Od dawna chodził za nami pomysł stworzenia naszywki z wzorem Camino de Santiago. Głównie dlatego, że wiele osób chciałoby być rozpoznanym na Camino i pokazać się jako osoba przybywająca z Polski.

Postanowiliśmy zatem stworzyć naszywkę podobną do tych, jakie już można spotkać na Drodze do Santiago, jednocześnie nadając jej barwy z daleka kojarzące się z Polską.

Historia naszywek na Camino de Santiago

Naszywki na Camino to jeden ze sposobów w jaki rozpoznają się członkowie różnych społeczności podczas wędrówki do Santiago de Compostela. Mają je zarówno organizacje związane z Drogą św. Jakuba, jak i mniej formalne społeczności.

Od kilkunastu lat naszywki w postaci flag narodowych oraz wzorów typowo caminowych są powszechne na szlaku. Oczywiście nie każdy z nich korzysta. Nie ma przecież takiego przymusu. Poza tym nie każdy chce być rozpoznawany 😉

Na Camino spotyka się też pielgrzymów, którzy mają na plecaku nie jedną, a kilka lub kilkanaście naszywek. Także polscy pielgrzymi używają naszywek. Do tej pory były to jednak uniwersalne wzory (polska flaga lub prosty symbol muszelki). Zobaczcie jakie naszywki noszą pielgrzymi z innych krajów.

Naszywki Camino de Santiago jakie zobaczysz na szlaku

W Drodze do Santiago codziennie będziesz oglądać różnego rodzaju naszywki. Oprócz tych typowo komercyjnych (ze wzorem muszelki, żółtej strzałki czy katedry św. Jakuba) spotkasz naszywki związane ściśle z określonymi krajami lub społecznościami pielgrzymów. Oto te najpopularniejsze:

Pierwszą naszywkę, jaką miałem okazję przyszyć do swojego plecaka zamówiłem z forum caminodesantiago.me. Był to rok 2008.

Naszywka Camino de Santiago forum member

 

Ivar Rekve, właściciel forum (a także sklepu związanego z Camino oraz przechowalni bagażu dla pielgrzymów) przygotował też jej alternatywną wersję dla osób wędrujących Camino Frances. Ta druga wersja tej naszywki wygląda tak:

naszywka z forum Camino

Naszywka do tej pory naszyta jest na moim plecaku.

Kolejną, jaką miałem szczęście przyszyć do plecaka, wręczył mi i innym uczestnikom konferencji w Częstochowie w 2009r dr William Griffiths z Confraternity of Saint James z Wielkiej Brytanii.

Wzór CSJ wygląda tak:

naszywka CSJ

Kolejna, którą miałem okazję zobaczyć to naszywka Canadian Company of Pilgrims. Naprawdę ładna i nie wiem dlaczego jeszcze nie mam jej w swojej kolekcji:

naszywka camino Kanada

Z Ameryki północnej pochodzi też inna, bardzo ładna naszywka. Tym razem to wzór od American Pilgrims on the Camino i wygląda on tak:

american pilgrims on the Caminobadge

AKTUALIZACJA! Okazuje się, że powyższa naszywka nie jest już oficjalną naszywką American Pilgrims on the Camino. Ta była używana w zastępstwie, gdyż oficjalna naszywka po prostu nie istniała. Dzisiaj pielgrzymi ze Stanów Zjednoczonych używają innej, znacznie ładniejszej naszywki (plik dzięki Gene McCullough z American Pilgrims):

American Pilgrims badge

Także w Republice Południowej Afryki działa dosyć prężne Bractwo jakubowe. Ich naszywka wygląda tak:

Naszywka Camino Republika Południowej Afryki

I jeszcze naszywka z Australii:

Naszywka Camino de Santiago Australia

Na koniec naszywki, które podesłał mi Emil Mendyk (dzięki). Pierwsza z nich to naszywka z logo Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”. Miałem przyjemność własnoręcznie projektować ten wzór więc cieszę się, że udało się go umieścić na naszywce.

Naszywka Stowarzyszenie Przyjaciele Dróg św jakuba w Polsce

Kolejna podesłana przez Emila naszywka to wzór Holenderskiego Stowarzyszenia św. Jakuba. Bardzo ładna moim zdaniem.

Naszywka NL Holenderska

I jeszcze jedna naszywka lokalnego stowarzyszenia na Via Imperii z zachodniej Saksonii:

Naszywka lokalnego stowarzyszenia na Via Imperii z zachodniej Saksonii

Nasza, naszywka Camino de Santiago Polska

W styczniu 2015 roku zaczęliśmy dystrybucję polskiej naszywki z wzorem Camino de Santiago. Szczegóły na jej temat znajdziecie na tej stronie. Tam też możecie ją zamówić, by wykorzystać ją na kolejnym Camino. A wygląda ona tak:

Naszywka Camino de Santiago Polska