[et_pb_section bb_built=”1″ fullwidth=”on” specialty=”off” next_background_color=”#000000″][et_pb_fullwidth_header _builder_version=”3.7″ title=”Przewodnik Camino de Santiago (Camino Francés i Camino Fisterra)” background_image=”http://mypielgrzymi.com/wp-content/uploads/2018/06/Przewodnik-Camino-de-Santiago-Szymon-Pilarz.jpg” parallax=”on” parallax_method=”on” text_orientation=”center” background_overlay_color=”rgba(0,0,0,0.74)” title_font_size=”40px” title_font_size_tablet=”24px” title_font_size_phone=”14px” title_font_size_last_edited=”on|desktop”]
[/et_pb_fullwidth_header][/et_pb_section][et_pb_section bb_built=”1″ prev_background_color=”#000000″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.7″]
Wydawnictwo WAM przyzwyczaiło nas do doskonałych przewodników papierowych po hiszpańskich odcinkach Camino de Santiago. Dziś jednak mam przed sobą prawdziwą perełkę. To drugie już wydanie przewodnika autorstwa Szymona Pilarza po Camino Francés, czyli najpopularniejszym szlaku prowadzącym do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. Jako bonus dostajemy też szczegółowy opis trasy Camino Fisterra, czyli drogi na tzw. „koniec świata” i dalej do Sanktuarium Matki Boskiej w Muxia.
Od kiedy miałem okazję przejść całe Camino Francés z papierowym przewodnikiem autorstwa Johna Brierleya (niestety tylko w języku angielskim), uważam jego przewodniki za wzór doskonałości. Są bardzo praktyczne, dokładne i aktualne. Dodatkowo nie zawierają masy niepotrzebnych w drodze informacji, które tak naprawdę skutkują jedynie tym, że niesiemy ze sobą niepotrzebne kartki papieru. Po lekturze przewodników jakiś czas temu wydanych przez WAM (autorstwa Andrzeja Kołaczkowskiego-Bochenka) czekałem na pozycję, która będzie równie praktyczna, co przewodniki Brierleya. I doczekałem się.
„Przewodnik dla pielgrzymów Camino de Santiago” Szymona Pilarza to obecnie najbardziej praktyczny i dokładny przewodnik po drodze do Composteli w języku polskim, jaki napisano. Jak czytamy na okładce, w przewodniku Pilarza znajdziemy:
A ponadto wskazówki jak przygotować się do Camino, jak dotrzeć na miejsce startu (kilka ciekawych wariantów) oraz co warto (a czego nie warto) spakować do plecaka. Oczywiście kartki z informacjami potrzebnymi jedynie przed wyjściem też ważą i mogą nie być nam potrzebne już po wyruszeniu, ale mam dobrą wiadomość. Przewodnik Szymona Pilarza, podobnie jak przewodniki Brierleya nie waży zbyt wiele, bo zaledwie niecałe 300 gram, czyli mniej więcej tyle samo ile ważą obecnie smartfony.
W przewodniku, który trzymam w dłoniach Pilarz dokładnie opisuje szlak z Saint-Jean-Pied-de-Port do Santiago de Compostela i dalej- aż do i Fisterry i Santuario de Nosa Señora da Barca w Muxia. Możemy zatem korzystać z niego podczas wędrówki od granicy francusko-hiszpańskiej, ale także zaczynając dalej np. w Burgos, León, Logroño czy nawet w Sarria. Szymon Pilarz podzielił drogę z St.Jean do Santiago na 30 etapów dziennych, co wydaje się rozsądnym podziałem nawet dla mniej wytrawnych piechurów. Wszystkie odcinki trasy zawierają bardzo czytelną mapę z profilem wysokościowym. Noclegi na całej trasie opisane są bardzo dokładnie.
Znajdziemy tu informacje dotyczące stron internetowych poszczególnych albergue, dane kontaktowe, ceny a także wyposażenie schronisk (pralka, suszarka, WiFi czy np. bar na miejscu). Oczywiście nie sposób zapisać w przewodniku wszystkie schroniska w każdej miejscowości, ale ich wybór w książce Pilarza jest zupełnie wystarczający.
Z informacji dodatkowych zawartych w przewodniku Szymona Pilarza mogą nam się przydać: słowniczek podstawowych zwrotów potrzebnych na Camino oraz dane dotyczące certyfikatów jakie możemy zdobyć po przejściu szlaku do Santiago. Niezwykle ciekawe wskazówki dotyczą tego jak wygląda dzień pielgrzyma, oznaczenia na trasie oraz gdzie i kiedy robić zakupy czy skąd czerpać wodę. Jednym słowem- wszystko, co będzie nam potrzebne do przejścia Camino de Santiago w jednym kawałku.
W przewodniku Pilarza nie znalazłem zbyt wielu niepotrzebnych informacji. Oczywiście można było skrócić książkę o rozdział dotyczący historii szlaku czy ograniczyć ilość stron, usuwając zdjęcia. Wtedy jednak pozycja straciłaby swój urok. A trzeba przyznać, że osobiście mam ogromną satysfakcję z tego, że wreszcie mogę trzymać w dłoni tak kompleksowy, wyczerpujący i po prostu ładny przewodnik po Camino w języku polskim.
Mam szczerą nadzieję, że przewodnik doczeka się kolejnych wydań i będzie aktualizowany w miarę potrzeby. W chwili obecnej nie widzę na rynku innego przewodnika po Camino w języku polskim, który pozwalałby na przejście tzw. Drogi Francuskiej bez pomocy innych wydawnictw czy internetu. Polecam Wam zabranie tego przewodnika ze sobą na hiszpańskie Camino. Te 292 gramy nie zawiodą Was w żaden sposób..
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.
Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.
Gdzie mozna kupic ten przewodnik☺
Korzystałem z przewodnika p. Szymona na Camino Portugalskim – genialny!
Przydałby się taki z Camino Promitivo. Coś możecie polecić?