szybki kontakt

„Do Santiago!” – wystawa w Głogowie.

„Do Santiago!” – wystawa w Głogowie.

plakat wystawy "Do Santiago!"

Od 6 stycznia do 28 lutego b.r. w Muzeum Archeologiczno ? Historycznym w Głogowie prezentowana będzie wystawa zatytułowana: ?Do Santiago!?. Ekspozycja ta ma przybliżyć ideę pielgrzymowania do Santiago de Compostela (Galicja, w Hiszpanii) siecią dróg pątniczych zwanych Szlakiem św. Jakuba. Pielgrzymki do Grobu tego Apostoła, znane są od średniowiecza, a w ostatnich latach przeżywają swoisty ?renesans?. Rada Europy nazwała ten szlak ?pierwszą kulturalną drogą Europy?.

W Polsce szczególne znaczenie dla ruchu ?compostelańskiego? ma Ziemia Głogowska. Tu bowiem w 2005 roku, otwarty został pierwszy w naszym kraju odcinek odtworzonego Szlaku św. Jakuba, który połączył Głogów i Jakubów ze Zgorzelcem, dając zarazem początek kolejnym tego typu przedsięwzięciom w innych częściach Polski. Natomiast w 2007r. ośrodek kościelny w Jakubowie został podniesiony do godności Sanktuarium Pielgrzymkowego.

Ekspozycja ?Do Santiago? jest swoistą próbą (pierwszą) ukazania zjawiska odradzania się tej tradycji pielgrzymowania, jak również ożywiania się kultu św. Jakuba w Polsce. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in.: zabytki, dokumenty, naczynia liturgiczne, pielgrzymie pamiątki, dewocjonalia (np. z Hiszpanii, Włoch czy Portugalii), precjoza, wydawnictwa, fotografie, czy też stroje członków Bractwa św. Jakuba Apostoła. Ekspozycję dopełniają plansze i tablice informacyjne. Nie zabraknie też ?akcentów? głogowskich? Z wystawą tą związana jest też oferta edukacyjna w ramach lekcji muzealnych i odczytów.

Organizatorami tej ekspozycji są: Bractwo św. Jakuba Apostoła w Jakubowie; Oddział Małopolski Bractwa św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych k/Krakowa; oraz Muzeum Archeologiczno?Historyczne w Głogowie. Przedsięwzięcie to wsparte zostało przez Gminę Miejską ? Głogów.

Wernisaż odbędzie się 6 stycznia o godz.14.30, w głogowskim muzeum w Sali im. M. Kaczkowskiego. Otwarcia wystawy dokona Ks. bp dr Paweł Socha ? biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko ? gorzowskiej.

Serdecznie zapraszamy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.