finisterrę, Msza w celi św. Łucji lub dwie godziny na bezludnej plaży i szampan na koniec wędrówki. 

Przed wylotem, na trasie, a nawet do końca życia po powrocie, możesz do nas zadzwonić i porozmawiać o Camino de Santiago. Serio! Telefon 514-777-556 najczęściej odbiera Kuba. A jeśli nie odbiera, to oddzwoni 😉 Możesz też napisać na messengera, o tutaj.

Camino FRANCES 

Typ wędrówki: pieszo
Poziom trudności: średni
Zaczniesz wędrówkę w: Villafranca del Bierzo
Dystans do pokonania: 195km
Zobaczysz m.in.: Porto, O’Cebreiro, Samos, Sarria, Monte do Gozo, Santiago de Compostela, Muxia, Finisterra, Wodospady Ezaro
Zobacz program wyjazdów na Camino Frances (kliknij)

TERMINY:

Terminy 2021 opublikujemy już pod koniec września

Camino Portugues

Typ wędrówki: pieszo
Poziom trudności: łatwy
Zaczniesz wędrówkę w:
TUI
Dystans do pokonania: 115km
Zobaczysz m.in.: Porto, Tui, Pontevedra, Caldas de Reis, Wodospary Barosa, Santiago de Compostela, Muxia, Finisterra, Wodospady Ezaro

TERMINY:

3-13 październik 2020 (zobacz i rezerwuj)

Camino Portugues DA COSTA (NADBRZEŻNE) 

Typ wędrówki: pieszo
Poziom trudności: łatwy
Zaczniesz wędrówkę w: okolice Baiona
Dystans do pokonania: 125km
Zobaczysz m.in.: Porto, Vigo, Redondela, Pontevedra, Caldas de Reis, Santiago de Compostela, Muxia, Finisterra, Wodospady Ezaro

TERMINY:

W sezonie 2020 z uwagi na problemy logistyczne na tym szlaku, zdecydowaliśmy się na anulowanie tej trasy.

Camino FRANCES ROWEREM 

Typ wędrówki: rower
Poziom trudności: średni
Zaczniesz  w: Leon
Dystans do pokonania: 306km
Zobaczysz m.in.: Madryt, Leon, Ponferrada, Villafranca, O’Cebreiro, Samos, Sarria, Monte do Gozo, Santiago de Compostela, Muxia, Finisterra, Wodospady Ezaro

TERMINY:

W sezonie 2020 z uwagi na problemy logistyczne na tym szlaku, zdecydowaliśmy się na anulowanie Camino rowerowych.

Czy zorganizowane Camino de Santiago jest dla Ciebie?

Camino z przewodnikiem praktycznie nie różni się niczym od samodzielnej wędrówki. Idziesz tym samym szlakiem i nocujesz w tych samych schroniskach, co reszta pielgrzymów pieszych i rowerowych.

My organizujemy dla Ciebie:

 • bilety lotnicze tam i z powrotem
 • transport w Hiszpanii
 • opiekuna grupy od wylotu do powrotu przez całe Twoje Camino
 • noclegi w schroniskach dla pielgrzymów
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • wszystko, czego wymaga sytuacja na szlaku

Chcesz iść z nami na Camino de Santiago?

Skontaktuj się z nami telefonicznie: 514-777-556 lub mailowo: kuba@mypielgrzymi.com

Instrukcja obsługi Camino de Santiago

Pieniądze na Camino de Santiago to temat niewątpliwie trudny dla wielu osób z uwagi na to, że koszty Camino w Hiszpanii mogą być znacznie wyższe niż zwykły urlop w nadmorskim kurorcie.

Niezależnie jednak od samych wydatków na podróż, wyżywienie czy noclegi w schroniskach na Camino warto poznać zasady płacenia za towary i usługi oraz zadbać o odpowiednie konto z kartą płatniczą umożliwiającą płacenie za granicą i wybieranie gotówki w bankomatach.

Pieniądze na Camino

Pieniądze na Camino de Santiago to temat niewątpliwie trudny dla wielu osób z uwagi na to, że koszty Camino w Hiszpaniimogą być znacznie wyższe niż zwykły urlop w nadmorskim kurorcie.

Niezależnie jednak od samych wydatków na podróż, wyżywienie czy noclegi w schroniskach na Camino warto poznać zasady płacenia za towary i usługi oraz zadbać o odpowiednie konto z kartą płatniczą umożliwiającą płacenie za granicą i wybieranie gotówki w bankomatach.

Trasy

Camino de Santiago to droga prowadząca z Twojego domu do Santiago de Compostela. Tak więc dróg prowadzących do grobu św. Jakuba jest wiele. Postaram się przedstawić Wam główne szlaki prowadzące do Santiago, te oznakowane i uczęszczane przez pielgrzymów. Pamiętajmy jednak, że każdy może wybrać własną drogę i nie jest zmuszony do kierowania się strzałkami.

Najpopularniejsze wśród pielgrzymów są oczywiście drogi w Hiszpanii. Pielgrzymi z całego świata przybywają na ten kraniec Europy, by pokonać ostatnie 100, 500 czy 800 kilometrów szlaku. Od wielu la powstają jednak odcinki szlaku jakubowego w wielu innych krajach.

Noclegi

Noclegi na Camino to temat rzeka. Każdy ma oczywiście inne spojrzenie na ten temat. Moje jest takie:

Jeśli zdrowie ci pozwala, śpisz w schroniskach dla pielgrzymów (nieważne, czy prywatnych, państwowych czy parafialnych), namiocie lub u ludzi prywatnych. Dlaczego nie uznaję spania w hotelach na Camino? Pielgrzymka powinna zmuszać do wyrzeczeń. Hotel może być wyrzeczeniem, ale dla szejków Brunei. Ty, pielgrzymie, jeśli pragniesz coś poświęcić (a zdrowie ci na to pozwala) śpij w pokoju z innymi pielgrzymami, dziel się swoim posiłkiem, nieś swój plecak na własnych plecach.

Dojazd i powrót

Dróg do grobu świętego Jakuba jest tysiące, zatem nie ma chyba sensu zastanawiać się nad dojazdem we wszystkie te miejsca. Najprościej (?) wyjść z własnego domu i dotrzeć do Santiago pieszo. Nie każdy jednak ma tyle czasu, odwagi i pieniędzy, żeby pozwolić sobie na taką wyprawę.

Odzież i obuwie

Odzież i obuwie są na Camino równie ważne, jak dobre nastawienie psychiczne. Jeśli zabierzemy za dużo ubrań, będziemy zmuszeni wysłać je pocztą do domu w najbliższej miejscowości. Jeśli zabierzemy ich za mało, zamiast zbliżać się do Santiago, będziemy biegali po sklepach w poszukiwaniu dodatkowej koszulki lub pary skarpet.

Polska naszywka na Camino

Naszywka z napisem „Camino de Santiago Polska” to 8-centymetrowe, okrągłe oznaczenie, które możesz umieścić na plecaku lub sakwie rowerowej podczas wędrówki Camino de Santiago. Dzięki niej członkowie naszej społeczności mogą rozpoznawać się między sobą w Drodze do Santiago.

Nie chcieliśmy, by naszywka była ściśle związana z jakimkolwiek podmiotem zajmującym się promocją czy utrzymaniem Camino. Od początku przyświecał nam cel, by stworzyć wzór uniwersalny, pasujący do każdego caminowicza. Mamy nadzieję, że udało nam się tego dokonać.

Monte do Gozo

Po kilkutygodniowej, a czasem nawet kilkumiesięcznej wędrówce docieramy na Monte Do Gozo- Wzgórze Radości. Nazwa jak najbardziej adekwatna do uczuć jakie budzą się w pielgrzymach po dotarciu tutaj.

Z Monte do Gozo po raz pierwszy mamy okazję zobaczyć cel naszej wędrówki. Ze wzgórza rozpościera się widok na całe Santiago de Compostela, w tym na wieże katedry do której zmierzamy. Cel wędrówki wskazują nam posągi pielgrzymów.

A działamy tak:

PON – PIĄ
10:00 – 18:00

SOB
10:00 – 14:00

NIEDZ
Jesteśmy zamknięci

Napisz do nas

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Kochani! Nasz sklepik internetowy nie realizuje żadnych zamówień do końca września 2020!