szybki kontakt

Wolontariat w polskim albergue na Camino

Wolontariat w polskim albergue na Camino

W roku 2015 po raz kolejny macie okazję dołączyć do grona wolontariuszy w polskim albergue na Monte do Gozo. Zastanawiasz się, czy wolontariat w Hiszpanii jest dla Ciebie oraz czy poradzisz sobie podczas dwóch pracowitych tygodni w schronisku dla pielgrzymów? Przeczytaj poniższy tekst i poznaj zasady wolontariatu na Monte do Gozo w 2015 roku.

Zanim napiszę o szczegółach tegorocznego wolontariatu, pozwolę sobie na kilka słów wstępu dla osób, które do tej pory o polskim wolontariacie w ogóle nie słyszały.

Historia wolontariatu w tzw. „polskim albergue”

Po raz pierwszy Centro Europeo de Peregrinacion na Monte do Gozo (w którym odbywa się wolontariat i na terenie którego znajduje się nasze albergue) zaprosiło Was do pomocy w styczniu 2010 roku tym oto wpisem: link.

Pomysł wolontariatu właśnie w tym miejscu narodził się podczas wizyty w Santiago w styczniu 2010 roku, podczas której Marta Miatkowska i moja skromna osoba, szukaliśmy na terenie Galicji miejsca do uruchomienia polskiego albergue. Pomysł zupełnie raczkował, podobnie jak Stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”, które nasze działania „firmowało”.

zima w Santiago de Compostela

Podczas tamtego zimowego pobytu, dzięki pomocy O.Romana Wcisło i jego znajomościom w archidiecezji Santiago de Compostela, zwiedziliśmy budynki należące do kościoła, które potencjalnie można było zaadoptować do celów noclegowych. Niektóre miejsca były naprawdę piękne i ich widok powodował szybsze bicie serca, jednak ze względu na ogromne koszty, których w tamtym czasie nie mogliśmy ponieść, podczas jednej z wieczornych rozmów ustaliliśmy plan wolontariatu na rok 2010.

Ustaliliśmy, że polski wolontariat do czasu uruchomienia albergue w innym miejscu, będzie odbywał się właśnie na Monte do Gozo. Pomysł był na tyle trafiony, że do dnia dzisiejszego miejsce wolontariatu nie zmieniło się, a schronisko na Monte do Gozo stało się pełnoprawnym „polskim albergue” na Camino de Santiago.

Wolontariusze i koodrynatorzy wolontariatu

Wolontariat na Monte do Gozo od samego początku organizowany jest przez dwie instytucje: Europejskie Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Santiago de Compostela oraz Stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”. Co roku prace nad wolontariatem koordynują osoby związane z tymi dwoma podmiotami.

Koordynatorzy w minionych latach:

Kontakt do aktualnego koordynatora wolontariatu zawsze jest taki sam: albergue@camino.net.pl

Najważniejsi jednak w całej tej zabawie są oczywiście wolontariusze, których na przestrzeni minionych lat było kilkudziesięciu. Wielu z nich powraca do pracy w albergue w latach kolejnych. Niektórzy, dzięki dobrej współpracy z O.Romanem i pracownikami Centro, mogą liczyć na dłuższe turnusy wolontariatu oraz nietypowe terminy poza sezonem.

Wolontariusze z Monte do Gozo to osoby w różnym wieku, które niejednokrotnie mają w nogach kilka przejść szlakiem Camino de Santiago.

W dniach 13-14 grudnia 2014 roku z inicjatywy O.Romana Wcisło odbyło się I Spotkanie Wolontariuszy z Monte do Gozo w Krakowie. Nie jest wykluczone, że spotkania takie będą miały charakter cykliczny 😉

wolontariusze z Monte do Gozo- spotkanie w Krakowie 2014
Wolontariusze z Monte do Gozo podczas spotkania w Krakowie 13-14 grudnia 2014 roku

Ciekawostki dotyczące wolontariatu na Monte do Gozo

 1. Polskie albergue na Monte do Gozo to schronisko „donativo” (co łaska). Od pielgrzymów nie są pobierane narzucone z góry opłaty.
 2. W przeszłości, przybyłym pielgrzymom serwowana była tradycyjna zupka (zwana zupą Romana- od imienia szefa naszego Centro). Teraz pielgrzymi mają możliwość zjedzenia w naszej restauracji pysznego menu del peregrino.
 3. W sezonie od 1 lipca do 30 września codziennie rano O.Roman Wcisło odprawia mszę św. w języku polskim w katedrze w Santiago de Compostela
 4. Wolontariusze z Monte do Gozo mają swoją własną modlitwę, którą odmawiają przed przystąpieniem do pracy (jej tekst tutaj)
 5. Wolontariusze nie tylko przyjmują i odprawiają pielgrzymów, ale także wykonują szereg innych prac:
wolontariat monte do gozo zupka
Wolontariusze gotują
sprzątanie monte do gozo
Wolontariusze sprzątają
Berenika na traktorze
Wolontariusze koszą trawę

Zasady wolontariatu na Monte do Gozo

Od 2010 roku, kiedy uruchomiony został wolontariat na Monte do Gozo, warunki przyjęcia na dwutygodniowy pobyt pozostają praktycznie niezmienne.  Warunki są trzy:

 1. Wolontariusz musi posiadać Compostelę, czyli dowód przebycia Camino de Santiago. Jest to wymóg konieczny. Nie jest natomiast istotne, kiedy kandydat na wolontariusza przeszedł swoje Camino. Możliwe jest zatem zaplanowanie przejścia szlaku do Santiago i bezpośrednio po dotarciu do grobu św. Jakuba rozpoczęcie wolontariatu.
 2. Wolontariuszem może zostać jedynie osoba pełnoletnia.
 3. Wolontariusz musi posługiwać się językiem obcym- najlepiej hiszpańskim lub angielskim.

Kto za co płaci podczas wolontariatu na Monte do Gozo?

Nie bez znaczenia pozostają koszty takiego przedsięwzięcia. Podczas wolontariatu na Monte do Gozo koszty rozkładają się następująco:

Wszelkie wątpliwości dotyczące wolontariatu w albergue rozwieje z pewnością koordynator wolontariatu, którego zawsze możecie zapytać, wysyłając e-mail na adres albergue@camino.net.pl.

Relacje z wolontariatu na Monte do Gozo

Wolontariusze po przybyciu do Santiago otrzymują dostęp do naszego profilu na Facebook’u oraz strony internetowej. Niektórzy z nich na blogu albergue opublikowali wspomnienia z wolontariatu:

Relacja Marty z maja 2011

Relacja Agnieszki z maja 2011

Relacja Bereniki z 2014 roku

Relacja Wojciecha i Jerzego z 2014 roku

Relacja Basi z 2014 roku

Zapraszam Was też do wirtualnego odwiedzenia Centro Europeo de Peregrinacion o tutaj.


3 odpowiedzi na “Wolontariat w polskim albergue na Camino”

 1. Witam, opuściłabym sprawę „zupki”. Od zeszłego roku, od kiedy funkcjonuje restauracja z menu del dia – zupka nie była gotowana . Nie robimy konkurencji naszej gastronomii. Sprawa ta była dyskutowana na spotkaniu w Krakowie.

  • Masz absolutną rację! Do Krakowa nie dotarłem, ale przypomniało mi się, że już podczas mojego majowego pobytu na Monte dyskutowaliśmy na temat Menu.

   Dziękuję za zwrócenie uwagi, już poprawiam tekst.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.