szybki kontakt

Kuba Pigóra. O sobie na Camino i nie tylko

Kuba Pigóra. O sobie na Camino i nie tylko
Jakub Pigóra Przewodnik Camino

Nazywam się Jakub Pigóra i jestem przewodnikiem po najważniejszych szlakach Camino de Santiago (i nie tylko).

Od urodzenia mieszkam w Sobótce na Dolnym Śląsku. Jestem mężem Ewy i ojcem dwóch wspaniałych synów- Piotra i Bartosza. Mieszkamy bezpośrednio na Ślężańskiej Drodze Świętego Jakuba i jako jedni z niewielu, jesteśmy na Camino codziennie.

Po przejściu Camino de Santiago w 2008 roku (z Ewą z Saint Jean Pied-de-Port do Santiago w 26 dni) nastąpiło moje nawrócenie i zdecydowałem poświęcić część swojego życia na propagowanie idei pielgrzymowania do Composteli, co od tamtego czasu czynię.

Na co dzień prowadzę firmę i zajmuję się organizacją wyjazdów na różne szlaki Camino de Santiago, a także piesze szlaki we Włoszech i Ziemi Świętej. Pozostały czas spędzam na promocji Camino i pomocy osobom planującym wędrówkę do Santiago de Compostela.

Ważne wydarzenia związane z Camino de Santiago z mojego życia.

sierpień-wrzesień 2008

Pierwsze, piesze Camino de Santiago z Saint Jean Pied-de-Port do Santiago de Compostela. 26 dni, które niewątpliwie zmieniło moje życie. Wyruszyłem na nie jako turysta, wróciłem jako pielgrzym. Po Camino nastąpiło moje nawrócenie, które do dziś wydaje owoce. Od tego czasu przeszedłem pieszo i przejechałem roweremtysiące kilometrów Camino w Polsce i w Europie.

maj 2009

W Sobótce, gdzie mieszkamy udało mi się zorganizować ogólnopolskie spotkanie osób związanych z Camino. Przez 3 dni rozmawialiśmy o naszych doświadczeniach, planowaliśmy rozwój Camino w Polsce. Na spotkanie przyjechały osoby tworzące Camino, pielgrzymi, autorzy książek o drodze do Composteli. Wiele z obecnych osób związało swoją przyszłość z Camino.

wiosna-jesień 2009

Uczestniczę i pomagam w promocji weekendowych przejść po Drodze św. Jakuba Via Regia od Góry św. Anny do Zgorzelca. Weekendowe Camino organizuje Emil Mendyk, działający wówczas w Fundacji Wioski Franciszkańskiej

25 lipiec 2009

Następuje otwarcie „mojej” Śleżańskiej Drogi św. Jakuba, łączącej Sobótkę (a właściwie szczyt góry Ślęży z Drogą Via Regia w Środzie Śląskiej. Finansowo pomagają samorządy i środki Fundacji Wioski Franciszkańskiej. W kolejnych latach w odnowienie szlaku inwestuję prywatne pieniądze.

25 wrzesień 2009

We Wrocławiu zostaje utworzone Stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakub w Polsce”, którego jestem współpomysłodawcą. Zostaję wybrany jednym z członków zarządu Stowarzyszenia. Zarząd tworzą wraz ze mną: Adam Banaszak, Marian Hawrysz, Andrzej Kofluk, Emil Mendyk, Paweł Plezia, Ś.P. Krzysztof Tomczak. W listopadzie 2012 rezygnuję z członkostwa w Stowarzyszeniu. 

jesień 2009

Tworzę pierwszą stronę na polskim Facebooku poświęconą w 100% Camino de Santiago (https://fb.com/CaminoPolska). Niedługo po tym tworzę też grupę na Facebooku, w której do dziś tysiące caminowiczów wymienia wskazówki i doświadczenia związane z Camino (https://fb.com/groups/CaminoPolska).

lata 2010- 2018

Uczestniczę w licznych konferencjach i spotkaniach o tematyce Camino de Santiago na terenie całego kraju. Nawiązuję kontakty z organizacjami związanymi ze szlakiem na całym świecie. Wielokrotnie udaje mi się spotkać z osobami z zagranicznych organizacji za granicą i u nas- w Polsce.

Styczeń 2010

Wraz z Martą Białokryty (obecnie Miatkowska), udaję się do Hiszpanii by- przy wsparciu polskiego saletyna O.Romana Wcisło- odnaleźć miejsce i wynegocjować warunki utworzenia polskiego schroniska dla pielgrzymów na Camino Frances w hiszpańskiej Galicji. Odwiedzamy wiele miejsc i prowadzimy rozmowy z przedstawicielami kurii. Zapada decyzja o prowadzeniu wolontariatu w Centro Europeo de Peregrinacion na Monte do Gozo, którego wieloletnim dyrektorem jest O.Roman Wcisło. 

lata 2010-2012

Jestem pierwszym koorodynatorem wolontariatu w albergue na Monte do Gozo. Korzystając z mediów społecznościowych, strony internetowej i znajomości zawiązanych w minionych latach, co roku zbieram grupę polskich pielgrzymów, którzy od maja do października, w 2-tygodniowych turnusach służą pielgrzymom w schronisku na Camino w Hiszpanii. Po 2012 roku koordynatorkami wolontariatu zostają: Agnieszka Kielc (2013-2014) i Agnieszka Żelwetro (2015 do dziś).

wiosna- lato 2015

Uczestniczę w kolejnej edycji tzw. przejść Camino na terenie całej Polski. Z racji bliskiej odległości, wygodniej mi dotrzeć na przejścia w południowej Polsce. Nawiązuję nowe znajomości i pomagam w nawiązaniu relacji caminowych pomiędzy spotkanymi osobami i grupami.

kwiecień-czerwiec 2018

25 kwietnia 2018 roku wyruszam rowerem z mojego domu w Sobótce do Santiago de Compostela. Jadąc przez Polskę, Czechy, Niemcy, Szwajcarię, Francję i Hiszpanię, po 30 dniach i przejechaniu 3082 kilometrów docieram do Santiago de Compostela spełniając wieloletnie marzenie. 

rok 2019

Od roku 2019 Camino de Santiago staje się coraz większą częścią mojego życia. Coraz częściej wyjeżdżam z polskimi grupami pielgrzymów do Hiszpanii i Portugalii w roli przewodnika/opiekuna grupy. Tym samym spełniam swój cel- pomoc pielgrzymom w doświadczeniu łaski jaką jest Droga do Santiago de Compostela. W samym 2019 roku, udało mi się 9-krotnie pokonać Camino de Santiago.  


5 odpowiedzi na “Kuba Pigóra. O sobie na Camino i nie tylko”

  1. hejo, natknelam sie na te strone..
    Mam dosc istotne pytanie a tutaj nie znalazlam odp , mozesz pomoc?
    powyzej moj mail.
    dzieki!
    pozdro!
    +

  2. Witam.chcialabym nawiazac kontakt z Panem odnosnie Pana podrozy.prosze o nr telefonu abym mogla zadzwonic do Pana.pozdrawiam

  3. u Ciebie Kubo było to jedno popołudnie, u mnie zaś wieczór z filmem „Droga życia” z M. Sheenem 🙂 bilety mam już kupione. Wylatujemy za 9 miesięcu 24 czerwca 🙂
    idziemy tym samym szlakiem co Ty z nadzieją, że po powrocie będzie wciąż trwała nasza inna…droga życia.

    pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.