szybki kontakt

Camino de Santiago

SZLAKIEM CAMINO PORTUGUES + CAMINO ESPIRITUAL 

W terminie 18-29.10.2022 ruszamy na wyjątkowe Camino de Santiago

O.Romanem Bieleckim OP, przewodnikiem Jakubem Pigórą i poznańskim biurem Misja Travel pójdziemy portugalskim szlakiem św. Jakuba wybrzeżem Atlantyku, a następnie trasą Camino Espiritual do grobu Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela (popłyniemy też łodzią).

koszt 11-dniowej, intensywnej pielgrzymki to 3990zł + dopłaty (informacje poniżej)

Drodzy Dwudziestojedynkowicze!

Rezerwacje na nasze październikowe Camino zostały zamknięte po około godzinie od ich uruchomienia. Bardzo dziękujemy Wam za zainteresowanie wędrówką do grobu św. Jakuba Apostoła.

Zainteresowanie wyjazdem zdecydowanie przewyższa nasze pierwotne założenia, jednak prowadzimy listę rezerwową. Możecie się na nią zapisać, wysyłając krótkiego maila na adres: kuba@mypielgrzymi.com 

Jeśli O.Roman natchnął Was do pójścia szlakiem Camino de Santiago, planujemy kilkanaście innych wyjazdów od wiosny do jesieni. Ich listę znajdziecie na tej stronie. Na rezerwacje złożone do końca stycznia na wyjazdy inne, niż dwudziestojedynkowy, wszystkim Dwudziestojedynkowiczom przydzielimy 100zł zniżki (w uwagach dopiszcie po prostu „Msza21”). 

Do usłyszenia. Kuba Pigóra

WĘDRÓWKA CAMINO DE SANTIAGO

Gdzie idziemy i dlaczego?

Pielgrzymka szlakiem św. Jakuba (Camino de Santiago) była od średniowiecza, jedną z trzech najważniejszych wędrówek religijnych, odbywanych przez chrześcijan.

Camino de Santiago to pielgrzymka nietypowa, bo nie ma charakteru grupowego, jaki znamy choćby z pielgrzymek jasnogórskich. Podczas dnia wędrówki na Camino, pielgrzymi poruszają się samotnie lub w niewielkich grupkach.

W październiku tego roku pójdziemy nadmorskim szlakiem Camino de Santiago, najpierw wzdłuż Atlantyku, przez ważne historycznie miasteczka. Następnie pokonamy urokliwy krajobrazowo wariant szlaku- Camino Espiritual, by potem, już łodzią, pokonać morską drogę, którą ciało Apostoła przebyło ostatnie kilometry podróży z Jerozolimy do hiszpańskiej Galicji.

Wędrówka szlakiem do grobu św. Jakuba Apostoła zajmie nam 8 dni. Na koniec naszej pielgrzymki wybierzemy się na średniowieczny „koniec świata” (Finis Terra), odwiedzimy Sanktuarium Matki Bożej w Muxia i wiele innych zachwycających krajobrazowo miejsc.

Program wyjazdu dzień po dniu:

Dzień 1 18.10.2022
Zbiórka na lotnisku Warszawa- Modlin, odprawa i przelot do Portugalii. Z lotniska w Porto transfer do hostelu w centrum miasta bezpośrednio na nocleg. Będziemy nocowali w Vila Nova de Gaia, na samym nabrzeżu rzeki Douro.

Dzień 2 19.10.2022
Poranna Msza święta na rozpoczęcie naszej pielgrzymki. Następnie piesze zwiedzanie Porto z polskojęzycznym przewodnikiem. Zobaczymy most Ludwika I, przepiękny kościół św. Franciszka, dworzec Sao Bento i wiele innych przepięknych miejsc tego miasta. W godzinach popołudniowych przejazd do nadmorskiego Oia na nocleg.Czas na przepakowanie bagażu i przygotowanie do pierwszego dnia pieszej wędrówki.

Dzień 3, 20.10.2022, 18,6 km, Oia – Baiona
Pierwszego dnia pielgrzymki szlak prowadzi wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, gdzie będziemy podziwiać nadmorskie wzgórza z widokiem na latarnię morską i pobliskie wysepki. Dzisiejszy dystans nie jest wymagający, co pozwoli nam na spokojną wędrówkę bez pośpiechu. Wkrótce potem dotrzemy do Baiona, gdzie w hostelu kilkadziesiąt metrów od oceanu zatrzymamy się na noc.
Wieczorem Msza św. w kolegiacie Santa Maria de Baiona.

Dzień 4, 21.10.2022, 24,5 km, Baiona – Vigo
Tego dnia do przejścia mamy 24,5 kilometra, a celem wędrówki będzie jedno z większych miast na szlaku -Vigo. Na początku dnia możliwość wyboru wariantu szlaku por litoral (nieco krótszego, ale biegnącego wzdłuż plaż i zatok) lub oficjalnego wariantu, nieco oddalonego od morza, ale z większą ilością zabudowań. Każdy uczestnik będzie mógł wybrać swoją drogę, a przewodnik pomoże w razie trudności w orientacji. Nocleg.

Dzień 5, 22.10.2022, 17 km, Vigo – Rodondela
Dziś do pokonania jest zaledwie 17 kilometrów, ale celem wędrówki będzie Redondela – miasto z bardzo ważnym na szlaku portugalskim kościołem pod wezwaniem św. Jakuba. W tym mieście również spotykają się dwa ważne szlaki do Santiago – Camino centralne i Camino da Costa. Nocleg.

Dzień 6, 23.10.2022, 19,6 km, Rodondela – Pontevedra
Rano Msza św. w kościele św. Jakuba w Redondeli i wyjście na trasę. Przed Pontevedrą możliwość wyboru nowego wariantu szlaku, wiodącego tuż przy strumyku, który w upalny dzień daje ukojenie zmęczonym stopom.
Dojście na nocleg w okolice Pontevedry. Nocleg.

Dzień 7, 24.10.2022, 23 km, Pontevedra – Armenteira
Rano Msza św. Potem krótkie zwiedzanie Pontevedry – bazylika, kościół Matki Bożej pielgrzymów, kościół franciszkanów (wybudowany w miejscu gdzie dotarł święty Franciszek w drodze do Santiago de Compostela). Dojście na nocleg w Armenteira (ok. 23 km).

Dzień 8, 25.10.2022, 22,7 km, Armenteira – Vilanova de Arousa
Rano Msza św. Odcinek od Armenteiry do Pontearnelas nazywany jest „Szlakiem kamieni i wody”. Wędrując w cieniu drzew, wzdłuż brzegów rzeki Armenteira, po drodze grupa będzie mijać stare młyny wodne, niewielkie wodospady czy przecinające rzekę mosty. Po południu dotrzemy do Vilanova de Arousa gdzie grupa zatrzyma się na nocleg.

Dzień 9, 26.10.2022, 32 km
Msza św. w zależności od pływów. Jeśli łodzie ruszają popołudniu, Msza św. o poranku, jeśli można wyruszyć na połów w godzinach rannych Msza św. wieczorna. Przeprawa przez Ría de Arousa oraz rzekę Ulla, upamiętniając podróż, jaką przebyły szczątki Świętego Jakuba Apostoła. Po około 1,5-2h spędzonych na łodzi dotrzemy do wioski Pontecesures skąd czeka nas już tylko kilka kilometrów do Padron gdzie grupa zatrzyma się na noc.

Dzień 110, 27.10.2022, 23,7 km, Padron – Santiago de Compostela
Rozpoczęcie ostatniego etapu podróży do Santiago de Compostela. Dojście na nocleg do Santiago. Wieczorna Msza św., czas wolny na indywidualną refleksję, zakup pamiątek, uzyskanie Composteli – certyfikatu Camino. Nocleg w Santiago.

Dzień 10, 28.10.2022
Całodniowa wycieczka do najpiękniejszych miejsc hiszpańskiej Galicji. Udamy się do nadmorskiego Muxia, gdzie będziemy mogli podziwiać Sanktuarium Nostra Senora da Barca, zbudowanego na nadmorskich skałach. To tutaj, wedle legendy, św. Jakubowi Apostołowi objawiła się Matka Boża, by dodać mu otuchy w dziele nawracania mieszkańców Galicji. W ciągu dnia zobaczymy też Fisterrę- miasteczko i przylądek na tzw. „końcu świata” oraz wodospady Ezaro. Do Santiago de Compostela wrócimy na nocleg w godzinach wieczornych.

Dzień 11 29.10.2022
Poranna Msza św. koncelebrowana w katedrze w Santiago, a następnie okazja do ostatnich zakupów pamiątek i spaceru po starówce miasta. Około 11:00 przejazd na lotnisko do Porto (podróż ok. 3h) i wylot do Polski. Lądowanie na lotnisku Warszawa-Modlin w godzinach wieczornych.

Kto idzie z nami?

Roman Bielecki (ur.1977)

Dominikanin, absolwent prawa KUL i teologii PAT. Od 2010 roku redaktor naczelny miesięcznika „W drodze”. Współautor z Katarzyną Kolską książek: „Smaki życia” – rozmowy z polskimi ludźmi kultury i wywiadu rzeki z jedynym polskim trapistą Michałem Zioło „Po co światu mnich?”. Kilkanaście razy pielgrzymował do Santiago de Compostela. Mieszka w Poznaniu. Szlak, którym idziemy, zna doskonale.

Jakub Pigóra (ur. 1982)

Przewodnik zorganizowanych grup na szlakach do Santiago, Ziemi Świętej, Fatimy i Rzymu. Od 2008 roku nieustannie w drodze do najważniejszych miejsc świętych. Mąż Ewy, dzięki której ruszył na pierwsze swoje Camino. W 2018 roku pielgrzymował z progu swojego domu do Santiago de Compostela na rowerze. Każdego roku pokonuje z plecakiem ponad 2 tysięce kilometrów. Administruje polskie kanały o tematyce Camino m.in. fb.com/caminopolska

Koszty wyjazdu i rezerwacje

Podstawowy koszt wyjazdu to 3990zł

CENA ZAWIERA

 • przelot Warszawa Modlin – Porto – Warszawa Modlin z bagażem podręcznym (40x20x25 cm)
 • transport na trasie Porto – Oia oraz Santiago de Compostela – Porto komfortowym, klimatyzowanym busem,
 • 10 noclegów w hostelach, albergach, pensjonatach i u zakonników na trasie wędrówki w pokojach wieloosobowych (możliwe wspólne łazienki i łóżka piętrowe),
 • opiekę duchową i codzienne Msze św.,
 • opiekę pilota wycieczek (tutaj Kuba)
 • ubezpieczenie w firmie Signal Iduna (KL + choroby przewlekłe 20 000 euro, NNW 15 000 zł, BP 1 000 zł)
 • całodniową wycieczkę klimatyzowanym busem po Galicji do Muxia, Fisterra, Ezaro
 • rejs komfortową łodzią na trasie wędrówki z VilaNova de Arousa do Pontecesures, drogą tzw. „translatio Sancti Iacobi”

CENA NIE ZAWIERA

 • dobrowolnej dopłaty do dodatkowego bagażu rejestrowego (55x40x20 cm, max. 10 kg – 245 zł, możliwość dodania bagażu tylko w momencie rezerwacji pielgrzymki). Porady jak spakować się na Camino?
 • dobrowolnej dopłaty do bagażu rejestrowego (20 kg – 390 zł), możliwość dodania bagażu tylko w momencie rezerwacji pielgrzymki,
 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 10 zł,
 • wyżywienia 
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów wraz z kosztami ich rezerwacji, przewodników lokalnych, komunikacji miejskiej, opłat miejscowych, kosztu odbioru Composteli wraz z tubą, napiwków dla kierowców i obsługi hotelowej – koszt 150 Euro, płatne pilotowi w całości na miejscu
 • transportu bagaży w trakcie wędrówki Szlakiem Św. Jakuba (w razie chęci skorzystania- koszt 60E, płatne pilotowi podczas wyjazdu) choć zawsze zachęcamy do pakowania się na lekko i niesienia własnego bagażu!
 • dobrowolnej dopłaty do dodatkowego bagażu rejestrowego (55x40x20 cm, max. 10 kg – 245 zł, możliwość dodania bagażu tylko w momencie rezerwacji pielgrzymki). Porady jak spakować się na Camino?
 • dobrowolnej dopłaty do bagażu rejestrowego (20 kg – 390 zł), możliwość dodania bagażu tylko w momencie rezerwacji pielgrzymki,
 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 10 zł,
 • wyżywienia 
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów wraz z kosztami ich rezerwacji, przewodników lokalnych, komunikacji miejskiej, opłat miejscowych, kosztu odbioru Composteli wraz z tubą, napiwków dla kierowców i obsługi hotelowej – koszt 150 Euro, płatne pilotowi w całości na miejscu
 • transportu bagaży w trakcie wędrówki Szlakiem Św. Jakuba (w razie chęci skorzystania- koszt 60E, płatne pilotowi podczas wyjazdu) choć zawsze zachęcamy do pakowania się na lekko i niesienia własnego bagażu!

REZERWUJĘ


2 odpowiedzi na “Camino Portugues + Espiritual z O.Romanem Bieleckim”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 10:00 – 18:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Jesteśmy zamknięci

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.