Camino de Santiago z przewodnikiem

Nasze grupowe wyjazdy na Camino organizujemy tak, byś nie czuł/a się jak na wycieczce z biura podróży. Masz pełną swobodę poruszania. Ty decydujesz o swoim czasie, tempie wędrówki i o tym, co i kiedy chcesz zjeść. My zajmujemy się logistyką i Twoim bezpieczeństwem.

Wyjazdy na Camino de Santiago w grupce 15-20 osób, to idealna forma wędrówki dla wielu z nas. Camino z przewodnikiem daje Ci nie tylko poczucie pełnego bezpieczeństwa, ale gwarantuje, że zobaczysz więcej, niż podczas Camino w formie samodzielnej.

Nasze wyjazdy grupowe dają Ci jednak ogrom swobody. Ty decydujesz, o której godzinie rano wyjdziesz na szlak i jakim tempem będziesz poruszać się w ciągu dnia. Ty wędrujesz po swojemu, a my dbamy o to, byś się nie zgubił/a i bezpiecznie, z głową pełną wrażeń, dotarł/a do kolejnego albergue.

Camino z przewodnikiem na Twoich zasadach.

Nasze zorganizowane wyjazdy na Camino zawsze mają te same zasady, których trzymamy się od lat:

 • Wyjazd organizujemy tak, byś nie czuła/czuł się jak na zorganizowanej wycieczce, ale na Camino de Santiago.
 • Każdy porusza się własnym tempem, więc nie ma poczucia bycia na Camino w grupie. Nikt Cię nie pogania, więc przeżywasz Camino po swojemu, tak jak zawsze Ci się marzyło.
 • W każdej grupie jest ksiądz i doświadczony przewodnik, ale jeśli nie potrzebujesz ich pomocy– nie ma sprawy, nikt się nie obrazi. 🙂

Dlaczego polscy pielgrzymi najchętniej jeżdżą na Camino z nami? Nie jesteśmy pewni 🙂 Ale domyślamy się, że przekonuje ich:

 • Swobodna atmosfera „jak to na Camino”. Od pierwszego spotkania na lotnisku mówimy sobie na „ty”. Jeśli chcesz 😉
 • Dobre, czyste schroniska prywatne i parafialne. Śpimy też w schroniskach starszych, ale „kultowych„, których nie można minąć.
 • Na każdym Camino jakiś „bonus”. Np. całodniowy wyjazd na Finisterrę, Msza w celi św. Łucji lub dwie godziny na bezludnej plaży i szampan na koniec wędrówki. 

Przed wylotem, na trasie, a nawet do końca życia po powrocie, możesz do nas zadzwonić i porozmawiać o Camino de Santiago. Serio! Telefon 514-777-556 najczęściej odbiera Kuba. A jeśli nie odbiera, to oddzwoni 😉 Możesz też napisać na messengera, o tutaj.

Poniżej znajdziesz terminy i trasy, które mamy w planie w najbliższym czasie. Pamiętaj też, że oprócz tego, organizujemy samodzielne wyjazdy na Camino, bez przewodnika i bez grupy. Tutaj informacje o wyjazdach indywidualnych.

Terminy wyjazdów na Camino w grupie: 

Camino FRANCES 

Typ wędrówki: pieszo
Poziom trudności: średni
Zaczniesz wędrówkę w: Villafranca del Bierzo
Dystans do pokonania: 195km
Zobaczysz m.in.: Madryt, O’Cebreiro, Samos, Sarria, Monte do Gozo, Santiago de Compostela, Muxia, Finisterra, Wodospady Ezaro

TERMINY:

02 lipca – 12 lipca 2021 (ostatnie miejsca) – zobacz program wyjazdu

04 września – 15 września 2021 (ostatnie miejsca)- zobacz program wyjazdu

Camino Portugues CENTRALNE

Typ wędrówki: pieszo
Poziom trudności: łatwy
Zaczniesz wędrówkę w:
TUI
Dystans do pokonania: 115km
Zobaczysz m.in.: Porto, Tui, Pontevedra, Caldas de Reis, Wodospary Barosa, Santiago de Compostela, Muxia, Finisterra, Wodospady Ezaro

TERMINY:

22 maja – 01 czerwca 2021 (ostatnie miejsca)

19 września – 29 września 2021 (ostatnie miejsca)

Zobacz program i szczegóły Camino Portugues

Camino Portugues DA COSTA (NADBRZEŻNE) 

Typ wędrówki: pieszo
Poziom trudności: łatwy
Zaczniesz wędrówkę w: okolice Baiona
Dystans do pokonania: 125km
Zobaczysz m.in.: Porto, Vigo, Redondela, Pontevedra, Caldas de Reis, Santiago de Compostela, Muxia, Finisterra, Wodospady Ezaro

TERMINY:

05 czerwca – 15 czerwca 2021

02 października – 12 października 2021

Zobacz program i szczegóły Camino Portugues Da Costa

Camino FRANCES ROWEREM 

Typ wędrówki: rower
Poziom trudności: średni
Zaczniesz  w: Leon
Dystans do pokonania: 306km
Zobaczysz m.in.: Madryt, Leon, Ponferrada, Villafranca, O’Cebreiro, Samos, Sarria, Monte do Gozo, Santiago de Compostela, Muxia, Finisterra, Wodospady Ezaro

TERMINY:

W sezonie 2021 z uwagi na problemy logistyczne na tym szlaku, zdecydowaliśmy się na nie ogranizowanie Camino rowerowych.

Czy zorganizowane Camino de Santiago jest dla Ciebie?

Camino z przewodnikiem praktycznie nie różni się niczym od samodzielnej wędrówki. Idziesz tym samym szlakiem i nocujesz w tych samych schroniskach, co reszta pielgrzymów pieszych i rowerowych.

My organizujemy dla Ciebie:

 • bilety lotnicze tam i z powrotem
 • transport w Hiszpanii
 • opiekuna grupy od wylotu do powrotu przez całe Twoje Camino
 • noclegi w schroniskach dla pielgrzymów
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • wszystko, czego wymaga sytuacja na szlaku

Pamiętaj, że organizujemy też wyjazdy samodzielne!

Chcesz iść z nami na Camino de Santiago?

Skontaktuj się z nami telefonicznie: 514-777-556 lub mailowo: kuba@mypielgrzymi.com

Instrukcja obsługi Camino de Santiago

Pieniądze na Camino de Santiago to temat niewątpliwie trudny dla wielu osób z uwagi na to, że koszty Camino w Hiszpanii mogą być znacznie wyższe niż zwykły urlop w nadmorskim kurorcie.

Niezależnie jednak od samych wydatków na podróż, wyżywienie czy noclegi w schroniskach na Camino warto poznać zasady płacenia za towary i usługi oraz zadbać o odpowiednie konto z kartą płatniczą umożliwiającą płacenie za granicą i wybieranie gotówki w bankomatach.

Pieniądze na Camino

Pieniądze na Camino de Santiago to temat niewątpliwie trudny dla wielu osób z uwagi na to, że koszty Camino w Hiszpaniimogą być znacznie wyższe niż zwykły urlop w nadmorskim kurorcie.

Niezależnie jednak od samych wydatków na podróż, wyżywienie czy noclegi w schroniskach na Camino warto poznać zasady płacenia za towary i usługi oraz zadbać o odpowiednie konto z kartą płatniczą umożliwiającą płacenie za granicą i wybieranie gotówki w bankomatach.

Trasy

Camino de Santiago to droga prowadząca z Twojego domu do Santiago de Compostela. Tak więc dróg prowadzących do grobu św. Jakuba jest wiele. Postaram się przedstawić Wam główne szlaki prowadzące do Santiago, te oznakowane i uczęszczane przez pielgrzymów. Pamiętajmy jednak, że każdy może wybrać własną drogę i nie jest zmuszony do kierowania się strzałkami.

Najpopularniejsze wśród pielgrzymów są oczywiście drogi w Hiszpanii. Pielgrzymi z całego świata przybywają na ten kraniec Europy, by pokonać ostatnie 100, 500 czy 800 kilometrów szlaku. Od wielu la powstają jednak odcinki szlaku jakubowego w wielu innych krajach.

Noclegi

Noclegi na Camino to temat rzeka. Każdy ma oczywiście inne spojrzenie na ten temat. Moje jest takie:

Jeśli zdrowie ci pozwala, śpisz w schroniskach dla pielgrzymów (nieważne, czy prywatnych, państwowych czy parafialnych), namiocie lub u ludzi prywatnych. Dlaczego nie uznaję spania w hotelach na Camino? Pielgrzymka powinna zmuszać do wyrzeczeń. Hotel może być wyrzeczeniem, ale dla szejków Brunei. Ty, pielgrzymie, jeśli pragniesz coś poświęcić (a zdrowie ci na to pozwala) śpij w pokoju z innymi pielgrzymami, dziel się swoim posiłkiem, nieś swój plecak na własnych plecach.

Dojazd i powrót

Dróg do grobu świętego Jakuba jest tysiące, zatem nie ma chyba sensu zastanawiać się nad dojazdem we wszystkie te miejsca. Najprościej (?) wyjść z własnego domu i dotrzeć do Santiago pieszo. Nie każdy jednak ma tyle czasu, odwagi i pieniędzy, żeby pozwolić sobie na taką wyprawę.

Odzież i obuwie

Odzież i obuwie są na Camino równie ważne, jak dobre nastawienie psychiczne. Jeśli zabierzemy za dużo ubrań, będziemy zmuszeni wysłać je pocztą do domu w najbliższej miejscowości. Jeśli zabierzemy ich za mało, zamiast zbliżać się do Santiago, będziemy biegali po sklepach w poszukiwaniu dodatkowej koszulki lub pary skarpet.

Polska naszywka na Camino

Naszywka z napisem „Camino de Santiago Polska” to 8-centymetrowe, okrągłe oznaczenie, które możesz umieścić na plecaku lub sakwie rowerowej podczas wędrówki Camino de Santiago. Dzięki niej członkowie naszej społeczności mogą rozpoznawać się między sobą w Drodze do Santiago.

Nie chcieliśmy, by naszywka była ściśle związana z jakimkolwiek podmiotem zajmującym się promocją czy utrzymaniem Camino. Od początku przyświecał nam cel, by stworzyć wzór uniwersalny, pasujący do każdego caminowicza. Mamy nadzieję, że udało nam się tego dokonać.

Monte do Gozo

Po kilkutygodniowej, a czasem nawet kilkumiesięcznej wędrówce docieramy na Monte Do Gozo- Wzgórze Radości. Nazwa jak najbardziej adekwatna do uczuć jakie budzą się w pielgrzymach po dotarciu tutaj.

Z Monte do Gozo po raz pierwszy mamy okazję zobaczyć cel naszej wędrówki. Ze wzgórza rozpościera się widok na całe Santiago de Compostela, w tym na wieże katedry do której zmierzamy. Cel wędrówki wskazują nam posągi pielgrzymów.

A działamy tak:

PON – PIĄ
10:00 – 18:00

SOB
10:00 – 14:00

NIEDZ
Jesteśmy zamknięci

Napisz do nas

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.