szybki kontakt

Polacy na Camino de Santiago w 2014 roku

Polacy na Camino de Santiago w 2014 roku

Kilka dni temu pokazałem Wam jak wyglądają statystyki Camino de Santiago z całego roku 2014.

Nie analizowałem w nich jakoś szczegółowo udziału polskich pielgrzymów. Powodem tego był brak szczegółowych i skumulowanych statystyk za cały rok. Dziś biuro pielgrzyma przy katedrze w Santiago opublikowało pełne statystyki za rok 2014 (do zobaczenia tutaj). Tym samym ja mogłem dokończyć swoją pracę.

Pełne statystyki za rok 2014 pozwoliły mi uzupełnić grafikę przedstawiającą ilość polaków na szlaku do Composteli na przestrzeni minionych 11 lat, od roku 2004 do 2014. Oto ona:

Polacy na Camino de Santiago

 

Jak widzicie, liczba pielgrzymów z Polski, kwalifikujących się do odebrania tzw. Compostelki rośnie z roku na rok.

Jeśli w roku 2015 ilość pielgrzymów z Polski będzie wciąż rosła (a nie zapowiada się na nic innego), przekroczymy próg 3 tysięcy osób. Nie jest to może wiele, porównując choćby tę liczbę do statystyk pielgrzymów wędrujących na Jasną Górę, ale daje nam obraz wspaniałego trendu który chcielibyśmy utrzymać.

W 2014 roku Polacy stanowili 1,24% wszystkich pielgrzymów docierających do Santiago. Dla porównania Hiszpanie stanowili 47,76% wędrujących, a Niemcy 6,87%.

Wciąż mamy sporo pracy do wykonania (głównie w zakresie promocji Camino w Polsce), bo w statystykach znacznie wyprzedzają nas państwa tak odległe od Europy jak np:

Oczywiście nie bierzemy udziału w żadnym wyścigu, ale może warto powiedzieć swoim znajomym o Camino de Santiago przy okazji najbliższego spotkania lub wycieczki? Albo wspomnieć o szlaku na swoim blogu, facebooku czy podczas zajęć w szkole?

Na koniec chciałbym wszystkim, którzy dotarli do Santiago w ubiegłym roku, jak i wszystkich poprzednich, pogratulować i życzyć szybkiego powrotu na Camino. A wiem, że wrócić chcecie.


7 odpowiedzi na “Polacy na Camino de Santiago w 2014 roku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.