szybki kontakt

Jakub Apostoł. Wywiad z człowiekiem, który przeszedł 3300 kilometrów w 98 dni.

Jakub Apostoł. Wywiad z człowiekiem, który przeszedł 3300 kilometrów w 98 dni.

Kilka dni temu na swoim messengerze odczytałem wiadomość od Ewy Czepielewski, mojej znajomej z Camino de Santiago, która napisała: – Kuba zerknij na to… to z mojego miasta z Polski. Jakub Apostoł doszedł do św. Jakuba .

Przeczytałem, poszukałem i okazało się, że Jakub Apostoł (prawdziwe imię, prawdziwe nazwisko) to człowiek, który pokonał pieszo całą drogę ze swojego domu w Nysie (Opolszczyzna) do Santiago de Compostela.

Jakub Apostoł i Jakub Pigóra w Nysie

Jak, po krótkiej wymianie wiadomości z bohaterem, się okazało, Jakub szedł przez 98 dni i pokonał prawie 3300 kilometrów, wędrując przez Czechy, Niemcy, Francję i całą północną Hiszpanię, do grobu swojego (naszego) Apostoła i dalej, aż do Fisterry nad Atlantykiem.

Z Jakubem umówiłem się zatem na rozmowę w Jego rodzinnym mieście. Szukając miejsca na przeprowdzenie rozmowy, przypomniałem sobie, że kilka lat temu szedłem z grupką znajomych szlakiem św. Jakuba Via Regia, który przebiega właśnie przez Nysę.

Postanowiłem zatem zadzwonić do parafii św. Jakuba i św. Agnieszki i poprosić o udostępnienie jakiejś salki do przeprowadzenia wywiadu. Odzew był momentalny i pozytywny. Ks. Darek, wikariusz parafii, załatwił nam dostęp do salki, a panie pracujące przy bazylice, pomogły wszystko ustawić, otworzyć i pozwiedzać. Tym bardziej zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego miejsca.

bazylika św jakuba nysa

Zerknijcie na około 2-godzinny wywiad, który nagrałem z Jakubem, a na jego końcu spójrzcie na kilka ujęć z pięknej bazyliki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.