Camino Frances z Villafranca del Bierzo
Królowa szlaków do Santiago de Compostela w nowej odsłonie na 2025 rok.
zobacz szczegółyCena od 3290
08.09 – 15.09.2024 – BRAK MIEJSC
19.10 – 26.10.2024 – BRAK MIEJSC
15.11 – 22.11.2025 – BRAK MIEJSC
14.02 – 21.02.2025 – cena i zapisy
25.04-02.05.2025 – cena i zapisy
Typ wędrówki: pieszo | Poziom trudności: łatwy | Zaczniesz wędrówkę w: okolice Baiona | Dystans do pokonania: 125km | Zobaczysz m.in.: Baiona, Vigo, Redondela, Pontevedra, Caldas de Reis, Santiago de Compostela
Chcesz zacząć przygodę z Camino de Santiago, ale masz niewiele czasu? W zaledwie tydzień (no, z podróżą to 8 dni 😉 ) możesz pokonać z nami Camino Portugues szlakiem nadmorskim na dystansie około 130 kilometrów. Będzie to intensywne Camino, ale z dosyć krótkimi etapami (20-26km dziennie). Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z Camino de Santiago, zerknij na terminy poniżej. Jeśli natomiast masz więcej czasu, zobacz nasze wyjazdy 11 i 12-dniowe na ten sam szlak.
Pamiętaj, że każdy z naszych wyjazdów jest inny. Program, który widzisz poniżej może nieco odbiegać od tego, który faktycznie będziemy realizowali. Wpływ na przebieg pielgrzymki ma wiele czynników, jak choćby: zmiany w rozkładach przewoźników, możliwość noclegu w danej miejscowości, czy choćby kondycja pielgrzymów Zawsze staramy się, aby wyjazd był najciekawszy z możliwych do zrealizowania w danym terminie. Jeśli chcesz omówić przebieg Camino w konkretnym terminie, możesz zadzwonić do Kuby na 514-777-556 lub do Ewy na 571 099 065.
Podczas (prawie) każdego z naszych wyjazdów na Camino w grupie idzie ksiądz. Dzięki temu, osoby potrzebujące wsparcia duchowego, mają możliwość spowiedzi oraz uczestnictwa we Mszy Świętej każdego dnia pieszej pielgrzymki. Msze organizujemy każdego dnia w innym miejscu. Gwarantujemy, że do niektórych miejsc w których bywamy, nie dotrzesz wędrując samodzielnie.
Dzień 1
Wylot z lotniska w Polsce w godzinach popołudniowych, odprawy i przelot do Porto (istnieje też możliwość, ze wylądujemy na innym lotnisku). Po wylądowaniu przejazd bezpośrednio na szlak. W tym wypadku do nadmorskiej miejscowości Baiona, nad samym brzegiem Atlantyku. Przepakowanie bagażu, przygotowanie do jutrzejszej wędrówki szlakiem. Jeśli czas na to pozwoli, możliwość spaceru po miejscowości, ew. wejścia na figurę Matki Bożej w Baiona górującą nad miastem.
Dzień 2
Po noclegu w hostelu (już bezpośrednio na szlaku Camino de Santiago) poranna wizyta w kościele Santa Maria de Baiona. Msza św. tego dnia może odbyć się rano lub dopiero wieczorem, po dojściu do celu wędrówki. Początek szlaku św. Jakuba do Santiago to doskonały czas, żeby zapoznać się z oznakowaniem Camino Da Costa i zacząć poznawać pierwszych mijanych pielgrzymów. Pierwszego dnia dojdziemy na nocleg w okolice Vigo (ok. 25 km). Vigo to duże miasto portowe i jeden z ważniejszych Galicyjskich ośrodków przemysłowych i rybackich. Każdy z nas ma możliwość wędrówki całkowicie samodzielnie lub, jeśli nie czuje się na siłach w pierwszych dniach, może wędrować z przewodnikiem.
Dzień 3
Z Vigo wędrujemy w kierunku Redondeli. Dzisiejszy, drugi dzień wędrówki nie jest wymagający, ale daje nam poczuć pierwsze zmęczenie. W Redondeli zwykle gościmy w schronisku prowadzonym przez peruwiańskie siostry zakonne, gdzie nasi pielgrzymi są bardzo lubiani. Msza św. odbywa się tego dnia w kościele św. Jakuba. Jako jedyna z grup odwiedzających Redondelę, otrzymujemy klucz do tego kościoła. W mieście mamy liczne sklepy i kawiarnie. (ok. 24 km). Redondela leży też nad zatoką, więc jeśli po południu ktoś czuje się na siłach, może przespacerować się nad morze.
Dzień 4
Poranna Msza św. w kościele św. Jakuba w Redondeli jest tu zawsze pierwszym elementem kolejnego dnia. Po niej możemy zjeść śniadanie i ruszyć na szlak do Pontevedry- jednego z większych miast na naszym szlaku. Po drodze możemy skorzystać z alternatywnego przebiegu szlaku, który prowadzi zacienionym laskiem nad brzegiem strumienia. Po dojściu do Pontevedry, jeśli siły pozwolą, można ruszyć do centrum miasta i zwiedzać je do późnego wieczora (ok. 18 km).
Dzień 5
Rano Msza św. i krótkie zwiedzanie Pontevedry na własną rękę. W mieście do zwiedzenia jest z pewnością przepiękna bazylika, kościół Matki Bożej pielgrzymów (pieczątki), kościół franciszkanów (wybudowany w miejscu, gdzie dotarł święty Franciszek w drodze do Santiago de Compostela). Dzisiejsza droga do Caldas de Reis zostanie wynagrodzona u jej celu. Caldas to miasteczko słynące ze źródeł termalnych. Zaraz przy wejściu do miejscowości można dać odpocząć zmęczonym stopom, mocząc je w gorącej wodzie, płynącej z miejskiego kranu, a jeśli ktoś ma odwagę, może zanurzyć się w tej gorącej wodzie całemu. (ok. 24 km)
Dzień 6
Rano wychodzimy do Padrón. Jest to bardzo urokliwy i piękny krajobrazowo etap wędrówki. Msza św. tego dnia najczęściej celebrowana jest w kościele św. Jakuba, w miejscu gdzie w VII wieku dopłynęły zwłoki św. Jakuba Większego (ok. 18 km). Dzień marszu można sobie nieco wydłużyć. Szlak do Padron ma bowiem alternatywny przebieg (oznaczony czerwoną strzałką), biegnący przez Herbon. To stąd pochodzą słynne pimientos de Padron (papryczki z Padron). Tutaj też kręcone były niektóre sceny z filmu „Droga Życia” („The Way”). W Padrón zawsze staramy się celebrować Eucharystię w kościele naszego patrona. Miłośnicy owoców morza, mogą skorzystać z kilku wyśmienitych pulperii (barów serwujących ośmiornicę) tego miasta.
Dzień 7
Poranne wyjście na ostatni już etap podróży do Santiago de Compostela prowadzi nas już do celu wędrówki. Aby mieć jak najwięcej czasu w Santiago de Compostela, najczęściej tego dnia staramy się wyruszyć w drogę możliwie wcześnie. Do pokonania tego dnia mamy około 26 kilometrów, więc do Santiago docieramy wczesnym popołudniem. Osoby, które wyruszyły o świcie mają możliwość wejścia na główną Mszę w katedrze na godz. 12:00. Po Mszy dla pielgrzymów, wszyscy mamy wolny na indywidualną refleksję, zakup pamiątek, uzyskanie Composteli. Jeśli jest taka możliwość, staramy się by jedna osoba odebrała wszystkie Compostelki, a reszta w ten sposób uniknęła stania w wielogodzinnych kolejkach do odbioru tego dokumentu za odbycie pielgrzymki. Tego dnia nocujemy w schronisku w Santiago de Compostela.
Dzień 8
Rano czas wolny na indywidualne zwiedzanie i relaks w Santiago de Compostela. Można wcześnie rano udać się na plac Obradoiro, by zobaczyć go bez obecności innych pielgrzymów czy odwiedzić targ Mercado de Abastos – możliwość kupna produktów spożywczych typowych dla Galicji. Następnie wyjazd do Porto. Odprawy i przelot powrotny. Lądowanie w Polsce w godzinach wieczornych.
Zobacz relację z jednego z naszych wyjazdów na Camino da Costa
Na naszym fanpage’u na facebooku można znaleźć jeszcze wpisy z naszych minionych wyjazdów oraz kilka filmików z Camino Portugues. Tutaj natomiast przykładowe schronisko w jakim nocujemy (każde jednak ma zupełnie inne wyposażenie i inny standard).
CENA (najczęściej) ZAWIERA
CENA (najczęściej) NIE ZAWIERA
Cena od 3290
08.09 – 15.09.2024 – BRAK MIEJSC
19.10 – 26.10.2024 – BRAK MIEJSC
15.11 – 22.11.2025 – BRAK MIEJSC
14.02 – 21.02.2025 – cena i zapisy
25.04-02.05.2025 – cena i zapisy
Typ wędrówki: pieszo | Poziom trudności: łatwy | Zaczniesz wędrówkę w: okolice Baiona | Dystans do pokonania: 125km | Zobaczysz m.in.: Baiona, Vigo, Redondela, Pontevedra, Caldas de Reis, Santiago de Compostela
Królowa szlaków do Santiago de Compostela w nowej odsłonie na 2025 rok.
zobacz szczegółyCamino de Invierno powoli zyskuje miano "nowego Camino Primitivo". To wciąż mało uczęszczany szlak, na którym doświadczysz ciszy w otoczeniu bajkowych krajobrazów.
zobacz szczegółyPON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.
Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.