W roku 2015 po raz kolejny macie okazję dołączyć do grona wolontariuszy w polskim albergue na Monte do Gozo. Zastanawiasz się, czy wolontariat w Hiszpanii jest dla Ciebie oraz czy poradzisz sobie podczas dwóch pracowitych tygodni w schronisku dla pielgrzymów? Przeczytaj poniższy tekst i poznaj zasady wolontariatu na Monte do Gozo w 2015 roku.
Zanim napiszę o szczegółach tegorocznego wolontariatu, pozwolę sobie na kilka słów wstępu dla osób, które do tej pory o polskim wolontariacie w ogóle nie słyszały.
Po raz pierwszy Centro Europeo de Peregrinacion na Monte do Gozo (w którym odbywa się wolontariat i na terenie którego znajduje się nasze albergue) zaprosiło Was do pomocy w styczniu 2010 roku tym oto wpisem: link.
Pomysł wolontariatu właśnie w tym miejscu narodził się podczas wizyty w Santiago w styczniu 2010 roku, podczas której Marta Miatkowska i moja skromna osoba, szukaliśmy na terenie Galicji miejsca do uruchomienia polskiego albergue. Pomysł zupełnie raczkował, podobnie jak Stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”, które nasze działania „firmowało”.
Podczas tamtego zimowego pobytu, dzięki pomocy O.Romana Wcisło i jego znajomościom w archidiecezji Santiago de Compostela, zwiedziliśmy budynki należące do kościoła, które potencjalnie można było zaadoptować do celów noclegowych. Niektóre miejsca były naprawdę piękne i ich widok powodował szybsze bicie serca, jednak ze względu na ogromne koszty, których w tamtym czasie nie mogliśmy ponieść, podczas jednej z wieczornych rozmów ustaliliśmy plan wolontariatu na rok 2010.
Ustaliliśmy, że polski wolontariat do czasu uruchomienia albergue w innym miejscu, będzie odbywał się właśnie na Monte do Gozo. Pomysł był na tyle trafiony, że do dnia dzisiejszego miejsce wolontariatu nie zmieniło się, a schronisko na Monte do Gozo stało się pełnoprawnym „polskim albergue” na Camino de Santiago.
Wolontariat na Monte do Gozo od samego początku organizowany jest przez dwie instytucje: Europejskie Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Santiago de Compostela oraz Stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”. Co roku prace nad wolontariatem koordynują osoby związane z tymi dwoma podmiotami.
Koordynatorzy w minionych latach:
Kontakt do aktualnego koordynatora wolontariatu zawsze jest taki sam: albergue@camino.net.pl
Najważniejsi jednak w całej tej zabawie są oczywiście wolontariusze, których na przestrzeni minionych lat było kilkudziesięciu. Wielu z nich powraca do pracy w albergue w latach kolejnych. Niektórzy, dzięki dobrej współpracy z O.Romanem i pracownikami Centro, mogą liczyć na dłuższe turnusy wolontariatu oraz nietypowe terminy poza sezonem.
Wolontariusze z Monte do Gozo to osoby w różnym wieku, które niejednokrotnie mają w nogach kilka przejść szlakiem Camino de Santiago.
W dniach 13-14 grudnia 2014 roku z inicjatywy O.Romana Wcisło odbyło się I Spotkanie Wolontariuszy z Monte do Gozo w Krakowie. Nie jest wykluczone, że spotkania takie będą miały charakter cykliczny 😉
Od 2010 roku, kiedy uruchomiony został wolontariat na Monte do Gozo, warunki przyjęcia na dwutygodniowy pobyt pozostają praktycznie niezmienne. Warunki są trzy:
Nie bez znaczenia pozostają koszty takiego przedsięwzięcia. Podczas wolontariatu na Monte do Gozo koszty rozkładają się następująco:
Wszelkie wątpliwości dotyczące wolontariatu w albergue rozwieje z pewnością koordynator wolontariatu, którego zawsze możecie zapytać, wysyłając e-mail na adres albergue@camino.net.pl.
Wolontariusze po przybyciu do Santiago otrzymują dostęp do naszego profilu na Facebook’u oraz strony internetowej. Niektórzy z nich na blogu albergue opublikowali wspomnienia z wolontariatu:
Relacja Wojciecha i Jerzego z 2014 roku
Zapraszam Was też do wirtualnego odwiedzenia Centro Europeo de Peregrinacion o tutaj.
PON – PIĄ: 10:00 – 18:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Jesteśmy zamknięci
Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.