Trasy

Camino de Santiago to droga prowadząca z Twojego domu do Santiago de Compostela. Tak więc dróg prowadzących do grobu św. Jakuba jest wiele.

strona w budowie…

POLSKIE DROGI ŚWIĘTEGO JAKUBA – informacje na stronach www.camino.net.pl

Camino de Santiago to droga prowadząca z Twojego domu do Santiago de Compostela. Tak więc dróg prowadzących do grobu św. Jakuba jest wiele. Postaram się przedstawić Wam główne szlaki prowadzące do Santiago, te oznakowane i uczęszczane przez pielgrzymów. Pamiętajmy jednak, że każdy może wybrać własną drogę i nie jest zmuszony do kierowania się strzałkami.

Najpopularniejsze wśród pielgrzymów są oczywiście drogi w Hiszpanii. Pielgrzymi z całego świata przybywają na ten kraniec Europy, by pokonać ostatnie 100, 500 czy 800 kilometrów szlaku. Od wielu la powstają jednak odcinki szlaku jakubowego w wielu innych krajach. Szlaki te łączą się ze sobą, tworząc siatkę dróg oplatających cały kontynent.  Najpopularniejsze w ostatnich latach są odcinki w samej Hiszpanii (strona w ciągłej budowie):

Camino Francés (Droga Francuska) 750- 800 km.

Najwyższy punkt trasy to Cruz de Ferro (1504 m n.p.m.). Camino Francés jest zdecydowanie najpopularniejszą wśród pielgrzymów trasą. Popularnie przyjmuje się, że Camino Francés rozpoczyna swój bieg po francuskiej stronie Pirenejów, w Saint Jean Pied de Port lub po ich hiszpańskiej stronie w Roncesvalles. Oryginalnie Droga Francuska rozpoczynała się w Puente la Reina, gdzie zbiegały się Camino Navarro z Roncesvalles i Camino Aragonés z Somport. W dzisiejszych czasach podział ten praktycznie nie istnieje. Camino Francés jest nazywane często ‚Camino Real’, czyli ‚prawdziwe’ lub ‚właściwe’ Camino. Dlatego też pielgrzymi na swoje pierwsze Camino ruszają właśnie tym odcinkiem szlaku.

Camino Francees (dzięki uprzejmości www.gronze.com)

Camino Francees (dzięki uprzejmości www.gronze.com)

odległości Camino Francees (www.gronze.com)

odległości Camino Francees (www.gronze.com)

Camino Mozarabe / Via de la Plata – ok. 1000- 1100 km

Najwyższy punkt Via de la Plata to Pico de la due?a (1140 m n.p.m.). Srebrna Droga nie ma nic wspólnego z cennym kruszcem. Jej nazwę przypisuję się fonetycznemu rozwojowi arabskiego słowa Bałata (ścieżki kamienne). W średniowieczu to właśnie tędy prowadzimy rzymskie brukowane trakty handlowe z południowo- zachodnich krańców półwyspu do Astorgi leżącej już na Camino Francees. Dziś Via de la Plata lub Ruta de la Plata to droga pątnicza z Sevilli. Wciąż mało uczęszczana przez pielgrzymów, lecz dzięki swej niezwykłej urodzie uwielbiana przez wielu z nich. Pielgrzym szukający odosobnienia, miejsca do kontemplacji powinien kierować swoje kroki właśnie na Via de la Plata. Tam niestety prócz spokoju czekają na niego upalne dni, bez możliwości skrycia się w cieniu. Relację ze Srebrnej Drogi znajdziecie w 2 wydaniu Pielgrzymka.

Via de la Plata (www.gronze.com)

Via de la Plata (www.gronze.com)

odległości Via de la Plata (www.gronze.com)

odległości Via de la Plata (www.gronze.com)

Popularność zyskują też szlaki portugalskie:

Przez Portugalię biegnie jeden znaczący szlak do Santiago, zwany po prostu Caminho Portuguese (Camino Portugalskie). Króciutkie szlaki dojściowe są rozwijane, ale w chwili obecnej praktycznie nieuczęszczane. Camino Portugalskie na trasie Lizbona-Santarém-Tomar-Coimbra-Porto-Barcelos-Tuy-Santiago jest w pełni oznakowana. W okolicach Fatimy (odcinki Lizbona- Santarém i Ansi?o- Porto) szlak może pokrywać się z drogą do tego Sanktuarium Maryjnego. Strzałki niebieski wskazują kierunek do Fatimy, żółte do Santiago.

Drogi w Portugalii są bardzo aktywnie rozwijane przez Organizacje Przyjaciół Camino. Aktualne informacje można znaleźć na stronie www.caminhoportuguesdesantiago.com . Relację ze szlaku w języku polskim znajdziecie na stronie www.caminho-portugues.com

Trasy Camino w Portugalii

Trasy Camino w Portugalii

podstrona w budowie…