Trasy Camino de Santiago

Camino de Santiago to droga prowadząca z Twojego domu do Santiago de Compostela. Możesz jednak korzystać z tysięcy kilometrów szlaku Camino na terenie całej Europy.

Camino de Santiago to droga prowadząca z Twojego domu do Santiago de Compostela. Zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem do grobu św. Jakuba w Composteli pielgrzymowano właśnie z domu.

 Jednak by dotrzeć pieszo do Santiago de Compostela z Polski potrzeba około 3-4 miesięcy. Dlatego też pielgrzymi często korzystają z wyznakowanych szlaków Camino w Hiszpanii i tymi właśnie szlakami docierają do Santiago, przy okazji poznając krajobraz i kulturę półwyspu iberyjskiego.

 Trasy Camino de Santiago mamy także w Polsce. Szlaki jakubowe w naszym kraju mają już w sumie ponad 6 tysięcy kilometrów i wciąż powstają nowe. 

 Camino de Santiago w Hiszpanii i krajach ościennych.

 Postaram się przedstawić Wam główne szlaki prowadzące do Santiago, te oznakowane i uczęszczane przez pielgrzymów. Pamiętajmy jednak, że każdy może wybrać własną drogę i nie jest zmuszony do kierowania się strzałkami.

 Najpopularniejsze wśród pielgrzymów są oczywiście drogi w Hiszpanii. Pielgrzymi z całego świata przybywają na ten kraniec Europy, by pokonać ostatnie 100, 500 czy 800 kilometrów szlaku. Od wielu la powstają jednak odcinki szlaku jakubowego w wielu innych krajach. Szlaki te łączą się ze sobą, tworząc siatkę dróg oplatających cały kontynent.  Najpopularniejsze w ostatnich latach są odcinki w samej Hiszpanii i Portugalii:

 Camino Francés (Droga Francuska) 750- 800 km.

 Najwyższy punkt trasy to Cruz de Ferro (1504 m n.p.m.). Camino Francés jest zdecydowanie najpopularniejszą wśród pielgrzymów trasą. Popularnie przyjmuje się, że Camino Francés rozpoczyna swój bieg po francuskiej stronie Pirenejów, w Saint Jean Pied de Port lub po ich hiszpańskiej stronie w Roncesvalles.

 Oryginalnie Droga Francuska rozpoczynała się w Puente la Reina, gdzie zbiegały się Camino Navarro z Roncesvalles i Camino Aragonés z Somport. W dzisiejszych czasach podział ten praktycznie nie istnieje. Camino Francés jest nazywane często 'Camino Real’, czyli 'prawdziwe’ lub 'właściwe’ Camino. Dlatego też pielgrzymi na swoje pierwsze Camino ruszają właśnie tym odcinkiem szlaku.

 Obecnie tzw. Drogą Francuską- zależnie od roku- porusza się 55-60% wszystkich pielgrzymów docierających do Santiago de Compostela. Poczytaj więcej o Camino Frances tutaj.

 

Camino Francees (dzięki uprzejmości www.gronze.com) odległości Camino Francees (www.gronze.com) 

 

Camino Mozarabe / Via de la Plata – ok. 1000- 1100 km

 Najwyższy punkt Via de la Plata to Pico de la due?a (1140 m n.p.m.). Srebrna Droga nie ma nic wspólnego z cennym kruszcem. Jej nazwę przypisuję się fonetycznemu rozwojowi arabskiego słowa Bałata (ścieżki kamienne).

 W średniowieczu to właśnie tędy prowadziły rzymskie brukowane trakty handlowe z południowo- zachodnich krańców półwyspu do Astorgi leżącej już na Camino Frances. Dziś Via de la Plata lub Ruta de la Plata to droga pątnicza z Sevilli.

 Wciąż mało uczęszczana przez pielgrzymów, trudna i odludna, lecz dzięki swej niezwykłej urodzie uwielbiana przez wielu z nich. Pielgrzym szukający odosobnienia, miejsca do kontemplacji powinien kierować swoje kroki właśnie na Via de la Plata. Tam niestety prócz spokoju czekają na niego upalne dni, bez możliwości skrycia się w cieniu. 

 

Via de la Plata (www.gronze.com)odległości Via de la Plata (www.gronze.com)

 

Szczególną popularność w ostatnich latach zyskują szlaki portugalskie

 

 Przez Portugalię biegnie jeden znaczący szlak do Santiago, zwany po prostu Caminho Portuguese (Camino Portugalskie). Króciutkie szlaki dojściowe są rozwijane, ale w chwili obecnej praktycznie nieuczęszczane.

Camino Portugalskie na trasie Lizbona-Santarém-Tomar-Coimbra-Porto-Barcelos-Tuy-Santiago jest w pełni oznakowana. Trasa Camino Portugues jest szlakiem nie tylko dobrze zorganizowanym, ale też urokliwym. Może nie ma na nim tak wielu zabytków i znaków hisztorii pielgrzymowania, co na Camino Frances, ale tutaj również możemy poczuć klimat szlaku i nacieszyć się czasem wędrówki.

W okolicach Fatimy (odcinki Lizbona- Santarém i Ansio- Porto) szlak pokrywa się z drogą do tego Sanktuarium Maryjnego. Strzałki niebieski wskazują kierunek do Fatimy, żółte do Santiago. Z roku na rok szlak do Fatimy (w przeciwnym kierunku) jest coraz lepiej oznakowany i pielgrzymki piesze do Fatimy stają się coraz bardziej popularne.

 

 

Trasy Camino w Portugalii