Camino de Invierno z Ponferrady 270km
Camino de Invierno powoli zyskuje miano "nowego Camino Primitivo". To wciąż mało uczęszczany szlak, na którym doświadczysz ciszy w otoczeniu bajkowych krajobrazów.
zobacz szczegółyCena od 3990
24 maja – 3 czerwca 2024 – BRAK MIEJSC
9 – 19 sierpnia 2024 – BRAK MIEJSC
Typ wędrówki: pieszo | Poziom trudności: łatwy | Zaczniesz wędrówkę w: okolice Mondoñedo | Dystans do pokonania: 175km | Zobaczysz m.in.: Porto, Mondoñedo, Vilalba, Arzua, Pedrouzo, Santiago de Compostela+ wycieczka busem do Muxia, Finisterra, Wodospady Ezaro
Camino del Norte, czyli północny szlak św. Jakuba, to jeden z najpopularniejszych, długodystansowych szlaków do Santiago de Compostela.
Camino del Norte rozpoczyna swój bieg w Irun w kraju Basków (lub jeszcze w Bayone we Francji) i biegnie ze wschodu na zachód, wzdłuż Zatoki Biskajskiej i Morza Kantabryjskiego, by w Ribadeo, na granicy Asturii i Galicji, odbić na południowy-zachód w kierunku Santiago de Compostela.
Nasze Camino zorganizowane szlakiem północnym rozpoczynamy w Mondoñedo, już w Galicji, około 175 kilometrów od Santiago.
Dzień 1 – podróż lotnicza do Porto
Zbiórka na wyznaczonym lotnisku. Odbiór kart pokładowych, odprawa paszportowo-bagażowa i przelot do Porto (lub innego wyznaczonego lotniska). Przejazd do hostelu, zakwaterowanie i nocleg.
Dzień 2 – zwiedzamy Porto i wyjeżdżamy na szlak del Norte
Zwiedzanie Porto z polskojęzycznym przewodnikiem.
Przed wyruszeniem na Camino del Norte organizujemy ok. 3-godzinny spacer po pięknym Porto, położonym nad rzeką Douro. Podczas spaceru zobaczymy najważniejsze zabytki i najpopularniejsze atrakcje tego miasta. Będziemy mogli podziwiać zarówno nabrzeże Ribeira, jak i deptak po drugiej stronie mostu Ludwika I.
Spacerując uliczkami miasta zobaczymy piękny dworzec São Bento. Pod katedrą Se zatrzymamy się przy słupku z charakterystyczną muszelką, oznaczającym początek szlaku z Porto do Santiago de
Compostela. Zależnie od naszych możliwości, postaramy się zobaczyć też: Praca de Liberdade z pomnikiem Piotra IV, Ratusz Miejski, Wieżę Kleryków.
W trakcie zwiedzania udamy się też na Mszę do jednego z przepięknych kościołów tego
miasta. Podczas zwiedzania wielokrotnie będziemy przecinali szlak Camino de Santiago,
prowadzący pielgrzymów uliczkami miasta. Po zwiedzaniu każdy z nas będzie miał chwilę
czasu wolnego. Następnie wyjedziemy z miasta już na szlak.
Czeka nas kilkugodzinna podróż w okolice hiszpańskiego Mondoñedo. Po dojechaniu na miejsce, czas na
przepakowanie bagaży i przygotowanie się do pieszej wędrówki, którą rozpoczniemy
następnego dnia.
Dzień 3 – pierwszy, łatwy etap Camino
Pierwszy, bardzo łatwy etap naszej wędrówki w którym opuszczamy region A Mariña i wspinamy się na Terra Chá, wewnętrzny płaskowyż Lugo. Będziemy wędrowali jedną z dwóch dróg możliwych do wybrania tego dnia. Możemy wybrać szlak główny, biegnący przez dolinę Valiñadares i Lousada lub trasę krótszą przez okoliczne pagórki, która prowadzi przez niezamieszkałe miejsca. Trasę drugą (krótszą) wybierzemy tylko w razie sprzyjającej pogody. Dziś do pokonania zaledwie kilkanaście kilometrów w okolice Abadin.
Dzień 4 – wędrówka przez tereny rolnicze
Z Abadin ruszamy w okolice Vilalba. Przed nami około 21 kilometrów marszu i bardzo przyjemny, ciekawy krajobrazowo etap, typowy dla szlaku del Norte. Będziemy poruszać się drogami gruntowymi lub asfaltowymi, zawsze w pobliżu drogi krajowej N-634, którą kilkakrotnie przekroczymy.
Znajdujemy się w regionie A Terra Chá, który słynie w Galicji z hodowli zwierząt. Wielokrotnie będziemy mogli je podziwiać na zielonych łąkach, którymi prowadzi dzisiejszy szlak.
Dzień 5 – wąwozy, szutry i śródpolne ścieżki
Dziś czeka nas bardzo urozmaicony etap: ścieżki i drogi gruntowe, szutry i błotniste w razie
niepogody wąwozy. Na szczęście na dzisiejszym etapie będzie bardzo mało asfaltu, a za to sporo zieleni i przyjemne wiejskie otoczenie. Dziś etap już nieco dłuższy, bo aż 26-kilometrowy w okolice A Pobra de Parga.
Dzień 6 – dłuższy i odludny etap wędrówki do Sobrado das Monxes
Z A Pobra de Parga idziemy dziś do Sobrado das Monxes. Poruszać będziemy się nowym odcinkiem szlaku Camino del Norte, wyznakowanym zaledwie w 2017 roku, by skrócić pielgrzymom tradycyjny, aż 40-kilometrowy etap. Dzięki temu dziś do pokonania mamy zaledwie 26 kilometrów. Jego zaletą jest cisza. Wadą, brak sklepów i kawiarni (na całym etapie mamy zaledwie dwa bary, gdzie możemy zakupić picie i jedzenie).
Należy więc przygotować się do tego etapu dzień wcześniej. Dziś musimy dotrzeć w okolice Sobrado das Monxes.
Dzień 7 – w kierunku szlaku francuskiego
Dziś bardzo łatwy, choć ponad 20-kilometrowy etap do Arzua. Poprzednie dni mogły nas zachwycać krajobrazami i wiejską atmosferą. Dziś jednak poznamy Galicję współczesną i niestety znacznie brzydszą.
To dzień z większa ilością asfaltu i znacznie mniej ciekawą, współczesną architekturą. Po pokonaniu około 22 kilometrów dotrzemy do Arzua- miasta, gdzie szlaki; francuski, północny i Primitivo, biegną już wspólnym nurtem. Pielgrzymów na szlaku od jutra będzie zatem znacznie więcej. Od jutra możemy uznać, że zeszliśmy ze szlaku Camino del Norte.
Dzień 8 – w wiejskim krajobrazie Galicji
Z Arzua ruszymy dziś na około 20-kilometrowy, urokliwy odcinek szlaku w okolice miasteczka Pedrouzo. Mimo, że wędrować będziemy, w sporej części dnia, po nawierzchni asfaltowej, to przeważał będzie zdecydowanie wiejski krajobraz.
Po opuszczeniu Arzua czeka nas pagórkowaty teren z dużą ilością cienia i licznymi barami i kawiarniami dla pielgrzymów. Miejsc do odpoczynku będzie zatem sporo.
Dzień 9 – dziś dotrzemy do celu – Santiago de Compostela
Ostatni dzień naszej wędrówki po Camino del Norte i upragniony cel- Santiago de Compostela. Dziś ostatnie 20 kilometrów Camino de Santiago.
Na naszej dzisiejszej trasie, oprócz lasów eukaliptusowych i urokliwych szutrowych ścieżek, także konieczność ominięcia lotniska w Santiago de Compostela. Przed dotarciem do celu, miniemy też Monte do Gozo, czyli “Wzgórze Radości”. To stąd, po raz pierwszy, będziemy mogli zobaczyć w oddali wieże katedry w Santiago. Ze wzgórza jednak mamy wciąż około 5 kilometrów marszu do naszego celu.
Po południu odbierzemy nasze certyfikaty odbycia pielgrzymki (tzw. Compostele) i każdy będzie mógł spędzić wieczór w Santiago tak, jak lubi. Tutaj czas wolny dla każdego.
Dzień 10 – całodniowa wycieczka na „koniec świata” – Muxia, Finisterra
Wcześnie rano wyjeżdżamy naszym busem nad ocean atlantycki, do Muxia. Jeśli jest możliwość, tam odbywa się nasza ostatnia Msza św., następnie przejazd do Finisterry. Wjedziemy na sam przylądek, który od średniowiecza uważany był za symboliczny koniec świata, w którym pielgrzymi palili swoje stare pielgrzymie ubrania.
Zarówno w Muxia, jak i na przylądku Finisterra, zobaczymy słupki kilometrowe z oznaczeniem 0.0km.
Jeśli czas i pogoda pozwoli, odwiedzimy jedno z dwóch miejsc: wodospady Ezaro lub jedną z galicyjskich plaż, gdzie po pielgrzymce będziemy mogli symbolicznie obmyć nasze stopy. Następnie powrót do Santiago, czas wolny na refleksję i (jeśli czas pozwoli) ostatnie odwiedzenie katedry. Dziś ostatni nocleg w Santiago.
Dzień 11
Rano, jeśli czas wyjazdu z Santiago na to pozwoli, czas wolny na indywidualne zwiedzanie i relaks w Santiago de Compostela. Można wcześnie rano udać się na plac Obradoiro, by zobaczyć go bez obecności innych pielgrzymów czy odwiedzić targ Mercado de Abastos (o ile godzina wyjazdu na to pozwoli) – możliwość kupna produktów spożywczych typowych dla Galicji. Następnie wyjazd busem na lotnisko do Porto. Odprawy lotniskowe i przelot powrotny. To już koniec naszej przygody z pięknym Camino del Norte. Lądowanie w Polsce.
Cena zawiera:
Cena nie zawiera:
Cena od 3990
24 maja – 3 czerwca 2024 – BRAK MIEJSC
9 – 19 sierpnia 2024 – BRAK MIEJSC
Typ wędrówki: pieszo | Poziom trudności: łatwy | Zaczniesz wędrówkę w: okolice Mondoñedo | Dystans do pokonania: 175km | Zobaczysz m.in.: Porto, Mondoñedo, Vilalba, Arzua, Pedrouzo, Santiago de Compostela+ wycieczka busem do Muxia, Finisterra, Wodospady Ezaro
Camino de Invierno powoli zyskuje miano "nowego Camino Primitivo". To wciąż mało uczęszczany szlak, na którym doświadczysz ciszy w otoczeniu bajkowych krajobrazów.
zobacz szczegółyzobacz szczegóły
PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.
Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.