szybki kontakt

Pożar Sanktuarium w Muxia.

Pożar Sanktuarium w Muxia.

W Święto Bożego Narodzenia dociera do nas smutna wiadomość o pożarze w Santuarium Matki Bożej w Muxia. Miejsce, które chętnie odwiedzane jest przez pielgrzymów odbywających swoje Camino spłonęło w znacznej części nad ranem 25 grudnia 2013r.

Sanktuarium w Muxia to jedno ze szczególnie rozpoznawalnych miejsc na Camino de Santiago. Mimo, iż nie leży bezpośrednio na szlaku, wielu pielgrzymów po dotarciu do katedry w Santiago de Compostela, decyduje się na kontynuację wędrówki do Finisterre i dalej do Muxia (jak choćby bohaterowie filmu The Way)

Przyczyną pożaru było prawdopodobnie uderzenie pioruna, który trafił w pobliski transformator wcześnie rano w Dzień Bożego Narodzenia. Dym wydobywający się z okien świątyni zauważyli poranni biegacze, którzy natychmiast zaalarmowali proboszcza i straż pożarną. Niestety pożar za sprawą wiatru rozniósł się bardzo szybko.

Spłonął nie tylko ołtarz główny będący jednym z klejnotów tego miejsca (datowany na 1717r.), ale i większość obrazów zdobiących wnętrze sanktuarium. Zawaleniem grozi także główna kopuła świątyni.

Strażakom udało się uratować przed całkowitym spłonięciem jedynie część wyposażenia kościoła, które i tak będzie wymagało kapitalnej renowacji.

Sanktuarium w Muxia kilka miesięcy wcześniej przeszło renowację polegającą na wymianie cementowych spoin murów świątyni na nowe, odporne na działanie soli morskiej. To właśnie sól z fal morskich rozbijających się o skały u stóp świątyni stanowiła do tej pory największe zagrożenie. Renowacja kosztowała 400 tysięcy Euro.

Mieszkańcy Muxia już dziś deklarują chęć jak najszybszego odnowienia sanktuarium.

 


Jedna odpowiedź do “Pożar Sanktuarium w Muxia.”

  1. To rzeczywiście smutna wiadomość. Jeszcze nie miałem okazji tam być.
    (Tam na początku oczywiście powinien być rok 2013, a nie 2014).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.