szybki kontakt

Koncert CANTA COMPA?A

Koncert CANTA COMPA?A

Gdy dostałem e-mail od Krysi Janiczek z zaproszeniem na koncert Canta Compana pomyślałem, że chyba warto pojechać na Piasek w ten niedzielny wieczór. Chóru nie znałem. Zaciekawił mnie poprzedzający koncert wykład zatytułowany „Dolnośląskie Drogi Świętego Jakuba”, którego autorem był Pan Bronisław Zathey- były prezes wrocławskiego PTTK. Pana Zatheya nie znałem, na szlakach nie widziałem i nigdy jego nazwisko nie padło podczas imprez związanych ze św. Jakubem. Pomyślałem jednak, że pewnie przez wzgląd na lata doświadczeń w turystyce, Pan Zathey wiedzę o św.Jakubie posiadł już dawno. Myliłem się.
Wykład ograniczył się do odczytania ogólnodostępnych w internecie materiałów, które z pamięci mógłbym opatrzyć cudzysłowem i podać źródło tekstów. O Dolnośląskich szlakach jakubowych było w wykładzie tak naprawdę zaledwie kilka zdań. Patrząc na tłum szczelnie wypełniający kościół NMP na Piasku żałowałem, że tak piękny temat został potraktowany powierzchownie i bez entuzjazmu wykładowcy. Zainteresowanie publiczności tematem było. Kilka przewodników po Drodze Via Regia, które Paweł Peter przyniósł ze sobą, mało nie wywołały walki między kupującymi, a ulotki, które wraz z Andrzejem przynieśliśmy wyrywano nam z rąk- dosłownie.

Nie można jednak organizatorom odmówić wspaniałej promocji przedsięwzięcia i zmysłu organizacyjnego. Sam kościół na Piasku stanowi pewnego rodzaju magnes dla przybywających na tego typu imprezy.
Po części prelekcyjnej rozpoczęła się właściwa, szczera i piękna część wieczoru, która wzruszyła wiele osób przybyłych na Piasek. Chór wykonał 'Bogurodzicę’ tak pięknie, że zastanawialiśmy się, czy oby na pewno śpiewają hiszpanie. Po koncercie dowiedziałem się od jednego z członków chóru, że do 'Bogurodzicy’ przygotowywał ich nasz kochany Ojciec Roman Wcisło, saletyn z Cenrum Pielgrzymkowego na Monte do Gozo- ostatnim przystanku pielgrzymów przed Santiago.
– Przed wyjazdem do Polski musieliśmy pojawić się u O.Romana, aby ten zatwierdził nasze przygotowanie- mówił Txemi Jiménez, członek chóru- Ojciec Roman powiedział, że wspaniale jest usłyszeć polską 'Bogurodzicę’ w Galicji. Wtedy byliśmy pewni, że jesteśmy dobrze przygotowani do wyjazdu. Cieszymy się, że wykonanie spodobało się wrocławskiej publiczności.
Chór, prócz 'Bogurodzicy’ wykonał m.in. 'Gaude Mater Polonia’, pieśni pielgrzymów oraz pieśni rycerskie i tradycyjne utwory galicyjskie.

Podczas występu wyłapywałem w tłumie znajome twarze, pielgrzymów poznanych na szlaku św.Jakuba. Było ich wielu tego wieczora na Piasku. Ci, którzy swoje hiszpańskie Camino mieli za sobą, podczas koncertu musieli czuć się z powrotem w drodze, na podejściu do O’Cebreiro lub ostatnich kilometrach przed Santiago, kiedy człowiek cieszy się z bliskości celu i płacze, bo wędrówka dobiega końca. Julia Cea, dyrygentka i solistka chóru Canta Compana sprawiła, że tego wieczoru setki osób zgromadzonych w kościele Najświętszej Maryi Panny przeniosło się myślami do deszczowej Galicji. Sam nie kryłem wzruszenia i uznaję koncert za jedno z ważniejszych wydarzeń 'caminowych’ tego roku. Od Krysi Janiczek, która sprawowała opiekę nad zespołem, otrzymałem zapewnienie, że chór pojawi się u nas ponownie w przyszłości.

Po koncercie w kościele na Piasku przenieśliśmy się, już w węższym gronie, do Cerkwii Prawosławnej św. Cyryla i Metodego, gdzie gościł nas już po raz kolejny Proboszcz ks. Mitrat Eugeniusz Cebulski. Tam po chwili dołączył do nas chór w pełnym składzie wraz z opiekunką, Krysią Janiczek. Tutaj mieliśmy okazję po raz kolejny, kameralnie wysłuchać kilku utworów w wykonaniu chóru, za co składamy wielkie dzięki.

Osoby, które koncert na Piasku przegapiły, zapraszamy w środę 26 sierpnia na godzinę 20.00 do Bazyliki o.o. Franciszkanów w Krakowie. Tam odbędzie się ostatni już w Polsce koncert chóru. PROGRAM TUTAJ!

Poniżej kilka zdjęć z tej wspaniałej imprezy:

plakat promujący imprezę
plakat promujący imprezę
'wykład' Pana Bronisława Zatheya
'wykład' Pana Bronisława Zatheya
Julia Cea- dyrygentka chóru
Julia Cea- dyrygentka chóru
kościół NMP na Piasku wypełniony po brzegi
kościół NMP na Piasku wypełniony po brzegi
chór Canta Compana
chór Canta Compana
kościół NMP na Piasku
kościół NMP na Piasku
głosy kobiece
głosy kobiece
i głosy męskie
i głosy męskie
po polsku i angielsku przemawia Jorge Ramos
po polsku i angielsku przemawia Jorge Ramos
podziękowania dla dyrygentki
podziękowania dla dyrygentki
muszelka szlaku św.Jakuba na drzwiach cerkwii
muszelka szlaku św.Jakuba na drzwiach cerkwii
w cerkwii św.Cyryla i Metodego późną nocą
w cerkwii św.Cyryla i Metodego późną nocą
kancert kameralny
kancert kameralny
o tam się macie modlić...
o tam się macie modlić...
Julia Cea i zadowolony z występu ks.Mitrat
Julia Cea i zadowolony z występu ks.Mitrat
Txemi Jiménez dolnośląskie muszelki zabiera ze sobą do Galicji
Txemi Jiménez dolnośląskie muszelki zabiera ze sobą do Galicji

Jedna odpowiedź do “Koncert CANTA COMPA?A”

  1. Thank you very much! Our experience in Poland has been wonderful. Camino de Santiago´s friends in Poland must to know the concerts of Canta Compa?a in your country will be very importants in our choir´s life.
    We hope come back to your beautiful country.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.