W Święto Bożego Narodzenia dociera do nas smutna wiadomość o pożarze w Santuarium Matki Bożej w Muxia. Miejsce, które chętnie odwiedzane jest przez pielgrzymów odbywających swoje Camino spłonęło w znacznej części nad ranem 25 grudnia 2013r.

Sanktuarium w Muxia to jedno ze szczególnie rozpoznawalnych miejsc na Camino de Santiago. Mimo, iż nie leży bezpośrednio na szlaku, wielu pielgrzymów po dotarciu do katedry w Santiago de Compostela, decyduje się na kontynuację wędrówki do Finisterre i dalej do Muxia (jak choćby bohaterowie filmu The Way)

Przyczyną pożaru było prawdopodobnie uderzenie pioruna, który trafił w pobliski transformator wcześnie rano w Dzień Bożego Narodzenia. Dym wydobywający się z okien świątyni zauważyli poranni biegacze, którzy natychmiast zaalarmowali proboszcza i straż pożarną. Niestety pożar za sprawą wiatru rozniósł się bardzo szybko.

Spłonął nie tylko ołtarz główny będący jednym z klejnotów tego miejsca (datowany na 1717r.), ale i większość obrazów zdobiących wnętrze sanktuarium. Zawaleniem grozi także główna kopuła świątyni.

Strażakom udało się uratować przed całkowitym spłonięciem jedynie część wyposażenia kościoła, które i tak będzie wymagało kapitalnej renowacji.

Sanktuarium w Muxia kilka miesięcy wcześniej przeszło renowację polegającą na wymianie cementowych spoin murów świątyni na nowe, odporne na działanie soli morskiej. To właśnie sól z fal morskich rozbijających się o skały u stóp świątyni stanowiła do tej pory największe zagrożenie. Renowacja kosztowała 400 tysięcy Euro.

Mieszkańcy Muxia już dziś deklarują chęć jak najszybszego odnowienia sanktuarium.