szybki kontakt
Camino Inglés z Ferrol / WYGODA

Cena od od 4280

Camino Inglés z Ferrol / WYGODA

Dostępne terminy wyjazdów:

21.07 – 28.07.2024 – cena i zapisy
06.10 – 13.10.2024 – cena i zapisy

Typ wędrówki: pieszo | Poziom trudności: łatwy | Zaczniesz wędrówkę w: Ferrol | Dystans do pokonania: 112km | Zobaczysz m.in.: Porto, Ferrol, Pontedeume, Betanzos, Hospital de Bruma Sigueiro, Santiago de Compostela

UWAGA! Opis tego Camino jest edytowany. Pełny opis i warunki wyjazdu pojawią się w najbliższych dniach, mimo, że wyjazd można już rezerwować.

Droga Angielska (Camino Ingles) to wciąż mało popularny szlak Camino de Santiago, łączący porty morskie w Ferrol i A Coruña z Santiago de Compostela. 

Camioo Ingles etap 1

Dalszy, a tym samym liczący się do uzyskania certyfikatu Compostela, wariant szlaku ma około 110 km i rozpoczyna swój bieg w Ferrol.

Camino Ingles pokonuje się zwykle w 4-6 pieszych etapach, co wraz z dwoma lub trzema dodatkowymi dniami na podróż, składa się na pełne Camino de Santiago, które można pokonać w tydzień od momentu wyruszenia z domu.

Camino Ingles uliczki

Wyjazd, który obecnie przeglądasz, proponujemy w opcji WYGODA, czyli z noclegami w pokojach 2-3-osobowych z łazienkami oraz śniadaniem każdego dnia wędrówki.

Dlaczego Camino Ingles?

Szlak Camino Ingles narodził się w średniowieczu z uwagi na przebiegające przez A Coruna i Ferrol szlaki handlowe.

Wymiana handlowa pomiędzy północą Europy a półwyspem Iberyjskim umożliwiała wielu wiernym z Wielkiej Brytanii, Irlandii czy północnej Europy korzystanie ze statków handlowych, aby odwiedzić grób. Apostoła. Po zejściu z pokładu na ląd w Ferrol, rozpoczynali krótką wędrówkę do Composteli, konno lub pieszo.

Camino Ingles port handlowy

W obecnych czasach, gdy na camino dostajemy się zwykle samolotem i drogą lądową, szlak Camino Ingles stał się jednym z mniej uczęszczanych. Ten fakt powoduje jednak, że Ingles wciąż jest szlakiem niezbyt zatłoczonym i pozwala na samotną wędrówkę wszystkim szukającym spokoju i ciszy.

Camino Ingles - Betanzos

Szlak Camino Ingles to numer 4 pod względem popularności

Według statystyk biura pielgrzyma w Santiago, Camino Ingles jest czwartym pod względem popularności szlakiem prowadzącym do Santiago de Compostela. Ingles wciąż znacząco ustępuje szlakom: Camino Frances oraz obu szlakom portugalskim (centralnym i wybrzeżem).

Camino Ingles poranek

Jego popularność jednak rośnie z roku na rok z uwagi na dużą liczbę pielgrzymów na innych szlakach. Pielgrzymi, którzy szukają spokoju, ciszy i czasu dla siebie, coraz chętniej wybierają szlak angielski.

Schroniska, hotele, pensjonaty na Camino Ingles

Ingles jest już w pełni skomercjalizowanym szlakiem. Znajdziemy na nim zarówno tanie albergi samorządowe (niestety w dosyć kiepskim standardzie), jak i dużą liczbę prywatnych pensjonatów, hotelików czy pokoi na wynajem.

Centrum Betanzos na Camino Ingles

W większych miastach na szlaku (mam na myśli głównie Ferrol, Betanzos i samo Santiago de Compostela), nie brakuje też większych hoteli, gotowych pomieścić nawet spore grupki pielgrzymów.

Świt na Camino Ingles

My na naszych wyjazdach na Camino Ingles korzystamy głównie z małych, tradycyjnych hotelików lub lokalnych pensjonatów, prowadzonych przez mieszkańców mijanych miejscowości.

placyk w Pontedeume na Camino Ingles

Jedzenie, czyli bary, kawiarnie i sklepy spożywcze na szlaku

Na Ingles nie występuje problem z zaopatrzeniem w jedzenie i wodę. Jedzenie, każdego dnia możemy kupić w ogólnodostępnych sklepach spożywczych. Jest ich naprawdę sporo. Od dużych supermarketów sieciowych, po małe, lokalne „warzywniaki”.

Podwórko na Ingles

Jeśli idziecie na Ingles z nami, przewodnik poinformuje Was odpowiednio wcześniej o konieczności zaopatrzenia, gdyż jest kilka odcinków szlaku, gdzie poruszamy się w terenie raczej odludnym. Wtedy należy zadbać o wodę i jedzenie na kilka godzin marszu.

kranik z wodą na Camino Ingles

Woda na Camino Ingles jest wszędzie. Dosłownie.

Ocean na Camino Ingles w Ferrol

Jak pewnie wiecie, hiszpańska Galicja jest bardzo obfita w wodę. Nie tylko z powodu oplatającego jej granice oceanu, ale głównie z uwagi na liczne rzeki, strumienie i wszechobecne źródła wody. Na Ingles, dodatkowo zadbano o pielgrzymów. Praktycznie na każdym etapie, co kilka kilometrów, ustawione są ogólnodostępne, darmowe kraniki z pitną wodą.

most nad zatoką w Ferrol

Architektura, kościoły, zabytki na Camino Ingles

Ingles nie zachwyca krajobrazami. Musimy to sobie szczerze powiedzieć. Ot, taka hiszpańska wieś, trochę oceanu, pagórków i lasów. Nie będzie więc takiego momentu WOW, jaki możemy spotkać choćby na Camino Primitivo czy odcinkach Frances czy Portugues.

osioł na Ingles

Jednak właśnie dzięki temu, jesteśmy w stanie poznać trochę prawdziwej, swojskiej Hiszpanii.

rozdroże we wsi na Ingles

Na Ingles co rusz napotykać będziemy na kilkusetletnie, kamienne kościoły z których wiele nosi wezwanie św. Jakuba Apostoła (co wydaje się oczywiste). Oprócz tego mamy tu zachowaną typową, galicyjską architekturę i układ miast, które skupiają się zwykle przy rozlewiskach rzek.

wejście do Betanzos na Camino Ingles

Dostęp do kościołów wygląda podobnie, jak na innych szlakach, czyli słabo. Niestety w większości kościoły są pozamykane w środku dnia. Wyjątek stanowią kościoły większe, którymi opiekują się wolontariusze, mieszkający w ich pobliżu.

kościół św jakuba w betanzos

W sezonie (czyli od wiosny do jesieni) w większości miasteczek etapowych (czyli tam, gdzie zwykle pielgrzymi zatrzymują się na noc), w kościołach pod wezwaniem św. Jakuba, odprawiane są wieczorne msze dla pielgrzymów.

portal wejściowy w kościele św. Jakuba

Zachęcamy Was do wyjazdów na Ingles z nami. Gwarantujemy doskonałą opiekę naszych przewodników, dobry, cenny czas w drodze. Robimy co w naszej mocy, by nikogo na trasie nie zgubić 😉 Do zobaczenia!

A zanim uciekniecie, zobaczcie jeszcze krótką relację z mojego samotnego, listopadowego Camino Ingles:

Cena zawiera:

Cena nie zawiera:

Galeria zdjęć

Ferrol1
Ferrol Camino Ingles ulica
Betanzos Camino Ingles
Camino Inglés z Ferrol / WYGODA

Cena od od 4280

Camino Inglés z Ferrol / WYGODA

Dostępne terminy wyjazdów:

21.07 – 28.07.2024 – cena i zapisy
06.10 – 13.10.2024 – cena i zapisy

Typ wędrówki: pieszo | Poziom trudności: łatwy | Zaczniesz wędrówkę w: Ferrol | Dystans do pokonania: 112km | Zobaczysz m.in.: Porto, Ferrol, Pontedeume, Betanzos, Hospital de Bruma Sigueiro, Santiago de Compostela

Zobacz także

Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.