szybki kontakt

Średniowieczna muszla św. Jakuba odkryta we Wrocławiu

Średniowieczna muszla św. Jakuba odkryta we Wrocławiu

Przed chwilą otrzymałem sms-a od mojej siostry, która uczestniczy w wykopaliskach Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego na Nowym Targu we Wrocławiu. W dniu dzisiejszym archeolodzy odkopali tam muszlę św. Jakuba z dwoma intencjonalnie zrobionymi otworami (prawdopodobnie przeciągnięty był przez nie rzemień).

Muszla zalegała w warstwie średniowiecznej, czyli prawdopodobnie należała do jakiegoś zbłąkanego pielgrzyma z przełomu XIII- XIV wieku. Potwierdza to po raz kolejny fakt, że szlak św. Jakuba ze wschodu biegł przez stolicę Dolnego Śląska.

Oprócz muszli wykopano także masę innych niezwykle ciekawych przedmiotów oraz między innymi dobrze zachowane ludzkie dłonie. Archeolodzy znaleźli aż 18 plakietek pielgrzymich; co jest dużym zaskoczeniem, bo dotychczas na terenie Wrocławiu odkryto ich tylko sześć.

Plakieta pielgrzymia z Rocamadour w południowej Francji przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Mogła zostać wykonana między 1250 a 1350 rokiem. fot. Łukasz Giza. Agencja Gazeta

Jak tylko uda mi się uzyskać więcej informacji, napiszę z pewnością.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.