szybki kontakt

Camino de Santiago

SZLAKIEM CAMINO PORTUGUES 

W terminie 28 kwietnia – 8 maja 2023 (majówka) ruszamy na wyjątkowe Camino de Santiago

O.Romanem Bieleckim OP, przewodnikiem Jakubem Pigórą i poznańskim biurem Misja Travel pójdziemy portugalskim szlakiem św. Jakuba wybrzeżem Atlantyku, a następnie szlakiem centralnym do grobu Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela.

koszt 11-dniowej, intensywnej pielgrzymki to 3695zł + dopłaty (informacje poniżej)

Drodzy Dwudziestojedynkowicze!

Już po raz kolejny zapraszamy Was do udziału w wędrówce szlakiem Camino de Santiago do grobu Apostoła Jakuba w Santiago de Compostela.

Będzie to marsz z plecakami szlakiem portugalskim. W sumie do pokonania około 140 kilometrów. Wędrówkę rozpoczniemy w nadmorskim miasteczku Baiona w północnej Hiszpanii.

Gdzie idziemy i dlaczego?

Pielgrzymka szlakiem św. Jakuba (Camino de Santiago) była od średniowiecza, jedną z trzech najważniejszych wędrówek religijnych, odbywanych przez chrześcijan.

Camino de Santiago to pielgrzymka nietypowa, bo nie ma charakteru grupowego, jaki znamy choćby z pielgrzymek jasnogórskich. Podczas dnia wędrówki na Camino, pielgrzymi poruszają się samotnie lub w niewielkich grupkach.

Na przełomie kwietnia i maja 2023 (majówka) pójdziemy nadmorskim szlakiem Camino de Santiago, najpierw wzdłuż Atlantyku, przez ważne historycznie miasteczka. Następnie pokonamy urokliwy krajobrazowo odcinek szlaku centralnego by po kilku dniach wędrówki dotrzeć do Santiago de Compostela.

Wędrówka szlakiem do grobu św. Jakuba Apostoła zajmie nam 8 dni. Na koniec naszej pielgrzymki wybierzemy się na średniowieczny „koniec świata” (Finis Terra), odwiedzimy Sanktuarium Matki Bożej w Muxia i wiele innych zachwycających krajobrazowo miejsc.

Program wyjazdu dzień po dniu:

Dzień 1 28.04.2023
Zbiórka na lotnisku, odprawa i przelot do Portugalii. Z lotniska w Porto transfer do hostelu w centrum miasta bezpośrednio na nocleg. Będziemy nocowali w Vila Nova de Gaia, na samym nabrzeżu rzeki Douro.

Dzień 2 29.04.2023
Poranna Msza święta na rozpoczęcie naszej pielgrzymki. Następnie piesze zwiedzanie Porto z polskojęzycznym przewodnikiem. Zobaczymy między innymi most Ludwika I, dworzec Sao Bento i wiele innych przepięknych miejsc tego miasta. W godzinach popołudniowych przejazd do nadmorskiego Baiona na nocleg. Czas na przepakowanie bagażu i przygotowanie do pierwszego dnia pieszej wędrówki.

Dzień 3, 30.04.2023 26,5 km, Baiona – Vigo
Tego dnia do przejścia mamy 26,5 kilometra, a celem wędrówki będzie jedno z większych miast na szlaku -Vigo. Na początku dnia możliwość wyboru wariantu szlaku por litoral (nieco krótszego, ale biegnącego wzdłuż plaż i zatok) lub oficjalnego wariantu, nieco oddalonego od morza, ale z większą ilością zabudowań. Każdy uczestnik będzie mógł wybrać swoją drogę, a przewodnik pomoże w razie trudności w orientacji. Nocleg.

Dzień 4, 01.05.2023, 19 km, Vigo – Rodondela
Dziś do pokonania jest zaledwie 19 kilometrów, ale celem wędrówki będzie Redondela – miasto z bardzo ważnym na szlaku portugalskim kościołem pod wezwaniem św. Jakuba. W tym mieście również spotykają się dwa ważne szlaki do Santiago – Camino centralne i Camino da Costa. Nocleg.

Dzień 5, 02.05.2023, 19,6 km, Rodondela – Pontevedra
Poranna Msza św. w kościele św. Jakuba w Redondeli jest tu zawsze pierwszym elementem kolejnego dnia. Po niej możemy zjeść śniadanie i ruszyć na szlak do Pontevedry- jednego z większych miast na naszym szlaku. Po drodze możemy skorzystać z alternatywnego przebiegu szlaku, który prowadzi zacienionym laskiem nad brzegiem strumienia. Po dojściu do Pontevedry, jeśli siły pozwolą, samodzielnie można ruszyć do centrum miasta i zwiedzać je do późnego wieczora

Dzień 6, 03.05.2023, 24 km, Pontevedra – Caldas de Reis
Rano Msza św. i krótkie zwiedzanie Pontevedry na własną rękę. W mieście do zwiedzenia jest z pewnością przepiękna bazylika, kościół Matki Bożej pielgrzymów (pieczątki), kościół franciszkanów (wybudowany w miejscu, gdzie dotarł święty Franciszek w drodze do Santiago de Compostela). Dzisiejsza droga do Caldas de Reis zostanie wynagrodzona u jej celu. Caldas to miasteczko słynące ze źródeł termalnych. Zaraz przy wejściu do miejscowości można dać odpocząć zmęczonym stopom, mocząc je w gorącej wodzie, płynącej z miejskiego kranu, a jeśli ktoś ma odwagę, może zanurzyć się w tej gorącej wodzie całemu. (ok. 24 km)

Dzień 7, 04.05.2023, 18 km, Caldas de Reis – Padrón
Rano wychodzimy do Padrón. Jest to bardzo urokliwy i piękny krajobrazowo etap wędrówki. Msza św. tego dnia najczęściej celebrowana jest w kościele św. Jakuba, w miejscu gdzie w VII wieku dopłynęły zwłoki św. Jakuba Większego (ok. 18 km). Dzień marszu można sobie nieco wydłużyć. Szlak do Padron ma bowiem alternatywny przebieg (oznaczony czerwoną strzałką), biegnący przez Herbon. To stąd pochodzą słynne pimientos de Padron (papryczki z Padron). Tutaj też kręcone były niektóre sceny z filmu „Droga Życia” („The Way”). W Padrón zawsze staramy się celebrować Eucharystię w kościele naszego patrona. Miłośnicy owoców morza, mogą skorzystać z kilku wyśmienitych pulperii (barów serwujących ośmiornicę) tego miasta.

Dzień 8, 05.05.2023, 18 km Padrón – Milladoiro

Przedostatni etap podróży do Santiago de Compostela prowadzi nas już na przedmieścia Santiago, czyli Milladoiro. Milladoiro to już praktycznie przedmieścia Santiago de Compostela. Tutaj czuć już bliskość celu. Mamy tu swoje ulubione miejsce, czyli utworzone zaledwie kilka lat temu albergue parafialne oraz kościół w którym od jego powstania uczestniczymy we Mszy. Tutaj zwykle odpoczywamy, robimy ostatnie pranie i planujemy nasz czas w Santiago de Compostela. Jutro wielki dzień.

Dzień 9, 06.05.2023, 8 km, Milladoiro – Santiago de Compostela
Aby mieć jak najwięcej czasu w Santiago de Compostela, najczęściej tego dnia staramy się wyruszyć w drogę możliwie wcześnie. Poranne (czy przedołudniowe) wejście na plac Obradoiro gwarantuje nam, że nie będzie tam tłumów. Po Mszy dla pielgrzymów, wszyscy mamy wolny na indywidualną refleksję, zakup pamiątek, uzyskanie Composteli. Jeśli jest taka możliwość, staramy się by jedna osoba odebrała wszystkie Compostelki, a reszta w ten sposób uniknęła stania w wielogodzinnych kolejkach do odbioru tego dokumentu za odbycie pielgrzymki. Tego dnia nocujemy w schronisku w Santiago de Compostela.

Dzień 10 07.05.2023 0km pieszo, wycieczka na „koniec świata”
Całodniowa wycieczka do najpiękniejszych miejsc hiszpańskiej Galicji. Udamy się do nadmorskiego Muxia, gdzie będziemy mogli podziwiać Sanktuarium Nostra Senora da Barca, zbudowanego na nadmorskich skałach. To tutaj, wedle legendy, św. Jakubowi Apostołowi objawiła się Matka Boża, by dodać mu otuchy w dziele nawracania mieszkańców Galicji. W ciągu dnia zobaczymy też Fisterrę- miasteczko i przylądek na tzw. „końcu świata” oraz wodospady Ezaro. Do Santiago de Compostela wrócimy na nocleg w godzinach wieczornych.

Dzień 11, 08.05.2023
W godzinach porannych wyjazd z Santiago de Compostela w kierunku Portugalii. Na lotnisku w Porto odprawy i powrót do Polski.

Kto idzie z nami?

Roman Bielecki (ur.1977)

Dominikanin, absolwent prawa KUL i teologii PAT. Od 2010 roku redaktor naczelny miesięcznika „W drodze”. Współautor z Katarzyną Kolską książek: „Smaki życia” – rozmowy z polskimi ludźmi kultury i wywiadu rzeki z jedynym polskim trapistą Michałem Zioło „Po co światu mnich?”. Kilkanaście razy pielgrzymował do Santiago de Compostela. Mieszka w Poznaniu. Szlak, którym idziemy, zna doskonale.

Jakub Pigóra (ur. 1982)

Przewodnik zorganizowanych grup na szlakach do Santiago, Ziemi Świętej, Fatimy i Rzymu. Od 2008 roku nieustannie w drodze do najważniejszych miejsc świętych. Mąż Ewy, dzięki której ruszył na pierwsze swoje Camino. W 2018 roku pielgrzymował z progu swojego domu do Santiago de Compostela na rowerze. Każdego roku pokonuje z plecakiem ponad 2 tysięce kilometrów. Administruje polskie kanały o tematyce Camino m.in. fb.com/caminopolska

Koszty wyjazdu i rezerwacje

Podstawowy koszt wyjazdu to 3695zł (nie zawiera dopłaty w Euro)

CENA ZAWIERA

 • przelot Polska – Porto – Polska z bagażem podręcznym (40x20x25 cm)
 • transport na trasie Porto – Baiona oraz Santiago de Compostela – Porto komfortowym, klimatyzowanym busem,
 • 10 noclegów w hostelach, albergach, pensjonatach i u zakonników na trasie wędrówki w pokojach wieloosobowych ( wspólne łazienki i łóżka piętrowe),
 • opiekę duchową i codzienne Msze św.,
 • opiekę pilota wycieczek (tutaj Kuba)
 • ubezpieczenie w firmie Signal Iduna (KL + choroby przewlekłe 20 000 euro, NNW 15 000 zł, BP 1 000 zł)
 • całodniową wycieczkę klimatyzowanym busem po Galicji do Muxia, Fisterra, Ezaro

CENA NIE ZAWIERA

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 10 zł,
 • wyżywienia 
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów wraz z kosztami ich rezerwacji, przewodników lokalnych, komunikacji miejskiej, opłat miejscowych, kosztu odbioru Composteli wraz z tubą, napiwków dla kierowców i obsługi hotelowej, opłat przewodników – koszt 200 Euro, płatne pilotowi w całości na miejscu
 • transportu bagaży w trakcie wędrówki Szlakiem Św. Jakuba (w razie chęci skorzystania- koszt 60E, płatne pilotowi podczas wyjazdu) choć zawsze zachęcamy do pakowania się na lekko i niesienia własnego bagażu!
 • dobrowolnej dopłaty do dodatkowego bagażu rejestrowego (55x40x20 cm, max. 10 kg – 245 zł, możliwość dodania bagażu tylko w momencie rezerwacji pielgrzymki). Porady jak spakować się na Camino?
 • dobrowolnej dopłaty do bagażu rejestrowego (20 kg – 390 zł), możliwość dodania bagażu tylko w momencie rezerwacji pielgrzymki,

REZERWUJĘ


5 odpowiedzi na “Nadmorskim Camino Portugues z O.Romanem Bieleckim”

 1. Dzień Dobry,

  przechodząc do rezerwacji nie mogę wybrać dwóch osób z wylotem z Wrocławia, chciałabym wybrać się na Camino z mężem, czy jest możliwość że to drugie miejsce będzie dostępne czy też zostało tylko jedno ostatnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.