Wiem, że od dłuższego czasu (praktycznie od początku mojego zainteresowania Camino) jednym z głównych tematów na forach caminowych (choćby tym u Pawła Buczkowskiego) są pieniądze na Camino. I nie chodzi tu tylko o najczęściej zadawane pytanie, czyli „czy 10 Euro na dzień wystarczy„, ale też o rodzaje kart płatniczych, których powinniśmy używać, konta bankowe nie pobierające wysokich opłat i sposoby na zaoszczędzenie gotówki w czasie drogi.

Oczywiście od razu uprzedzam, że nie będę podpowiadał, by nocować za darmo i jeść ze śmietników, bo jestem bardzo daleki od tego typu porad. Jednak czasem warto zaoszczędzić kilka Euro i wydać je już na miejscu, kupując pamiątki lub choćby spędzając kilka dni nad oceanem po ciężkiej wędrówce.

Postanowiłem więc dodać do działu porady nową zakładkę „pieniądze„, gdzie już niedługo będę umieszczał wszystko, co wiąże się z finansami na Camino i przed Camino.

Gdzieś na forum ktoś kiedyś napisał, że dla niego Droga zaczęła się już 2 lata przed wyruszeniem do Hiszpanii, bo musiał najpierw na tę podróż zaoszczędzić pieniądze. Myślę więc, że finanse to ważna część każdego planu na wędrówkę i powinny one mieć swoje miejsce w poradniku.

Jeśli macie jakieś ciekawe rady dotyczące oszczędzania przed Camino, wydawania mniejszej ilości pieniędzy już na miejscu oraz np. polecacie jakieś konto bankowe lub kartę płatniczą– piszcie, a z pewnością umieszczę te informacje w poradniku.