szybki kontakt
Camino Inglés z Ferrol / WYGODA

Cena od od 4280

Camino Inglés z Ferrol / WYGODA

Dostępne terminy wyjazdów:

11.04 – 18.04.2025 – cena i zapisy

16.05 – 23.05.2025 – cena i zapisy

29.06 – 06.07.2025 – cena i zapisy

25.07 – 01.08.2025 – cena i zapisy

05.09 – 12.09.2025 – cena i zapisy

Typ wędrówki: pieszo | Poziom trudności: łatwy | Zaczniesz wędrówkę w: Ferrol | Dystans do pokonania: 112km | Zobaczysz m.in.: Porto, Ferrol, Pontedeume, Betanzos, Hospital de Bruma Sigueiro, Santiago de Compostela

UWAGA! Opis tego Camino jest edytowany. Pełny opis i warunki wyjazdu pojawią się w najbliższych dniach, mimo, że wyjazd można już rezerwować.

Droga Angielska (Camino Ingles) to wciąż mało popularny szlak Camino de Santiago, łączący porty morskie w Ferrol i A Coruña z Santiago de Compostela. 

Camioo Ingles etap 1

Dalszy, a tym samym liczący się do uzyskania certyfikatu Compostela, wariant szlaku ma około 110 km i rozpoczyna swój bieg w Ferrol.

Camino Ingles pokonuje się zwykle w 4-6 pieszych etapach, co wraz z dwoma lub trzema dodatkowymi dniami na podróż, składa się na pełne Camino de Santiago, które można pokonać w tydzień od momentu wyruszenia z domu.

Camino Ingles uliczki

Wyjazd, który obecnie przeglądasz, proponujemy w opcji WYGODA, czyli z noclegami w pokojach 2-3-osobowych z łazienkami oraz śniadaniem każdego dnia wędrówki.

Dlaczego Camino Ingles?

Szlak Camino Ingles narodził się w średniowieczu z uwagi na przebiegające przez A Coruna i Ferrol szlaki handlowe.

Wymiana handlowa pomiędzy północą Europy a półwyspem Iberyjskim umożliwiała wielu wiernym z Wielkiej Brytanii, Irlandii czy północnej Europy korzystanie ze statków handlowych, aby odwiedzić grób. Apostoła. Po zejściu z pokładu na ląd w Ferrol, rozpoczynali krótką wędrówkę do Composteli, konno lub pieszo.

Camino Ingles port handlowy

W obecnych czasach, gdy na camino dostajemy się zwykle samolotem i drogą lądową, szlak Camino Ingles stał się jednym z mniej uczęszczanych. Ten fakt powoduje jednak, że Ingles wciąż jest szlakiem niezbyt zatłoczonym i pozwala na samotną wędrówkę wszystkim szukającym spokoju i ciszy.

Camino Ingles - Betanzos

Szlak Camino Ingles to numer 4 pod względem popularności

Według statystyk biura pielgrzyma w Santiago, Camino Ingles jest czwartym pod względem popularności szlakiem prowadzącym do Santiago de Compostela. Ingles wciąż znacząco ustępuje szlakom: Camino Frances oraz obu szlakom portugalskim (centralnym i wybrzeżem).

Camino Ingles poranek

Jego popularność jednak rośnie z roku na rok z uwagi na dużą liczbę pielgrzymów na innych szlakach. Pielgrzymi, którzy szukają spokoju, ciszy i czasu dla siebie, coraz chętniej wybierają szlak angielski.

Schroniska, hotele, pensjonaty na Camino Ingles

Ingles jest już w pełni skomercjalizowanym szlakiem. Znajdziemy na nim zarówno tanie albergi samorządowe (niestety w dosyć kiepskim standardzie), jak i dużą liczbę prywatnych pensjonatów, hotelików czy pokoi na wynajem.

Centrum Betanzos na Camino Ingles

W większych miastach na szlaku (mam na myśli głównie Ferrol, Betanzos i samo Santiago de Compostela), nie brakuje też większych hoteli, gotowych pomieścić nawet spore grupki pielgrzymów.

Świt na Camino Ingles

My na naszych wyjazdach na Camino Ingles korzystamy głównie z małych, tradycyjnych hotelików lub lokalnych pensjonatów, prowadzonych przez mieszkańców mijanych miejscowości.

placyk w Pontedeume na Camino Ingles

Jedzenie, czyli bary, kawiarnie i sklepy spożywcze na szlaku

Na Ingles nie występuje problem z zaopatrzeniem w jedzenie i wodę. Jedzenie, każdego dnia możemy kupić w ogólnodostępnych sklepach spożywczych. Jest ich naprawdę sporo. Od dużych supermarketów sieciowych, po małe, lokalne „warzywniaki”.

Podwórko na Ingles

Jeśli idziecie na Ingles z nami, przewodnik poinformuje Was odpowiednio wcześniej o konieczności zaopatrzenia, gdyż jest kilka odcinków szlaku, gdzie poruszamy się w terenie raczej odludnym. Wtedy należy zadbać o wodę i jedzenie na kilka godzin marszu.

kranik z wodą na Camino Ingles

Woda na Camino Ingles jest wszędzie. Dosłownie.

Ocean na Camino Ingles w Ferrol

Jak pewnie wiecie, hiszpańska Galicja jest bardzo obfita w wodę. Nie tylko z powodu oplatającego jej granice oceanu, ale głównie z uwagi na liczne rzeki, strumienie i wszechobecne źródła wody. Na Ingles, dodatkowo zadbano o pielgrzymów. Praktycznie na każdym etapie, co kilka kilometrów, ustawione są ogólnodostępne, darmowe kraniki z pitną wodą.

most nad zatoką w Ferrol

Architektura, kościoły, zabytki na Camino Ingles

Ingles nie zachwyca krajobrazami. Musimy to sobie szczerze powiedzieć. Ot, taka hiszpańska wieś, trochę oceanu, pagórków i lasów. Nie będzie więc takiego momentu WOW, jaki możemy spotkać choćby na Camino Primitivo czy odcinkach Frances czy Portugues.

osioł na Ingles

Jednak właśnie dzięki temu, jesteśmy w stanie poznać trochę prawdziwej, swojskiej Hiszpanii.

rozdroże we wsi na Ingles

Na Ingles co rusz napotykać będziemy na kilkusetletnie, kamienne kościoły z których wiele nosi wezwanie św. Jakuba Apostoła (co wydaje się oczywiste). Oprócz tego mamy tu zachowaną typową, galicyjską architekturę i układ miast, które skupiają się zwykle przy rozlewiskach rzek.

wejście do Betanzos na Camino Ingles

Dostęp do kościołów wygląda podobnie, jak na innych szlakach, czyli słabo. Niestety w większości kościoły są pozamykane w środku dnia. Wyjątek stanowią kościoły większe, którymi opiekują się wolontariusze, mieszkający w ich pobliżu.

kościół św jakuba w betanzos

W sezonie (czyli od wiosny do jesieni) w większości miasteczek etapowych (czyli tam, gdzie zwykle pielgrzymi zatrzymują się na noc), w kościołach pod wezwaniem św. Jakuba, odprawiane są wieczorne msze dla pielgrzymów.

portal wejściowy w kościele św. Jakuba

Zachęcamy Was do wyjazdów na Ingles z nami. Gwarantujemy doskonałą opiekę naszych przewodników, dobry, cenny czas w drodze. Robimy co w naszej mocy, by nikogo na trasie nie zgubić 😉 Do zobaczenia!

A zanim uciekniecie, zobaczcie jeszcze krótką relację z mojego samotnego, listopadowego Camino Ingles:

Camino Ingles – plan naszego camino

Poniższy plan może ulegać lekkim zmianom, zależnie od rozkładu lotów w danym dniu. Kolejność wydarzeń może nie być dokładnie taka, jak widzicie poniżej, ale staramy się 😉

Camino Ingles -dzień 1 

Wylot z lotniska w Polsce, odprawy i przelot do portu docelowego w Portugalii. Po wylądowaniu przejazd do hotelu, zakwaterowanie i nocleg. Jeśli przelot odbywa się w godzinach porannych, możliwe zwiedzanie Porto z przewodnikiem, zamiast w dniu drugim.

Camino Ingles -dzień 2

Śniadanie i zwiedzanie Porto z przewodnikiem, miasta słynącego ze wspaniałych win Porto. Miasto leży w połowie drogi pomiędzy Sanktuarium w Fatimie a Santiago de Compostela. W Porto zobaczymy Praca de Liberdade z pomnikiem Piotra IV, Ratusz Miejski, Dworzec Sao Bento, Katedra Se, Kościół św. Franciszka, Ribeira (nabrzeże rzeki Douro). Następnie przejedziemy na nocleg do Ferrol na północy Hiszpanii. Tam przygotowanie do pierwszego dnia wędrówki pieszej.

Camino Ingles -dzień 3

Camino Inglés zaczyna swój bieg w Ferrol, przy porcie Curuxeiras. Szlak przecina miasto i biegnie wzdłuż ujścia rzeki spokojną trasą, wzdłuż ścieżek dla pieszych i obchodzi rozległą zatokę kilkunastokilometrowym łukiem. W okolicy miasteczka Fene, pokonamy niskie pagórki, oddzielające ujścia rzek Ferrol i Ares, aby zakończyć dzień w historycznym mieście Pontedeume.

Dzisiejszy szlak to około 28 kilometrów marszu. Osoby, które nie czują się na siłach do pokonania całego szlaku, mogą skrócić wędrówkę o około 6 kilometrów, wybierając drogę mostem drogowym przecinającym zatokę.

Camino Ingles -dzień 4

Krótki i przyjemny, 20-kilometrowy etap przebiegający głównie przez tereny wiejskie.Jedyną trudność dzisiejszego dnia może powodować dosyć strome podejście, rozpoczynające się za miasteczkiem Pontedeume..

W połowie dzisiejszej trasy miniemy miasteczko Miño z plażą na której można zażywać kąpieli, sklepikami i barami. Dzień zakończymy w historycznym mieście Betanzos, które posiada jedną z najciekawszych średniowiecznych, galicyjskich starówek, wybudowanych na niewielkim pagórku.

Miasteczko posiada własną specjalność gastronomiczną: słynny omlet ziemniaczany oraz lokalne wino o lekko owocowym posmaku. Charakter miasteczku nadają mu trzy gotyckie kościoły: Santiago, Santa María do Azogue i San Francisco.

Camino Ingles -dzień 5

Dziś czeka nas teoretycznie najtrudniejszy i najbardziej samotnym etap Camino Inglés.

Pokonamy około 25 kilometrów, praktycznie przez cały dzień idąc lekko w górę. Dzisiejsza trasa, która doprowadzi nas w okolice Hospital de Bruma, nie obfituje ani w sklepy, ani w kawiarnie, ani nawet w znaczącą ilość zabudowań.

Dlatego dziś do plecaka warto zabrać nie tylko zapas wody, ale i przekąski na drugie śniadanie. Będziemy cieszyć się przyjemnym wiejskim otoczeniem, przemierzając małe wioski i poruszając się wśród obfitej zieleni.

Camino Ingles -dzień 6

Etap o długości około 24 kilometrów, prowadzi nas po niewielkich wzniesieniach i przebiega głównie po drogach asfaltowych lub gruntowych. Mijamy niewielkie miasteczka, które niestety nie obfitują w punkty usługowe, takie jak bary czy kawiarnie.

W ciągu dnia będziemy cieszyć się kilkoma odcinkami przez las, sprzyjające samotnej wędrówce i pozwalające na przebywanie w ciszy. W miasteczku Sigüeiro, które jest celem dzisiejszej wędrówki, będziemy mogli uzupełnić zapasy na ostatni etap naszej wędrówki. 

Camino Ingles -dzień 7

To już dziś! Dotrzemy do Santiago de Compostela. Etap jest krótki (ma zaledwie 16km). Jeśli na szlak wyruszymy wcześnie, dotrzemy do Santiago około południa. Pierwsze dwie trzecie dzisiejszej trasy przebiega przez tereny wiejskie i leśne, po urokliwych ścieżkach lub drogach, ale zawsze w pobliżu drogi krajowej.

Na ostatnim odcinku przed dotarciem do celu, przejdziemy przez brzydki teren przemysłowy Tambre i do katedry dojdziemy, wędrując przez północne dzielnice miasta. Po południu w Santiago możliwość uczestnictwa w Mszy Świętej dla pielgrzymów w katedrze (po hiszpańsku).

Odbierzemy też nasze Compostele (certyfikaty odbycia pielgrzymki) i w czasie wolnym będziemy cieszyli się atmosferą tego tętniącego życiem miasta.

Camino Ingles -dzień 8

Jeśli godzina wyjazdu z Santiago na to pozwoli (bo czasem opuszczamy Santiago wczesnym świtem), czas na zobaczenie miasta o poranku. Można np. odwiedzić Park Alameda z pięknym widokiem na fasadę katedry lub Mercado de Abastos, czyli miejski targ, obfitujące w produkty lokalne, które można zabrać do Polski, jako upominki. Wykwaterowanie z hotelu, przejazd na lotnisko, odprawy i powrót do Polski.

Cena zawiera:

Cena nie zawiera:

Galeria zdjęć

Ferrol1
Ferrol Camino Ingles ulica
Betanzos Camino Ingles
Camino Inglés z Ferrol / WYGODA

Cena od od 4280

Camino Inglés z Ferrol / WYGODA

Dostępne terminy wyjazdów:

11.04 – 18.04.2025 – cena i zapisy

16.05 – 23.05.2025 – cena i zapisy

29.06 – 06.07.2025 – cena i zapisy

25.07 – 01.08.2025 – cena i zapisy

05.09 – 12.09.2025 – cena i zapisy

Typ wędrówki: pieszo | Poziom trudności: łatwy | Zaczniesz wędrówkę w: Ferrol | Dystans do pokonania: 112km | Zobaczysz m.in.: Porto, Ferrol, Pontedeume, Betanzos, Hospital de Bruma Sigueiro, Santiago de Compostela

Zobacz także

Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.