Ten artykuł jet tworzony przez czytelników naszego bloga. Dodając w komentarzach powód dla którego warto ruszyć na Camino pomagasz innym przeżyć przygodę ich życia. Jeśli byłeś na Camino, pomóż nam zachęcić innych do ruszenia na szlak do Santiago.

Witaj przyszły pielgrzymie! Dzisiaj chciałbym Cię przekonać do ruszenia na szlak do Santiago. Możliwe, że nigdy wcześniej o nim nie słyszałeś, więc w przekonywaniu Ciebie pomogą mi wierni czytelnicy tego bloga i naszej strony na Facebook’u.

Pamiętaj, że w dowolnej chwili możesz przerwać czytanie lub oglądanie, ale pamiętaj, by wrócić do nas i dotrwać do końca tego artykułu. Jeśli Ci się to uda, możesz przeżyć przygodę swojego życia i stać się częścią wspaniałej społeczności osób, które uzależniły się od wędrowania w kierunku hiszpańskiej Galicji. To w jej sercu tętni życiem Santiago de Compostela- miasto w którym do grobu złożono szczątki św. Jakuba Starszego- jednego z 12 Apostołów Chrystusa.

Kim był św. Jakub możesz poczytać w Wikipedii.

Jak poznać Hiszpanię każdego dnia odwiedzając inne miejscowości? Jak poznać ludzi i miejsca znacznie dokładniej niż podczas wycieczki autokarowej (i wydać znacznie mniej)?

Jeśli pozwolisz, historię i religię zostawimy dzisiaj nieco na boku. Camino to szlak, który możesz pokonać pieszo, rowerem lub- jeśli jesteś wystarczająco odważny- konno lub na osiołku. Możesz zacząć wędrować u progu własnego domu lub w bardziej popularnym miejscu- przy granicy francusko-hiszpańskiej. Stamtąd do Santiago masz tylko 800 kilometrów.

Każdego dnia wędrując przed siebie poznasz od kilku do kilkunastu wsi, miast lub miejsc, których nigdy nie zobaczyłbyś podczas zwykłego urlopu. Korzystając z przewodników po polsku lub w innych językach masz pewność, że nic ciekawego Cię nie ominie. A jeśli chcesz, by Cię ominęło to OK. Tutaj decydujesz Ty, a nie pilot Twojej wycieczki. W każdej chwili możesz usiąść, odpocząć lub po prostu zdrzemnąć się gdziekolwiek chcesz. Jesteś pielgrzymem. Nikt nie będzie Ci miał za złe jeśli odpoczniesz w cieniu pośrodku wsi.

Piękno w czystej postaci. Na Camino jest wszędzie. Nie uciekniesz choćbyś chciał.

Myślisz, że Twoje zdjęcia z Juraty albo Egiptu sprawiły, że Twoi znajomi nie mogą z zazdrości spać po nocach? Zapomnij o tym i przygotuj się na ucztę dla oczu. Camino to jedne z najpiękniejszych krajobrazów w tej części świata. A najlepsze jest to, że jedynym turystą wchodzącym Ci w kadr będzie Twój towarzysz wędrówki. Możesz też wędrować samotnie i mieć to piękno tylko dla siebie. Kuszące, prawda?

Trudno uchwycić wrażenia i uczucia na filmie lub zdjęciu, ale jeśli po obejrzeniu będzie Ci mało, zawsze możesz skorzystać z Youtube i zafundować sobie wieczór na Camino de Santiago bez wychodzenia z domu.

Śmiało, zrób to teraz jeśli masz ochotę. Chcemy zaszczepić w Tobie ziarenko Camino.

Film, który widzisz obok to tylko jeden z setek (jeśli nie tysięcy) filmów nagranych przez pielgrzymów idących Camino de Santiago. Oni najlepiej znają odpowiedź na pytanie „Dlaczego warto iść na Camino?”. Zobacz, co mają do powiedzenia…

Dlaczego warto iść na Camino de Santiago?

Co mówią Ci, którzy wrócili z Camino:

 

 

Camino de Santiago Natalia KuligWarto, ponieważ camino jest nowym spojrzeniem na siebie, początkiem czegoś nowego. Z jednej strony lekcją życia, a z drugiej – drogą do poznania siebie. Jest momentem w życiu, kiedy człowiek udowadnia sobie, że jest w stanie zrobić więcej niż mu się wydaje.

Jest czasem, w którym można spojrzeć na wiele spraw z zupełnie innej perspektywy. Jest wyzwaniem, marzeniem, i wspaniałym wspomnieniem. Jest pokonywaniem swoich słabości i przesuwaniem barier swoich ograniczeń.

Natalia Camino MesetaCamino jest miejscem i czasem, do którego chce się uciec, gdy codzienność wydaje się przygniatająca. Jest przygodą, która na stałe pozostaje w sercu. Jest punktem widzenia, pozwalającym spojrzeć na siebie zupełnie innym spojrzeniem ? pozbawionym egoizmu. Jest tęsknotą, która niezaspokojona będzie wciąż przypominać o sobie. Jest wydarzeniem, do którego chce się wracać i wracać i wracać?

Jeśli raz wejdzie się na camino, to kroczy się już do końca życia ? w określonym kierunku. Dlatego warto! A przygód, wspomnień i wspaniałych ludzi jest tak wiele, że nie sposób tego opisać! Po prostu Buen Camino!

Natalia Kulig