Dojazd i powrót

Dróg do grobu świętego Jakuba jest tysiące, zatem nie ma chyba sensu zastanawiać się nad dojazdem we wszystkie te miejsca.

strona w ciągłej budowie…

Dróg do grobu świętego Jakuba jest tysiące, zatem nie ma chyba sensu zastanawiać się nad dojazdem we wszystkie te miejsca. Najprościej (?) wyjść z własnego domu i dotrzeć do Santiago pieszo. Nie każdy jednak ma tyle czasu, odwagi i pieniędzy, żeby pozwolić sobie na taką wyprawę.

Do najpopularniejszych sposobów dotarcia na hiszpański odcinek szlaku św. Jakuba należą:

  1. Połączenia lotnicze przez Paryż, Alicante, Londyn lub inne miejsca przesiadkowe- czesto łączone z podróżą pociągiem lub autobusem by dotrzeć w miejsce startu.
  2. Połączenia autokarowe z wielu polskich miast bezpośrednio do Hiszpanii. Na miejscu przesiadka w kolejny autobus lub pociąg do miejsca startu.
  3. Podróż autostopem– popularna bardziej niż mogłoby się nam wydawać 😉
  4. Podróż autem do miejsca startu i po pielgrzymce powrót po auto, by ruszyć z powrotem do Polski.

Każdy ze sposobów dotarcia na Camino na swoje zalety i wady. Najpopularniejsze połączenia lotnicze mogą kosztować nawet poniżej 10 złotych, co jest ich niewątpliwą zaletą.

Nie ma też sensu wymieniać konkretnych połączeń lotniczych, czy autobusowych, bo zmieniają się one raz lub kilka razy w roku. Najłatwiej uzyskać informacje dotyczące dojazdu na miejsce na forach internetowych lub po prostu skorzystać z licznych wyszukiwarek połączeń lotniczych.

Jeśli chcecie sami znaleźć sobie lot, przeszukajcie takie serwisy jak www.skyscanner.net czy flipo.pl.

mapa głównych szlaków (dzięki uprzejmości www.gronze.com)

mapa głównych szlaków (dzięki uprzejmości www.gronze.com)

Podróż samolotem na Camino- nasz sposób.

Nasz sposób na dotarcie do Saint Jean Pied de Port, który działa już 5 lat dla wielu osób wygląda następująco:

Wylatujesz samolotem z Polski (dowolne lotnisko, na przykład EasyJet i Ryanair z Krakowa lub AirFrance i Swiss z Warszawy- często mają połączenia za około 100 złotych) do Paryża (na lotnisko De Gaulle’a- CDG), aby być tam najpóźniej o 13.00.

O 13.40 z lotniska rusza pociąg TGV do Bayonne przez Biarritz (rozkład należy sprawdzić wcześniej). Z Bayonne pociągiem docierasz w granicach godziny 22.00 do Saint Jean Pied de Port. Bilet na pociąg można znaleźć (najwcześniej 3 miesiące przed planowanym odjazdem) na stronie www.tgv-europe.com .

Podróż samochodem na Camino.

Istnieje kilka sposobów na dotarcie na Camino samochodem. Najtańszy z nich to dojechanie do miejsca startu (np. do Saint Jean Pied de Port) i ruszenie na Camino. Po dotarciu do Santiago, wracamy po samochód pociągiem lub autobusem. Świetny poradnik jak to zrobić napisał dla nas Marcin Czupryński. Poradnik znajdziecie tutaj.

Kolejny sposób to dotarcie samochodem do samego Santiago i „powrót” komunikacją publiczną na miejsce startu pielgrzymki. Ten sposób jest raczej nieopłacalny z tego względu, że auto pokonuje prawie 1800 kilometrów w obie strony zupełnie niepotrzebnie. Zaletą tego sposobu jest jednak to, że po Camino mamy nasze auto do dyspozycji już od pierwszego dnia.

Korzystając z drugiego sposobu możemy też znacznie łatwiej zwiedzić okoliczne atrakcje (np. wybrać się do Fatimy).

Jeśli chcecie się podzielić swoim sposobem dotarcia na Camino- piszcie, chętnie umieszczę informację na stronie.