
Via Francigena z Viterbo do Rzymu
Piesza wędrówka do Rzymu szlakiem Via Francigena, to druga, najważniejsza po Camino de Santiago pielgrzymka, którą musisz odbyć przynajmniej raz w życiu.
zobacz szczegółyCena od 11990 + 400$
Zobaczysz Himalaje bez wspinaczki. Dotrzemy jeepami w wysokie góry (3500m n.p.m.) a chętni mogą ruszyć nawet wyżej. To wycieczka dla każdej, zdrowej osoby. Zobaczysz 8-tysięczniki, karawany mułów, bajkowe doliny i strome urwiska.
19 listopada – 1 grudnia 2025 – zapisy startują w środę (zabieramy tylko 18 osób)
Zobaczysz: Kathmandu • Pokhara • Bandipur • Kurintar • Tal Village • Manang • Szczyty 8-tysięczne
Wyprawa do Nepalu z nami to nie tylko Wielkie Himalaje z bardzo, bardzo bliska. To wycieczka jeepami przez egzotyczne, bajkowe doliny; nad urwiskami skalnymi, pod wodospadami. To również kolorowe świątynie, bliskie spotkania z karawanami mułów i zaglądanie miejscowym do kuchni.
To nie jest trekking, ani wspinaczka. Wszędzie poruszamy się jeepami, samolotami lub np. łódką. Gdy dotrzemy na 3500m n.p.m. chętni mogą wybrać się na wycieczkę na prawie 5000m n.p.m. (zależnie od samopoczucia i kondycji fizycznej) a niechętni, zostać we wsi i podziwiać karawany mułów lub zajadać się mięsem z jaka czy innymi, warzywnymi pysznościami.
Duża część wyjazdu obejmuje jazdę busem lub jeepem po Nepalu, na niskich wysokościach, za to w wyższych temperaturach. To spokojny, ale bardzo kolorowy, egzotyczny i smaczny wyjazd dla każdej zdrowej osoby.
Nie czujesz się na siłach do jakiejkolwiek wspinaczki, ale chcesz zobaczyć najwyższe szczyty ziemi? To jest właśnie wyjazd idealny dla Ciebie. Gwarantujemy, że takiej wyprawy nie organizuje nikt inny.
Oto planowany harmonogram 2-tygodniowej podróży, dzięki której poznasz różne zakątki Nepalu.
Spotykamy się na wybranym lotnisku i po odprawach bagażowych i paszportowych lecimy do Kathmandu. Lot do stolicy Nepalu zawsze odbywa się z przesiadką. Lot trwa zwykle kilkanaście godzin (w 2 lub 3 etapach ze wspomnianą przesiadką). Podczas lotu są serwowane posiłki.
Lotnisko w Kathmandu to niewielkie, proste lotnisko, które jednak przyjmuje sporo samolotów (głównie z Indii, Chin i krajów Zatoki Perskiej). Z tego powodu musimy się zwykle uzbroić w cierpliwość w oczekiwaniu na odbiór naszego bagażu.
Witamy w Nepalu! Po wylądowaniu na lotnisku międzynarodowym Tribhuvan nasz lokalny, nepalski przewodnik spotka się z naszą grupą i zaprowadzi do busa, który zawiezie nas do hotelu.
Po zameldowaniu się i zakwaterowaniu możemy spędzić wieczór na odpoczynku po podróży lub wybrać się na krótki spacer po kultowej dzielnicy Thamel – tętniącym życiem centrum turystycznym miasta.
Następnego dnia po przylocie, po obfitym śniadaniu, udamy się na wycieczkę po mieście Kathmandu.
Stolica Nepalu, Kathmandu, to miejsce, w którym starożytne tradycje harmonijnie współistnieją z nowoczesnością (choć tej może nie zobaczymy za wiele :). Nasz polskojęzyczny pilot wraz z nepalskim, lokalnym, certyfikowanym przewodnikiem będzie nam towarzyszył podczas zwiedzania obiektów światowego dziedzictwa UNESCO, w tym:
Położona na wzgórzu Swayambhunath, jest to starożytna stupa, która oferuje panoramiczne widoki na miasto i wgląd w wierzenia buddyjskie i hinduistyczne. Według legendy, stupa oznacza miejsce, w którym rozkwitł lotos, gdy dolina była jeszcze ogromnym jeziorem, symbolizującym oświecenie i czystość.
Podczas wizyty, wejdziemy po 365 schodach prowadzących do stupy. Przejdziemy po urokliwym terenie, kręcąc kołami modlitewnymi i zapalimy typową lampę maślaną. I oczywiście, zobaczymy wiele psotnych małp.
Jest to jedna z najświętszych świątyń hinduistycznych poświęconych Panu Śiwie. Tutaj będziesz mógł być świadkiem hinduistycznych rytuałów i doświadczyć atmosfery tego kompleksu, rozciągającego się wzdłuż rzeki Bagmati.
Boudhanath jest jedną z największych stup na świecie. Uważa się, że została zbudowana w V wieku i przyciąga pielgrzymów z całego świata. Po przybyciu na miejsce będziemy spacerować wokół stupy, chłonąc wyjątkową atmosferę tego miejsca. Będziemy mogli również oglądać mnichów śpiewających modlitwy lub zapalających maślane lampki na cześć Buddy.
W przeszłości służył jako pałac królewski królów Malla i Shah. Zobaczymy architekturę ludu Newari i historyczne pałace tego miasta. Po długim dniu zwiedzania, wieczorem, zjemy tradycyjną kolację w typowej nepalskiej restauracji.
Wyruszamy w dalszą podróż! Wyjeżdżamy z Kathmandu w kierunku Himalajów!
Tego dnia musimy wstać wcześnie, by wyruszyć w malowniczą przejażdżkę w kierunku wioski Tal. Po drodze, jeśli czas pozwoli, zatrzymamy się w słynnym browarze Bahrasinge Beer Brewery w Kurintar. To urocze miejsce w pobliżu rzeki Trishuli, znane z rzemieślniczych piw i pięknych krajobrazów.
Kontynuując podróż do Tal, będziemy jechać krętymi drogami, zielonymi dolinami, mijając wioski położone nad rzeką. Po dotarciu do spokojnej wioski Tal zameldujemy się w naszym przytulnym pensjonacie i odpoczniemy po ekscytującej podróży.
Ciekawostka: Ta urocza wioska jest bramą do górskiego regionu Annapurna, do którego zmierzamy.
Jedziemy wysoko w górę! Po wczesnym śniadaniu wyruszymy ponownie w drogę w kierunku górskiego Manang. Tego dnia nabierzemy wysokości i wjedziemy do bardziej suchej, tybetańskiej części Himalajów.
Droga wspina się przez lasy sosnowe, przecinając wodospady i wiszące mosty. Mijamy wioski popularne wśród trekkerów, takie jak Chame i Pisang, stopniowo zauważając zmianę krajobrazu i architektury.
Naszą uwagę zwrócą kamienne dachy domów, koła modlitewne i mury mani, o których z pewnością opowie nam przewodnik.
Po przybyciu do Manang (3540 metrów nad poziomem morza) , wypakujemy z jeepów nasze bagaże, otrzepiemy je z kurzu i zameldujemy się na noclegu, gdzie spędzimy kolejne noce. Pomimo swojego oddalenia od cywilizacji i asfaltowych dróg, Manang jest tętniącą życiem osadą pełną wędrowców, karawan jaków i zapierających dech w piersiach widoków na Annapurnę II, Gangapurnę i szczyt Tilicho.
Aklimatyzacja – bardzo ważne słowo w Nepalu! Dzisiaj jest dzień odpoczynku i czas wolny, aby pozwolić ciału zaaklimatyzować się do wysokości. Nie oznacza to, że będziemy leżeli w łóżkach. Będzie wiele zajęć, które możemy tu wykonać, takich jak zwiedzanie okolicznych klasztorów, pobliskiego jeziora Gangapurna, Muzeum Kultury Manang itd. Możemy też odwiedzić lokalne jaskinie lub porozmawiać z pasterzami jaków i miejscowymi.
Czas na przygodę i zachwyt! Dziś, chętne i sprawne osoby mają możliwość wyjścia znacznie wyżej w góry. Pozostali uczestnicy też spokojnie zaplanują sobie ekscytujący dzień w okolicy Manang.
Po śniadaniu przygotujemy się na całodniową wędrówkę do oszałamiającego Jeziora Lodowego – Ice Lake (tafla wody na 4620 m n.p.m.). Szlak jest stromy, ale dosyć wygodny do pokonania i nie wymaga żadnych umiejętności wspinaczkowych. Prowadzi przez alpejsko wyglądające łąki i mija liczne, rozrzucone na zboczach gór kamienne chaty.
Gdy dotrzemy do jeziora, lodowcowo-niebieskie wody na tle dramatycznych gór zapierają dech w piersiach. Po odpoczynku i spędzeniu odrobiny czasu nad jeziorem zejdziemy z powrotem do Manang na ostatni nocleg w tym miejscu. Po drodze będziemy podziwiali majestatyczne szczyty siedmio- oraz ośmiotysięczne.
Po dwóch dobrze spędzonych dniach w wysokich górach w Manang, zjedziemy z powrotem na zielone niziny. Nasza podróż rozpocznie się po śniadaniu. Rozpoczniemy długą, ale malowniczą jazdę jeepami do Bandipur, ukrytego klejnotu na szczycie wzgórza. Po drodze mijać będziemy, znane nam już kaniony i wsie.
Bandipur do którego zmierzamy, to doskonale zachowane miasteczko ludu Newari z brukowanymi uliczkami, uroczymi domami z okiennicami i ciepłą, nepalską gościnnością. Po przyjeździe zameldujemy się w hotelu i zrelaksujemy.
Dzisiaj spędzimy wspaniały dzień wędrując po ponadczasowych uliczkach Bandipur. Niektóre z głównych atrakcji tego dnia to punkt widokowy Tundikhel, jaskinia Siddha, świątynia Thani Mai itd.
Będziemy mieć również okazję do interakcji z lokalnymi mieszkańcami i poznania kultury Newari. Dzień możemy zakończyć spokojną kolacją w hotelu lub na starówce miasteczka.
Z Bandipuru udamy się w krótką podróż do Pokhary, bramy do regionu Annapurna. Pokhara to drugie (po Kathmandu) największe miasto Nepalu. Jednak nie sprawia ono wrażenia metropolii i czasem na ruchliwych ulicach spotyka się spacerujące krowy lub nawet jaki.
Po przybyciu możemy udać się prosto do World Peace Pagoda (Stupa Hill), skąd rozciąga się widok na jezioro Phewa i które oferuje jeden z najlepszych widoków w mieście
Po zejściu ze stupy udamy się na przejażdżkę łodzią przez jezioro Phewa. Tego wieczoru musimy poświęcić czas na zwiedzanie licznych restauracji, kawiarni i sklepów. Z tego słynie tzw. Lakeside Pokhara – część miasta uwielbiana przez turystów przyjeżdżających w Himalaje.
Dzisiejszy dzień jest pełen zabawy i eksploracji. Po śniadaniu weźmiemy udział w wycieczce z naszym przewodnikiem po Pokharze. Odwiedzimy kultowe miejsca, takie jak Międzynarodowe Muzeum Gór, w którego zbiorach wprawne oko odkryje polskich śladów. Następnie zobaczymy Wodospad Devi i Jaskinię Gupteshwor.
Na koniec dnia czekają nas opcjonalne atrakcje lub odpoczynek nad jeziorem. Chętni mogą wjechać kolejką linową do Sarangkot, aby podziwiać widoki Himalajów lub wziąć udział w locie na paralotni. A jeśli budżet pozwala komuś na droższe atrakcje, można zaplanować lot helikopterem w wyższe partie gór.
Pamiątki z Pokhary? Teraz jest na to czas! Po leniwym śniadaniu w Pokharze, możemy spędzić kilka chwil na zakupach i relaksie nad jeziorem. W ciągu dnia łapiemy już krajowy lot powrotny do Katmandu. Przelecimy niewielkim samolotem nad malowniczymi wzgórzami i będziemy podziwiali kraj z jeszcze innej perspektywy. Godzinny lot oszczędzi nam całodzienną, męczącą podróż autobusem po dziurawych „drogach”.
Po przylocie zostaniemy przewiezieni do hotelu w centrum Kathmandu na ostatni wieczór w Nepalu. To czas, który zwykle wypełniony jest planami dotyczącymi powrotu do tego przepięknego kraju.
Z sercami pełnymi wspomnień i aparatami pełnymi niesamowitych zdjęć i filmów, nadszedł czas, aby się pożegnać z naszym nepalskim przewodnikiem i ekipą, która pomagała nam w podróży po Nepalu. Bus przewiezie nas na lotnisko zgodnie z naszym rozkładem lotów. Przejdziemy wszystkie odprawy i pożegnamy Nepal, do następnego razu.
Tego samego dnia, co dzień wylotu lub kalendarzowo dnia kolejnego wylądujemy w Polsce.
Koszt obejmuje:
Koszt nie obejmuje:
Czy mogę nocować w pokoju 1-osobowym?
Tak, choć standardowo śpimy w pokojach 2-os, gdzie kwaterujemy razem osoby z tej samej rezerwacji lub osoby podróżujące samotnie tej samej płci. Dopłata do 1-ki to 400$. Możesz wybrać tę dopłatę podczas składania rezerwacji.
Czy muszę być w dobrej kondycji?
To nie camino. Wyprawa nie zakłada trekkingu, wysiłku fizycznego czy wspinaczki. Jednak z racji przejazdu na spore wysokości, należy mieć ogólny dobry stan zdrowia. Wyjazd jest zaplanowany tak, by każda osoba mogła czerpać z niego przyjemność.
Jakie ubrania spakować?
Na wyprawę potrzebne będzie zarówno ubranie lekkie (na temperatury około 20-24 stopnie), jak i zimowe, na część górską wyprawy. Pełną listę pakowania przesyłamy opłaconym uczestnikom przed wyjazdem na wyprawę.
Jak płacić w Nepalu?
Nepal to kraj gotówkowy. W dużych miastach (Kathmandu i Pokhara) możliwe będzie płacenie kartą. Jednakże po przylocie zalecamy wymianę dolarów na Rupie Nepalskie (nasi przewodnicy pomogą w wymianie) lub korzystanie z bankomatów w większych miejscowościach (jednorazowy koszt wypłaty 20.000 rupii to zwykle koszt 500 rupii).
Co będziemy jeść?
Śniadania, które są w cenie wyjazdu to typowe nepalskie posiłki. Mogą to być: owsianka lub tsampa, chlebki tybetańskie z serem lub czymś słodkim, jajka pod różnymi postaciami, placuszki nadziewane różnymi warzywami lub kurczakiem. Postaramy się, by każdego dnia można było zjeść coś innego.
Obiady czy obiadokolacje w Nepalu są bardzo obfite i człowiek nie chodzi głodny. Tradycyjne potrawy, jak Dhal-Bat, obejmują zwyczajowe dokładki ryżu, zupki z soczewicy, warzyw, pikli itd. Ogólnodostępne są też świeże owoce i warzywa, przekąski, które można w niskich cenach zakupić na podróż.
Czy otrzymam wizę?
Tak. Nepalska wiza przydzielana jest obywatelom Polski bez wyjątków. Aby usprawnić jej opłacenie na lotnisku w Katmandu, warto przed wylotem wypełnić formularz wizowy i zabrać jego wydruk ze sobą) Link: https://nepaliport.immigration.gov.np/onlinevisa-mission/application
Cena od 11990 + 400$
Zobaczysz Himalaje bez wspinaczki. Dotrzemy jeepami w wysokie góry (3500m n.p.m.) a chętni mogą ruszyć nawet wyżej. To wycieczka dla każdej, zdrowej osoby. Zobaczysz 8-tysięczniki, karawany mułów, bajkowe doliny i strome urwiska.
19 listopada – 1 grudnia 2025 – zapisy startują w środę (zabieramy tylko 18 osób)
Zobaczysz: Kathmandu • Pokhara • Bandipur • Kurintar • Tal Village • Manang • Szczyty 8-tysięczne
Piesza wędrówka do Rzymu szlakiem Via Francigena, to druga, najważniejsza po Camino de Santiago pielgrzymka, którą musisz odbyć przynajmniej raz w życiu.
zobacz szczegółyKrólowa szlaków do Santiago de Compostela w nowej odsłonie na 2025 rok.
zobacz szczegółyCamino de Invierno powoli zyskuje miano "nowego Camino Primitivo". To wciąż mało uczęszczany szlak, na którym doświadczysz ciszy w otoczeniu bajkowych krajobrazów.
zobacz szczegóły100-kilometrowe Camino de Santiago dla szukających wygody. Jedna z najpopularniejszych tras prowadzących do Composteli. Na koniec wędrówki, dla chętnych, wyjazd na "koniec świata".
zobacz szczegółyPON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.
Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.