szybki kontakt

Naszywki Camino de Santiago. Jak pokazać, że jest się Polakiem?

Naszywki Camino de Santiago. Jak pokazać, że jest się Polakiem?

Od dawna chodził za nami pomysł stworzenia naszywki z wzorem Camino de Santiago. Głównie dlatego, że wiele osób chciałoby być rozpoznanym na Camino i pokazać się jako osoba przybywająca z Polski.

Postanowiliśmy zatem stworzyć naszywkę podobną do tych, jakie już można spotkać na Drodze do Santiago, jednocześnie nadając jej barwy z daleka kojarzące się z Polską.

Historia naszywek na Camino de Santiago

Naszywki na Camino to jeden ze sposobów w jaki rozpoznają się członkowie różnych społeczności podczas wędrówki do Santiago de Compostela. Mają je zarówno organizacje związane z Drogą św. Jakuba, jak i mniej formalne społeczności.

Od kilkunastu lat naszywki w postaci flag narodowych oraz wzorów typowo caminowych są powszechne na szlaku. Oczywiście nie każdy z nich korzysta. Nie ma przecież takiego przymusu. Poza tym nie każdy chce być rozpoznawany 😉

Na Camino spotyka się też pielgrzymów, którzy mają na plecaku nie jedną, a kilka lub kilkanaście naszywek. Także polscy pielgrzymi używają naszywek. Do tej pory były to jednak uniwersalne wzory (polska flaga lub prosty symbol muszelki). Zobaczcie jakie naszywki noszą pielgrzymi z innych krajów.

Naszywki Camino de Santiago jakie zobaczysz na szlaku

W Drodze do Santiago codziennie będziesz oglądać różnego rodzaju naszywki. Oprócz tych typowo komercyjnych (ze wzorem muszelki, żółtej strzałki czy katedry św. Jakuba) spotkasz naszywki związane ściśle z określonymi krajami lub społecznościami pielgrzymów. Oto te najpopularniejsze:

Pierwszą naszywkę, jaką miałem okazję przyszyć do swojego plecaka zamówiłem z forum caminodesantiago.me. Był to rok 2008.

Naszywka Camino de Santiago forum member

 

Ivar Rekve, właściciel forum (a także sklepu związanego z Camino oraz przechowalni bagażu dla pielgrzymów) przygotował też jej alternatywną wersję dla osób wędrujących Camino Frances. Ta druga wersja tej naszywki wygląda tak:

naszywka z forum Camino

Naszywka do tej pory naszyta jest na moim plecaku.

Kolejną, jaką miałem szczęście przyszyć do plecaka, wręczył mi i innym uczestnikom konferencji w Częstochowie w 2009r dr William Griffiths z Confraternity of Saint James z Wielkiej Brytanii.

Wzór CSJ wygląda tak:

naszywka CSJ

Kolejna, którą miałem okazję zobaczyć to naszywka Canadian Company of Pilgrims. Naprawdę ładna i nie wiem dlaczego jeszcze nie mam jej w swojej kolekcji:

naszywka camino Kanada

Z Ameryki północnej pochodzi też inna, bardzo ładna naszywka. Tym razem to wzór od American Pilgrims on the Camino i wygląda on tak:

american pilgrims on the Caminobadge

AKTUALIZACJA! Okazuje się, że powyższa naszywka nie jest już oficjalną naszywką American Pilgrims on the Camino. Ta była używana w zastępstwie, gdyż oficjalna naszywka po prostu nie istniała. Dzisiaj pielgrzymi ze Stanów Zjednoczonych używają innej, znacznie ładniejszej naszywki (plik dzięki Gene McCullough z American Pilgrims):

American Pilgrims badge

Także w Republice Południowej Afryki działa dosyć prężne Bractwo jakubowe. Ich naszywka wygląda tak:

Naszywka Camino Republika Południowej Afryki

I jeszcze naszywka z Australii:

Naszywka Camino de Santiago Australia

Na koniec naszywki, które podesłał mi Emil Mendyk (dzięki). Pierwsza z nich to naszywka z logo Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”. Miałem przyjemność własnoręcznie projektować ten wzór więc cieszę się, że udało się go umieścić na naszywce.

Naszywka Stowarzyszenie Przyjaciele Dróg św jakuba w Polsce

Kolejna podesłana przez Emila naszywka to wzór Holenderskiego Stowarzyszenia św. Jakuba. Bardzo ładna moim zdaniem.

Naszywka NL Holenderska

I jeszcze jedna naszywka lokalnego stowarzyszenia na Via Imperii z zachodniej Saksonii:

Naszywka lokalnego stowarzyszenia na Via Imperii z zachodniej Saksonii

Nasza, naszywka Camino de Santiago Polska

W styczniu 2015 roku zaczęliśmy dystrybucję polskiej naszywki z wzorem Camino de Santiago. Szczegóły na jej temat znajdziecie na tej stronie. Tam też możecie ją zamówić, by wykorzystać ją na kolejnym Camino. A wygląda ona tak:

Naszywka Camino de Santiago Polska

 


2 odpowiedzi na “Naszywki Camino de Santiago. Jak pokazać, że jest się Polakiem?”

 1. No to ja chcę Waszą naszywkę bo znajdzie się na klapie mojego plecaka gdy będę na wiosnę szedl 2019 z Francji do Santiago 🙂
  Kupię sobie też 3 podkoszulki i mam zamiar (jeśli pozwolicie) wydrukować Waszą naszywke na przodzie koszulki 🙂
  Przysłać proszę 3 sztuki(1 na plecak, jedna na kurtkę i jedna na kapelusz) za pobraniem (koszt + transport) na adres:
  Piotr Kabat
  ul.Wojska Polskiego 51a
  72-600 Świnoujście
  Serdecznie Was pozdrawiam
  Piotr Kabat
  p.s. Super fajna i czytelna strona

 2. witam serdecznie,
  bardzo podoba mi się Wasza strona. Z przyjemnością się czyta informacje tu zawarte. W przyszłym roku w kwietniu planuję pielgrzymkę trasą francuską, zatem chciałbym mieć Waszą naszywkę, poproszę 10szt za zaliczeniem pocztowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.