szybki kontakt

Samodzielne Camino de Santiago

Jeśli chcesz zorganizować Camino de Santiago bez naszej pomocy, zupełnie samodzielnie, to i tak spróbujemy Ci jakoś pomóc 😉 Od lat prowadzimy największe polskie social-media związane z Camino de Santiago i (pośrednio) pomagamy tysiącom polskich pielgrzymów docierać do Santiago.

Poczytaj i Buen Camino!

Samodzielne Camino de Santiago to wyprawa jednej osoby lub grupki bliskich znajomych. To wędrówka, o której marzy każdy, kto kiedykolwiek usłyszał o tym szlaku. Dokładnie tak, wiele lat temu, zaczęła się nasza przygoda z Camino, dlatego doskonale Cię rozumiemy i absolutnie nie będziemy namawiali do korzystania z naszych wyjazdów komercyjnych.

Dziś, korzystając z kilkunastoletniego doświadczenia na szlakach do Santiago, chcemy pomóc Tobie w przeżyciu absolutnie wyjątkowego Camino. 

Jeśli już wiesz, że wszystko chcesz ogarnąć na własną rękę, zaczynajmy. Od czego zacząć?

Przede wszystkim wybierz datę wylotu i trasę, którą chcesz iść do Santiago. Zorientuj się wstępnie, ile czasu potrzebujesz na taką wędrówkę. W poszukiwaniach odpowiedzi pomocna będzie nasza (największa w polskim internecie) caminowa grupa na facebooku. Zanim zaczniesz zadawać pytania, poczytaj! Użyj lupki i czytaj. Twoje pytania zostały już wielokrotnie zadane przez innych pielgrzymów 😉

Co musisz ogarnąć najpierw?

Bilety lotnicze

Noclegi

Dojazd na szlak

Pakowanie

Paszport pielgrzyma

Camino samodzielnie

Tras na Camino de Santiago jest tak wiele, że ciężko będzie je wszystkie obejść za jednego życia.

Na szczęście jest przynajmniej kilka, które- przynajmniej na pierwszy raz- będą lepszym wyborem, niż pozostałe. Przede wszystkim na pierwsze, samodzielne camino, warto wybrać szlak o nieco lepszej infrastrukturze.

Mam na myśli ilość schronisk/pensjonatów po drodze, dostępność szeroko pojętej cywilizacji (sklepy, bary, poranna kawa 😉 oraz ew. dostępność punktu startowego. Wybierając najpopularniejsze szlaki, masz pewność, że nie czeka Cię 5 przesiadek z samolotu do busa, potem pociągu i znowu do busa czy taksówki.

Zdecydowanie, obecnie, najbardziej dostępnym szlakiem jest Camino Portugues oraz (mało popularny) Camino de Madrid. Oba są dostępne z uwagi na fakt, że zarówno z lotniska w Lizbonie czy Porto, ale też pośrednio w Madrycie, można ruszyć na szlak właściwie bez większych dalszych podróży.

Wybór trasy na Camino de Santiago to bardzo osobista sprawa. Pod względem przewyższeń, trudności, nawierzchni- właściwie wszystkie szlaki są do siebie bardzo podobne. Najważniejsze, by czuć się dobrze z decyzją, którą podjęliśmy. Jeśli zawsze marzyło nam się Frances, ono powinno być pierwszym wyborem. Jeśli dużo czytaliśmy o Via de la Plata- to ona będzie w nas najbardziej rezonować.

Noclegi, które możesz napotkać na swoim samodzielnym Camino de Santiago

Albergue- typowy nocleg na Camino de Santiago

Każda książka i każdy film opowiadający o Camino de Santiago, niewątpliwie porusza temat tzw. albergues, czyli typowych schronisk dla pielgrzymów.

Ty również, jeśli chcesz doświadczyć „pełni” Camino de Santiago, przynajmniej na jednym swoim camino, musisz nocować właśnie w albergach.

Czy one są? To prowadzone przez wolontariuszy, osoby prywatne, samorządy lub parafie, noclegownie. Tutaj pielgrzymi śpią w salach wieloosobowych, na łóżkach piętrowych i korzystają ze wspólnych łazienek (coraz rzadziej już koedukacyjnych).

Hotele i Pensjonaty

Twoje wakacje życia. Każdego dnia w innym, bajkowym miejscu.

Camino to również hoteliki i pensjonaty w dobrychh lokalizacjach na Camino. Zawsze w wiosce lub miasteczku leżącym bezpośrednio na szlaku znajdzie się jakiś pokój dla pielgrzyma.

Problemem może być oczywiście ich obłożenie. Pamiętaj, że w sezonie od kwietnia do października z noclegami może być problem na każdym szlaku.

Jakimi trasami można pójść na nasze Camino Samodzielnie?

Camino de Santiago to setki różnych wariantów tras w samej Hiszpanii i Portugalii. Na dzień dzisiejszy najpopularniejsze dwa to Camino Portugues lub Camino Frances. Jeśli to Twoja pierwsza wędrówka, oba z nich sprawią, że zakochasz się w Camino.

Camino Portugues Samodzielnie z Tui

Camino Portugues z Lizbony

To od kilku lat coraz popularniejsza trasa, którą chodzimy z naszymi grupami (na etapach za Porto). Główne atuty wędrówki Camino Portugues to:

  • dobra komunikacja z lotnisk w Porto i Lizbony
  • dobre oznakowanie szlaku (idealne na pierwsze Camino)
  • niewielkie przewyższenia na trasie (dla osób ze słabszą kondycją)
  • dobra infrastruktura (bary, schroniska i sklepy na trasie)
  • możliwość poznania kultury dwóch krajów (Lizbona- Tui po stronie portugalskiej oraz cała wędrówka na terenie Hiszpanii)

Camino szlakiem portugalskim z Lizbony to 650 kilometrów po łatwym technicznie szlaku. Poruszasz się głównie utwardzonymi ścieżkami, wiejskimi drogami i chodnikami asfaltowymi.

Na trasie odwiedzisz miejsca takie jak: Lizbona, Coimbra, Porto, Tui, Pontevedra, Caldas de Reis, Padron, Sntiago de Compostela

.

Camino Frances (ok. 800km)

Szlak francuski biegnie przez północną Hiszpanię od wschodu na zachód. Przekraczasz na nim nie tylko Pireneje (Saint Jean Pied de Port- punkt startowy- znajduje się we Francji) ale też kilka ciekawych i zróżnicowanych regionów Hiszpanii.

Polecany tym osobom, które chcą zachwycić się widokami, historią i kulturą. Tym szlakiem również chodzimy z naszymi grupami.

  • wędrówka historycznym szlakiem, uczęszczanym od średniowiecza
  • doskonałe oznakowanie szlaku i ciekawe przebiegi alternatywne
  • bajkowe widoki
  • dobra infrastruktura (bary, schroniska i sklepy na trasie)
  • wsie i miasteczka „żyjące z Camino”, żywa społeczność pielgrzymów

Camino szlakiem francuskim 800 kilometrów po dobrze utrzymanym szlaku. Idziesz głównie szutrowymi ścieżkami, wiejskimi drogami i chodnikami asfaltowymi.

Na trasie odwiedzisz miejsca takie jak: Pamplona, Burgos, Leon, O’Cebreiro, Sarria, Portomarin, Palas de Rei, Arzua, i oczywiście Santiago de Compostela

Camino Frances z O Cebreiro

Ale jeśli jednak organizacja samodzielnego camino to troszkę za dużo, zerknij na nasze wyjazdy w najbliższym czasie.


Możliwość komentowania została wyłączona.


Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.