Do Santiago de Compostela ciągną pielgrzymi z całego świata. Katedra z grobem św. Jakuba Apostoła jest głównym celem pielgrzymek szlakiem Camino de Santiago. Każdego roku przyciąga około 500 tysięcy pielgrzymów docierających tu pieszo, rowerem lub konno. Dodatkowo ponad drugie tyle dociera tu autokarem lub samolotem.
Katedra w Composteli to miejsce pochówku św. Jakuba Apostoła. Był on jednym z uczniów Jezusa Chrystusa i jako jeden z nielicznych Apostołów, uczestniczył w ważnych biblijnych wydarzeniach. Był z Jezusem podczas przemienienia na Górze Tabor, wskrzeszenia córki Jaira czy modlitwy w Ogrójcu.
Grób Jakuba odkryto około 813 roku. Wtedy Santiago stało się drugim najważniejszym (po Rzymie) miejscem pielgrzymek. Gdy Jerozolima znajdowała się pod panowaniem muzułmanów, najpierw kalifów, potem Imperium Osmańskiego, Santiago de Compostela rosło w siłę.
Grób św. Jakuba Apostoła odkrył mnich Pelayo (Pelagiusz). Według legendy, do cmentarzyska położonego w lesie na wzgórzu, doprowadził go deszcz spadających gwiazd.
Nazwa miasta wywodzi się właśnie od tego wydarzenia. San-Tiago, to Święty Jakub. Campus Stellae – pole gwiazd. Santiago de Compostela to po prostu „Święty Jakub na polu gwiazd”.
Gdy w XII wieku Aymeric Picaud, na zlecenie papieża Kaliksta II, spisał księgi Codexu Calixtinus, pielgrzymki do Santiago de Compostela stały się jeszcze popularniejsze. Kodeks Kalikstyński, uznawany za „pierwszy przewodnik turystyczny”, niejako zatwierdził i uregulował normy, tradycje i zwyczaje na szlakach do Composteli.
Jan Paweł II odbył dwie pielgrzymki do Santiago de Compostela. Pierwsza z nich w 1982 roku, zaowocowała szczególnie, gdyż to właśnie wtedy Papież wygłosił słynny „Akt Europejski”.
Prawie 100-tysięczne Santiago de Compostela to nie tylko najważniejsze miejsce pielgrzymek na Półwyspie Iberyjskim. Do Santiago licznie przyjeżdżają studenci w ramach wymian międzyuczelnianych.
W całej metropolii Santiago, liczącej prawie 180 tysięcy mieszkańców, aż 5% stanowią żyjący tu na stałe obcokrajowcy. W większości to Portugalczycy i Brazylijczycy, jednak mieszkańcy zachodniej Europy i Amerykanie, pod wpływem doświadczeń na Camino de Santiago, coraz częściej wybierają życie w Composteli.
W obrębie starego miasta Santiago, w sezonie pielgrzymek (od marca do listopada) obecność obcokrajowców jest jeszcze mocniej zauważalna. Starówka miasta, czyli najbliższe otoczenie katedry św. Jakuba to skupisko barów, sklepów z pamiątkami i typowych albergues (schronisk dla pielgrzymów).
Tutaj życie toczy się wokół pielgrzymów, którzy w mieście pojawiają się na na jeden lub maksymalnie kilka dni. Ale casco viejo, czyli stare miasto Composteli niekoniecznie reprezentuje jego cały charakter. Santiago to bowiem także nowoczesne osiedla bloków mieszkalnych, typowe europejskie przedmieścia, fabryki przemysłu lekkiego i zakłady pracy. Nie brakuje w Santiago de Compostela oznak zwykłej, toczącej normalny żywot cywilizacji europejskiej :).
PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.
Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.