Koszty Camino

Wiele osób mówi, że pieniądze na hiszpańskim Camino nie są wcale ważne. Wiele osób rusza na Camino (nawet z Polski) bez ŻADNYCH pieniędzy. Mimo, iż wiele osób uważa to za głupotę i zbędny trud, moim zdaniem podróż bez pieniędzy to niesamowite poświęcenie.

Zakładam jednak, że znaczna część z Was ma zamiar ruszyć na Camino de Santiago, posiadając kilkaset Euro w kieszeni lub na karcie bankowej.

W takim wypadku warto wiedzieć ile kosztują noclegi i wyżywienie oraz często największy koszt w całej zabawie- transport w obie strony.

Koszt biletów na Camino

TGV we Francji- podróż na caminoIle kosztuje transport na Camino pewnie już wiecie, a jeśli nie- wystarczy spędzić kilkadziesiąt minut na wyszukiwarce lotów. Od lat do popularniejszych sposobów dostania się na Camino w Roncesvalles lub Saint Jean Pied de Port jest droga przez Paryż (lot z Polski do Paryża) a następnie podróż kolejowa przez Biarritz do Saint Jean.

Myślę, że w przypadku transportu do Saint Jean Pied de Port i powrotu z Santiago de Compostela powinniśmy założyć średni koszt 1200 złotych w dwie strony. Oczywiście są osoby, które wydadzą na podróż 3 tysiące złotych, ale są i takie, które zmieszczą się w 500 złotych, szukając okazji lotniczych i kolejowych (szczególnie jeśli chodzi o TGV we Francji).

Koszt transportu: 1200 złotych

Koszty noclegów na Camino

Zaraz po koszcie transportu do Hiszpanii i z powrotem, noclegi na szlaku wydawałyby się największym wydatkiem. Okazuje się jednak, że niejednokrotnie pielgrzymi wydają więcej na napoje i wyżywienie niż na sam nocleg.

podstrona w aktualizacji…