Ślężański Szlak św. Jakuba
Ślężański Szlak Świętego Jakuba to 52-kilometrowy odcinek Camino de Santiago, biegnący ze szczytu góry Ślęży (718 m n.p.m.) do Środy Śląskiej.
Ślężański Szlak św. Jakuba to odcinek szlaku Camino de Santiago, który wytyczyliśmy i oznakowaliśmy w 2009 roku, przy wsparciu Fundacji Wioski Franciszkańskiej i samorządów lokalnych. Szlak biegnie ze szczytu góry Ślęży (718m n.p.m.), przez Sobótkę, Mietków, Kostomłoty do Środy Śląskiej. W 2020 roku szlak został odnowiony, dzięki funduszom w kwocie prawie 10 tysięcy złotych, pozyskanym w zbiórce publicznej.
W Środzie Śląskiej Droga Ślężańska łączy się z biegnącą od granicy z Ukrainą, Drogą św. Jakuba Via Regia (odtworzoną według przebiegu dawnego, królewskiego traktu handlowego).
Początek szlaku na Ślęży z Santiago de Compostela, dzieli 3086 kilometrów. Nie oznacza to jednak, że musisz ten dystans pokonać w całości. Przeciwnie. Ślężańskie Camino to idealny szlak na weekend oraz jako “wstęp” do przygody z polskim Camino de Santiago. W ciągu 2-3 dni możesz pokonać dystans ze szczytu Ślęży do Środy Śląskiej i poznać jeden ze szlaków Camino w Polsce.
Szlak Ślężański – mapa, trasa i ślady GPS
Ślady w różnych formatach do pobrania (kliknij)
Wskazówki “krok za krokiem” do pobrania (kliknij)
Dzień 1 – Szczyt Góry Ślęży – Sobótka (4km)
Podróż z miejsca zamieszkania do Sobótki, wejście na szczyt Ślęży i zejście do Sobótki (718m n.p.m. z Sobótki wejście i zejście zajmuje około 3 godzin, wejście z Przełęczy Tąpadła i zejście do Sobótki zajmuje około 2 godzin).
Dzięki zdobyciu szczytu w pierwszy dzień, nie musimy kolejnego dnia o świcie wspinać się na szczyt, tylko ruszamy na bardziej płaski odcinek szlaku. Jeśli dotrzesz do Sobótki w godzinach popołudniowych, masz szansę na wejście na szczyt i zejście z niego. Na szczyt można wejść od strony Sobótki (z dworca PKS na szczyt 1:45-2h) lub z Przełęczy Tąpadła (na szczyt ok. 45 minut). Autobus na przełęcz, bezpośrednio z Wrocławia lub Sobótki, kursuje TYLKO w sobotę i niedzielę. Nie kursuje w piątek, ani żaden inny dzień roboczy! Zejście ze szczytu do Sobótki, szlakiem św. Jakuba zajmuje około 1 godziny. W Sobótce mamy dobrą bazę noclegową (noclegi znajdą się na dole tej strony).
Dzień 2 – Sobótka – Ujów (26km)
Piesza wędrówka z Sobótki do Wawrzeńczyc, Ujowa lub Kostomłotów. W Wawrzeńczycach i Ujowie szukamy obecnie możliwości noclegowych dla pielgrzymów. W Kostomłotach istnieje możliwość nocowania w lokalnym, tanim hotelu. Ślad GPS dla tego dnia kończy się pod kościołem św. Jakuba w Ujowie.
Dzień 3 – Ujów – Środa Śląska (22km)
Dalsza wędrówka do Środy Śląskiej. Miasto leży przy głównej arterii drogowej naszego regionu i jest dobrze skomunikowane z innymi miastami. Znajduje się tu też stacja kolejowa.
W 2020 roku odnowiliśmy oznakowanie Ślężańskiego Camino, dzięki funduszom zgromadzonym w zbiórce publicznej. 104 osoby i firmy, wsparły projekt kwotą 10149 zł, które wydaliśmy na oznakowanie szlaku, tablice i tzw. “stampboxy”.
Darczyńcy:
Agata Combik
Paweł Zając
Anna Kurek
Ewa Król
Ewa Nowak
Monika Zwiech
Bartłomiej Bogdański
Ewa Ludwicka-Rak
Joanna Kaczmarek
Zygmunt Stuglik
Agnieszka Rozmus
Beata Dzielnicka
Monika Matelska
Grażyna Meirich
Katarzyna Migas
Ala i Michał Sołtowscy
Michał Hajdukiewicz
Anna Franaszczuk
Magdalena i Tomasz Lewandowscy
Jolanta i Andrzej Razmus
Stanisław Janiszewski
Krysia Sz.

Ile czasu potrzebujesz na pokonanie tego szlaku?
Pokonanie Ślężańskiego Camino, ze szczytu Ślęży do Środy Śląskiej powinno zająć Ci: dwa dni pieszo lub jeden, cały dzień rowerem. Poniższe informacje opisują głównie pokonaie szlaku pieszo.
Jeśli musisz podróżować przez Polskę, by tu dotrzeć, najłatwiej całość zaplanować na 3 dni (z podróżą), czyli np. piątek, sobota, niedziela, ale zachęcamy Cię też do wędrówki w ciągu tygodnia (będzie łatwiej o noclegi).
Jak oznakowany jest szlak i czy tak naprawdę potrzebujesz GPS-a?
Ślężańskie Camino jest szlakiem oznakowanym w terenie. W latach 2009-2020 szlak nie był praktycznie odnawiany. W roku 2020 postanowiliśmy zmienić nieco przebieg i odnowić oznakowanie, które z końcem czerwca 2020r. będzie uzupełnione w 100%.
Szlak oznakowany jest wzorem uproszczonej żółtej muszli na granatowym tle (jak w Hiszpanii), żółtymi strzałkami oraz tabliczkami kierunkowymi.