Droga Ślężańska

Ślężański Szlak św. Jakuba to utworzony w 2009 roku odcinek Camino, biegnący ze szczytu góry Ślęży (718m n.p.m.), przez Sobótkę, Mietków, Kostomłoty do miasta skarbów- Środy Śląskiej.

W Środzie Śląskiej Droga Ślężańska łączy się z biegnącą od granicy z Ukrainą, Drogą św. Jakuba Via Regia (odtworzoną według przebiegu dawnego, królewskiego traktu handlowego).

MAPA PRZEBIEGU ŚLĘŻAŃSKIEJ DROGI ŚWIĘTEGO JAKUBA (kliknij)

Jak znakowana jest Droga Ślężańska?
Ślężańska Droga Świętego Jakuba jest szlakiem oznakowanym w terenie (bo istnieją też szlaki, które oznakowane nie są). Znakowanie szlaku to popularne w Hiszpanii żółte strzałki, wskazujące cel- Santiago de Compostela, a także znaki uproszczonej muszli:

Muszla św Jakuba
Oznakowanie wykonane jest z tabliczek PCV, naklejek odpornych na czynniki pogodowe oraz malowane farbą przy użyciu szablonów. Znakowanie na Ślężańskim szlaku docelowo będzie wykonywane w postaci znaków malowanych i tabliczek informacyjnych umieszczanych na stałe wzdłuż przebiegu szlaku. W miejscowościach na szlaku zostaną umieszczone tablice informacyjne na których znajdzie się mapa przebiegu Drogi.


UAKTUALNIENIE 17 WRZEŚNIA 2009

Ślężańska Droga Świętego Jakuba żyje już prawie od dwóch miesięcy. Pojawiają się osoby podróżujące szlakiem, pielgrzmujące- zarówno pieszo, jak i na rowerach. Przed nadejściem zimy na szlaku zostanie odnowione oznakowanie. Plany na przyszły rok na szlaku ślężańskim? Jeśli przychylność Gmin Sobótka, Kostomłoty i Środa Śląska pozostanie na niezmienionym poziomie umieścimy nowe tablice informacyjne na szlaku a część oznakowania zostanie zastąpiona trwalszymi, metalowymi tabliczkami. Mam tez nadzieję, że lokalne społeczności zaczną się angażować w pracę na szlaku. W okresie zimowym postaram się też opracować wstępnie tekst przewodnika po szlaku. Zapraszam na Drogę Ślężańską. Buen Camino.

UAKTUALNIENIE 8 LIPCA 2009

Nareszcie otwieramy! Zapraszamy wszystkich w Drogę!

Szlak Ślężański

Szlak Ślężański

więcej informacji TUTAJ!

slezanska_mapa_duza

Mapa Ślężańskiej Drogi Świętego Jakuba


UAKTUALNIENIE 19 MAJ 2009

Dzięki gościnności Urzędu Miasta i Gminy w Sobótce, który od dłuższego czasu tworzy bardzo pozytywny klimat wokół naszego pomysłu,  zorganizowaliśmy spotkanie w sprawie Ślężańskiego Szlaku Świętego Jakuba. Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele następujących instytucji:
– Powiat Średzki
– Miasto i Gmina Środa-Śląska
– Gmina Mietków
– Gmina Kostomłoty
– Ślężański Park Krajobrazowy
– Miasto i Gmina Sobótka
– Fundacja Wioski Franciszkańskiej
Udało nam się przedstawić aktualny stan Dróg Jakubowych w kraju i za granicą oraz ideę szlaku, który wkrótce ma połączyć Sobótkę ze Środą-Śląską. W najbliższych dniach Urzędy otrzymają oficjalne pisma w sprawie powstania szlaku i jego przebiegu.
Ze swojej strony pragnę serdecznie podziękować przybyłym gościom za zaangażowanie i pozytywne podejście do naszej idei.
Więcej informacji już wkrótce. Mam nadzieję, że w ciągu nadchodzących tygodni będziemy już umieszczać relację ze znakowania szlaku.
Otwarcie szlaku zaplanowaliśmy na dzień 25 lipca. Padł też pomysł inauguracyjnego, weekendowego przejścia szlakiem dla wszystkich chętnych.

UAKTUALNIENIE 22 KWIECIEŃ 2009

Szlak jest gotowy do znakowania. Obecnie jesteśmy na etapie organizacji spotkania Gmin znajdujących się na szlaku. W najbliższych dniach Urzędy Miast otrzymają szczegółowe informacje dot. budowy szlaku.

Jak przebiega nasz Ślężański Szlak św.Jakuba? W jego biegu mieszczą się cztery, a właściwie pięć gmin. Dlaczego cztery albo pięć. Gmina Marcinowice znajdująca się na szlaku to zaledwie 4 kilometrowy, polny odcinek drogi. Pozostałe gminy to Sobótka, Mietków, Kostomłoty i Środa-Śląska. Mapkę przebiegu szlaku postaram się zamieścić już wkrótce.

W kilku wpisach na blogu można znaleźć relacje z niektórych dni ‘przecierania szlaku’. Oto linki:

ODCINEK SOBÓTKA- UJÓW
ODCINEK MIETKÓW- ŚRODA-ŚLĄSKA

MARZEC 2009

Od początku roku 2009 staramy się odtworzyć szlak na odcinku z Sobótki (dolnośląskie) do Środy-Śląskiej. Szlak zacznie bieg na szczycie góry Ślęży (718m n.p.m.) i prowadzić będzie przez gminy Sobótka, Marcinowice, Mietków, Kostomłoty i Środa Śląska. Po drodze znajdują się dwa kościoły św. Jakuba: w Sobótce (kościół parafialny)

widok z okolic schroniska 'pod Wieżycą'

widok z okolic schroniska ‘pod Wieżycą’

i w Ujowie w gminie Mietków.

kościół we wsi Ujów

kościół we wsi Ujów

Szlak z Sobótki ma dołączyć do istniejącej drogi Via Regia, która od kilku lat tętni życiem i zdobywa coraz większą popularność. Więcej na temat drogi Via Regia przeczytacie w serwisie camino.net.pl .

Obecnie staramy się uzyskać zgodę wszystkich gmin, Lasów Państwowych i Zarządu Dróg. Gmina Sobótka jest zdeterminowana, by otworzyć szlak 25 lipca 2009 (co za wspaniały dzień na otwarcie szlaku św. Jakuba); mam nadzieję, że nie powtórzy się u nas historia z Olsztyna z 2006 roku, gdy otwierano szlak nieoznakowany. Pozytywne myślenie, pozytywne myślenie…

Póki co- staram się spędzać czas w terenie, sprawdzając zgodność map z rzeczywistością. Już pierwsze kilometry szlaku uczą mnie, żeby nie wierzyć ślepo w mapy topograficzne. Częste przekłamania map i niedostępność terenu sprawiają, że nieraz kilkukrotnie w ciągu dnia wracam w to samo miejsce. Nie od razu Rzym zbudowano.

? wróć do Polskie Drogi