szybki kontakt
Camino Portugues z Wariantem Espiritual

Cena od 3695

Camino Portugues z Wariantem Espiritual

Dostępne terminy wyjazdów:

11.08 – 21.08.2024 – cena i zapisy
08.09 – 18.09.2024 – cena i zapisy
13.10 – 23.10.2024 – cena i zapisy

Typ wędrówki: pieszo + łodzią | Poziom trudności: łatwy | Zaczniesz wędrówkę w: Baiona | Dystans do pokonania: 135km pieszo + 35 łodzią | Zobaczysz m.in.: Porto, Baiona, Vigo, Pontevedra, Padrón, Santiago de Compostela, Muxia, Finisterra

Camino Espiritual to alternatywny przebieg fragmentu szlaku portugalskiego, rozpoczynający się około 3 kilometrów za Pontevedrą, a kończący przeprawą morską (prom lub motorówka) do Pontecesures na przedmieściach Padrón.

Camino Portugues Wariant Espiritual oznakowanie

Sam wariant Espiritual to 2 etapy piesze + dodatkowy etap na przeprawę łodzią. W połączeniu ze szlakiem portugalskim, stanowi świetną alternatywę dla zatłoczonych w sezonie odcinków szlaku Camino Portugues.

Nasz program Camino Portugues + Espiritual łączy wiele atrakcyjnych miejsc i odcinków szlaku, sprawiając, że jest to chyba najbardziej urozmaicony program Camino de Santiago, jaki można zmieścić podczas 11-dniowego wyjazdu.

Pokonujemy standardowe etapy nadmorskie Camino Portugues (ruszając z nadmorskiego miasteczka Baiona), by po trzech dniach marszu odbić od głównej nitki szlaku i cieszyć się ciszą i spokojem na mniej uczęszczanym Camino Espiritual.

O naszych wędrówkach szlakiem Portugues + Espiritual

Pielgrzymka szlakiem św. Jakuba (Camino de Santiago) była od średniowiecza, jedną z trzech najważniejszych wędrówek religijnych, odbywanych przez chrześcijan. Camino to pielgrzymka nietypowa, bo nie ma charakteru grupowego, jaki znamy choćby z pielgrzymek jasnogórskich.

Camino Portugues

Podczas dnia wędrówki na Camino, poruszamy się samotnie lub w niewielkich grupkach. Każdy z uczestników ma 100% swobody i opuszcza albergue o dowolnej porze oraz wędruje niezależnie od wszystkich, własnym tempem. W razie problemów na trasie, wszyscy uczestnicy są w kontakcie z przewodnikiem, który reaguje na ewentualne problemy w czasie wędrówki.

Camino de Santiago Santiago de Compostela


Podczas wyjazdów z wariantem Espiritual czeka nas wędrówka szlakiem nadmorskim, najpierw wzdłuż Atlantyku, przez ważne historycznie miasteczka. Następnie pokonamy urokliwy krajobrazowo wariant szlaku- Camino Espiritual, przepiękny i nieco odludny, by potem, już wynajętą łodzią, pokonać morską drogę, którą ciało Apostoła przebyło ostatnie kilometry podróży z Jerozolimy do hiszpańskiej Galicji.


Wędrówka szlakiem do grobu św. Jakuba Apostoła zajmie nam około 8 dni. Na koniec naszej pielgrzymki wybierzemy się na średniowieczny „koniec świata” (Finis Terra, a obecnie portowe miasteczko Fisterra), odwiedzimy Sanktuarium Matki Bożej w Muxia i wiele innych zachwycających krajobrazowo miejsc.

Koniec świata


Etapy dzienne na Camino z wariantem Espiritual:


Dzień 1 – zbiórka w Polsce i przelot do Portugalii
Zbiórka na wyznaczonym lotnisku (najczęściej Warszawa-Modlin), odprawa i przelot do Portugalii. Z lotniska w Porto transfer do hostelu w centrum miasta bezpośrednio na nocleg.

Dzień 2 – zwiedzanie Porto z przewodnikiem i przejazd na szlak
Poranna Msza święta na rozpoczęcie naszej pielgrzymki. Następnie piesze zwiedzanie Porto z polskojęzycznym przewodnikiem.

Zobaczymy most Ludwika I, przepiękny kościół św. Franciszka, dworzec Sao Bento i wiele innych przepięknych miejsc tego miasta. W godzinach popołudniowych przejazd do nadmorskiego Baiona na nocleg. Czas na przepakowanie bagażu i przygotowanie do pierwszego dnia pieszej wędrówki.

Porto. Patrycja Bielska-Couto i Kuba Pigóra


Dzień 3 – 24,5 km, piesza wędrówka Baiona – Vigo
Tego dnia do przejścia mamy 24,5 kilometra, a celem wędrówki będzie jedno z większych miast na szlaku -Vigo. Na początku dnia możliwość wyboru wariantu szlaku por litoral (nieco krótszego, ale biegnącego wzdłuż plaż i zatok) lub oficjalnego wariantu, nieco oddalonego od morza, ale z większą ilością zabudowań.

Każdy uczestnik będzie mógł wybrać swoją drogę, a przewodnik pomoże w razie trudności w orientacji. Nocleg.

Camino wybrzeżem w tydzień odpoczynek nad Atlantykiem


Dzień 4 – 20 km piesza wędrówka Vigo – Rodondela
Dziś do pokonania jest zaledwie 20 kilometrów, ale celem wędrówki będzie Redondela – miasto z bardzo ważnym na szlaku portugalskim kościołem pod wezwaniem św. Jakuba.

W tym mieście również spotykają się dwa ważne szlaki do Santiago – Camino centralne i Camino da Costa. Nocleg.

Camino Portugues wybrzeżem ławeczka


Dzień 5 – 19,6 km piesza wędrówka Rodondela – Pontevedra
Rano Msza św. w kościele św. Jakuba w Redondeli i wyjście na trasę. Przed Pontevedrą możliwość wyboru nowego wariantu szlaku, wiodącego tuż przy strumyku, który w upalny dzień daje ukojenie zmęczonym stopom.
Dojście na nocleg w okolice Pontevedry. W Pontevedra możliwość spędzenia wieczoru pośród urokliwych uliczek tego miasta. Nocleg.


Dzień 6 – 23 km piesza wędrówka Pontevedra – Armenteira
Rano Msza św. Potem krótkie zwiedzanie Pontevedry – bazylika, kościół Matki Bożej pielgrzymów, kościół franciszkanów (wybudowany w miejscu gdzie dotarł święty Franciszek w drodze do Santiago de Compostela). Dojście na nocleg w Armenteira (ok. 23 km).


Dzień 7 – 22,7 km piesza wędrówka Armenteira – Vilanova de Arousa
Rano Msza św. Odcinek od Armenteiry do Pontearnelas nazywany jest „Szlakiem kamieni i wody”. Wędrując w cieniu drzew, wzdłuż brzegów rzeki Armenteira, po drodze grupa będzie mijać stare młyny wodne, niewielkie wodospady czy przecinające rzekę mosty. Po południu dotrzemy do Vilanova de Arousa gdzie grupa zatrzyma się na nocleg.

Camino Espiritual plaża


Dzień 8 32 km łodzią szlakiem wodnym do Pontecesures (Padrón)
Msza św. w zależności od pływów. Jeśli łodzie ruszają popołudniu, Msza św. o poranku, jeśli można wyruszyć na połów w godzinach rannych Msza św. wieczorna. Przeprawa przez Ría de Arousa oraz rzekę Ulla, upamiętniając podróż, jaką przebyły szczątki Świętego Jakuba Apostoła. Po około 1,5-2h spędzonych na łodzi dotrzemy do wioski Pontecesures skąd czeka nas już tylko kilka kilometrów do Padron gdzie grupa zatrzyma się na noc.

Łódź do Padron


Dzień 9 23,7 km piesza wędrówka Padron – Santiago de Compostela

Uwaga! Jeśli termin wyjazdu zakłada 12 (a nie standardowe 11) dni podróży, na tym etapie zatrzymamy się na nocleg w Milladoiro.
Rozpoczęcie ostatniego etapu podróży do Santiago de Compostela. Dojście na nocleg do Santiago. Wieczorna Msza św., czas wolny na nawiedzenie grobu św. Jakuba Apostoła, indywidualną refleksję, zakup pamiątek, uzyskanie Composteli – certyfikatu Camino. Nocleg w Santiago.

katedra w Santiago de Compostela popołudniową porą


Dzień 10 – wybrzeże Costa da Morte i najpiękniejsze widoki Galicji
Całodniowa wycieczka do najpiękniejszych miejsc hiszpańskiej Galicji. Udamy się do nadmorskiego Muxia, gdzie będziemy mogli podziwiać Sanktuarium Nostra Senora da Barca, zbudowanego na nadmorskich skałach. To tutaj, wedle legendy, św. Jakubowi Apostołowi objawiła się Matka Boża, by dodać mu otuchy w dziele nawracania mieszkańców Galicji.

Koniec świata Finisterra łódź skały

W ciągu dnia zobaczymy też Fisterrę– miasteczko i przylądek na tzw. „końcu świata” oraz wodospady Ezaro. Do Santiago de Compostela wrócimy na nocleg w godzinach wieczornych.


Dzień 11 powrót do rzeczywistości
Przejazd na lotnisko do Porto (podróż ok. 3h) i wylot do Polski. Lądowanie na lotnisku w Polsce i zakończenie naszego Camino Espiritual.


Zobacz relację z jednego z naszych wyjazdów na Camino da Costa. Nasz wyjazd z wariantem Camino Espiritual w dużej części pokrywa się z tą trasą. Tutaj również wykład o Camino Espiritual nagrany na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Na naszym fanpage’u na facebooku można znaleźć jeszcze wpisy z naszych minionych wyjazdów oraz kilka filmików z Camino Portugues. Tutaj natomiast przykładowe schronisko w jakim nocujemy (każde jednak ma zupełnie inne wyposażenie i inny standard).

CENA CAMINO ESPIRITUAL (najczęściej) ZAWIERA

CENA (najczęściej) NIE ZAWIERA

Galeria zdjęć

Zwiedzanie-Porto-Camino-de-Santiago-12
Zwiedzanie-Porto-Camino-de-Santiago-13
Camino-nadmorskie-z-Baiona-130km-w-grupie-6-1
Camino-nadmorskie-z-Baiona-130km-w-grupie-5-1
hOSTEL-W-bAIONA-WIECZOREM
Camino-de-Santiago-miejsca-ieoczywiste-1
Camino-de-Santiago-miejsca-ieoczywiste-7
Camino-de-Santiago-miejsca-ieoczywiste-4
Kaplica-Objawien-Pontevedra-3
Camino-de-Santiago-miejsca-ieoczywiste-11
Pielgrzymka-do-Santiago-de-Compostela-szlakiem-nadmorskim-7
Pielgrzymka-do-Santiago-de-Compostela-szlakiem-nadmorskim-9
Santiago-de-Compostela-zakonczenie-pielgrzymki-da-Costa-6
Santiago-de-Compostela-zakonczenie-pielgrzymki-da-Costa-5
Pielgrzymka-do-Santiago-de-Compostela-szlakiem-nadmorskim-15
Pielgrzymka-do-Santiago-de-Compostela-szlakiem-nadmorskim-14
Pielgrzymka-do-Santiago-de-Compostela-szlakiem-nadmorskim-19
Pielgrzymka-do-Santiago-de-Compostela-szlakiem-nadmorskim-20
Wycieczka-koniec-swiata-Finisterra-Muxia-12
Wycieczka-koniec-swiata-Finisterra-Muxia-23
Wycieczka-koniec-swiata-Finisterra-Muxia-27
IMG_20211004_123546
Camino Finisterra koniec świata (27)
Camino Finisterra koniec świata (25)
IMG_20220704_125758
Koniec świata Finisterra łódź skały
IMG_20220610_092052
Camino-Espiritual-kwadrat
Camino Portugues z Wariantem Espiritual

Cena od 3695

Camino Portugues z Wariantem Espiritual

Dostępne terminy wyjazdów:

11.08 – 21.08.2024 – cena i zapisy
08.09 – 18.09.2024 – cena i zapisy
13.10 – 23.10.2024 – cena i zapisy

Typ wędrówki: pieszo + łodzią | Poziom trudności: łatwy | Zaczniesz wędrówkę w: Baiona | Dystans do pokonania: 135km pieszo + 35 łodzią | Zobaczysz m.in.: Porto, Baiona, Vigo, Pontevedra, Padrón, Santiago de Compostela, Muxia, Finisterra

Zobacz także

Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.