szybki kontakt

„Na pielgrzymich szlakach”- I festiwal w Piekarach i Otwarcie Drogi św. Jakuba

„Na pielgrzymich szlakach”- I festiwal w Piekarach i Otwarcie Drogi św. Jakuba

Miło mi poinformować, że dnia 20 kwietnia 2013 odbędzie się uroczyste otwarcie Szlaku św. Jakuba ?Via Regia? w Zagłębiu i na Górnym Śląsku. Wydarzenie to połączone jest z I Piekarskim Festiwalem ?Na pielgrzymich szlakach?.

Michał Piec

Od 20 kwietnia Śląsk i Zagłębie zostaną dzięki ?Via Regia? połączone z Santiago de Compostela. Tego dnia podczas oficjalnego otwarcia, będziemy pielgrzymować szlakiem na 11-kilometrowym odcinku z Sączowa (parafia p.w. Św. Jakuba Apostoła) do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, które od lat stanowi cel pielgrzymek dla setek tysięcy osób.

I Piekarski Festiwal ?Na pielgrzymich szlakach?, który połączony jest z otwarciem szlaku będzie okazją do wysłuchania opowieści doświadczonych pielgrzymów, którzy pieszo bądź rowerem dotarli do najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie i nie tylko. Teraz chcą się podzielić z innymi wartościami, jakie niesie ze sobą pielgrzymowanie i tym samym zachęcić do takiej formy pobożności.

Na Pielgrzymich Szlakach- festiwal Piekary ŚląskiePROGRAM RAMOWY FESTIWALU:

20 IV 2013 – Sobota

10:00 ? SĄCZÓW, parafia p.w. Św. Jakuba Apostoła, powitanie pielgrzymów, litania do
św. Jakuba i oddanie czci relikwiom świętego, uroczyste błogosławieństwo

10:30 ? przejście pielgrzymów szlakiem Via Regia do Piekar Śląskich (11km)

13:15 ? PIEKARY ŚLĄSKIE, Bazylika NMP Msza Święta Pielgrzymów + błogosławieństwo figury św. Jakuba oraz symbolicznej muszli stanowiącej oznakowanie szlaku + odsłonięcie tablicy informacyjnej

14:30 ? przerwa obiadowa

15:15 ? uroczyste otwarcie festiwalu

15:30 ? Dariusz Jurek, Andrzej Kofluk – „Camino w Polsce – Droga św. Jakuba Via Regia”

Od średniowiecza była jednym z najważniejszym szlaków komunikacyjnych w Europie Środkowej. Dziś odzyskuje przyćmiony blask. Omówienie przebiegu i historii szlaku. Przedstawienie przewodnika: ?Droga św. Jakuba VIA REGIA: Małopolska zachodnia? na odcinku z Krakowa do Piekar Śląskich.

16:30 ? Andrzej Kofluk – „5 milionów kroków ? z Polski do Santiago”

3500km pokonanych pieszo w pielgrzymce szlakiem Camino z Polski do Santiago de Compostela w Hiszpanii

17:30 ? Darwina i Jacek Matuszczak – „Via Romea ? pieszo do grobu Jana Pawła II”. 53 dni z krzyżem i 1500km w pełnej Bożej Opatrzności, pieszej wędrówce małżeństwa od progu własnego domu do grobu Jana Pawła II

18:20 ? przerwa (kawa, ciasto) + możliwość zwiedzania Muzeum Sanktuaryjnego

19:00 ? o. Tomasz Maniura OMI – „Ekspedycja Jerozolima – rowerami do Ziemi Świętej”. 15 osób. 13 krajów. Ponad 4000km rowerami w drodze do Ziemi Świętej. Przez internautów uznana za ?Wyprawę Roku 2010? w prestiżowym konkursie MediaTravel. Na podstawie wyjazdu powstała książka.

20:00 ? Michał Starzyk, Michał Piec ? „10 x Na Przekór”. Setki młodych duchem ludzi w 60-kilometrowej pieszej Nocnej Pielgrzymce z Piekar Śląskich do Częstochowy. Podsumowanie dziesięciokrotnego wyzwania.

20:30 ? podsumowanie / zakończenie festiwalu

Kolumna pielgrzymów z krzyżem na czele

Informacja od organizatorów

Tradycja uznaje Santiago de Compostela jako miejsce, do którego dwa tysiące lat temu dotarł św. Jakub Apostoł i gdzie po dzień dzisiejszy znajduje się jego grób. Od czasu średniowiecza Santiago obok Rzymu i Jerozolimy stanowi główne miejsce pielgrzymowania.

Dziś pielgrzymowanie do św. Jakuba znów staje się popularne. Europę oplotła pajęczyna szlaków, które zmierzają w kierunku Santiago. Niegdyś pielgrzymki miały wyłącznie wymiar pokutny. Dziś wielu ludzi udaje się na pielgrzymkę by oderwać się na chwilę od cywilizacji
i spotkać się z samym sobą. Czas pielgrzymowania do grobu św. Jakuba może stanowić dla pątników okazję do zmian w hierarchii wartości, odpowiedzenia sobie na różne istotne pytania czy wreszcie na rozmowę z Panem Bogiem.

Od 20 kwietnia Śląsk i Zagłębie zostaną dzięki ?Via Regia? (Droga Królewska) połączone
z Santiago de Compostela. Tego dnia podczas oficjalnego otwarcia będziemy pielgrzymować szlakiem ?Via Regia? na 11-kilometrowym odcinku z Sączowa (parafia
p.w. Św. Jakuba Apostoła) do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, które od lat stanowi cel pielgrzymek dla setek tysięcy osób.

I Piekarski Festiwal ?Na pielgrzymich szlakach?, który połączony jest z otwarciem szlaku będzie okazją do wysłuchania opowieści doświadczonych pielgrzymów, którzy pieszo bądź rowerem dotarli do najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie i nie tylko. Teraz chcą się podzielić z innymi wartościami, jakie niesie ze sobą pielgrzymowanie i tym samym zachęcić do takiej formy pobożności.

Festiwal odbywający się przy Piekarskiej Bazylice rozpocznie prezentacja Dariusza Jurka, który opowie o historii i przebiegu szlaku Via Regia. Następnie swoją pieszą pielgrzymkę
z Polski do Santiago de Compostela przedstawi Andrzej Kofluk. Kolejny punkt programu to prezentacja Darwiny i Jacja Matuszczaków o wędrówce z krzyżem od progu własnego domu do grobu Jana Pawła II. Wreszcie goście będą mogli wysłuchać opowieści o. Tomasza Maniury OMI, który zrelacjonuje rowerową pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Na koniec festiwalu Michał Starzyk podsumuje historię inicjatywy ?Na przekór?, czyli nocnych pielgrzymek z Piekar Śląskich do Częstochowy.

Nad wydarzeniem honorowy patronat objął Prezydent Miasta Piekary Śląskie.

WSZYSTKIE PUNKTY PROGRAMU MAJĄ CHARAKTER OTWARTY I UDZIAŁ W NICH JEST BEZPŁATNY 

Organizatorami wydarzeń są: Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, Urząd Miasta Piekary Śląskie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Dróg  św. Jakuba w Polsce.

Wskazówki dot. dojazdu znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.