Marek Kamiński, pierwszy człowiek na ziemi ,któremu udało się zdobyć oba bieguny w ciągu jednego roku rusza do Santiago de Compostela. 13 marca 2015 roku rozpocznie wędrówkę z Kaliningradu do Santiago i pokona ponad 4000 kilometrów w ciągu około 3 i pół miesiąca.

3 biegun będzie chyba najbardziej osobistym z dotychczasowych projektów polskiego polarnika, a wędrówka będzie miała wymiar głównie duchowy. Co szczególnie ucieszy polskich fanów Camino de Santiago, podróż zostanie udokumentowana 72-minutowym filmem.

3 Biegun Marek Kamiński Gdy po raz pierwszy usłyszałem o planach polskiego polarnika Marka Kamińskiego dotyczących jego wędrówki Camino de Santiago, byłem mocno zdziwiony. Głównie dlatego, że jego postać nigdy nie kojarzyła mi się z wyprawami w tak „bezpiecznych” warunkach.

Postanowiłem jednak przeszperać stronę internetową marekkaminski.com i uświadomiłem sobie, że na przestrzeni minionych 30 lat wcale nie tylko bieguny ziemi były w polu jego zainteresowań.

Kamiński dokonał przecież także trawersu Grenlandii w 2000 roku, a rok wcześniej pokonał australijską pustynię Gibsona podczas 46-dniowej pieszej wędrówki z holenderską grupą Sasquatch Expedition.

Gdy dołożymy do tego kilkadziesiąt innych wypraw i prześledzimy dzienniki podróżnika, wyłoni nam się obraz Kamińskiego jako człowieka wiecznie ciekawego świata, rodzinnego i wierzącego. O motywy eksploracji jakiś czas temu pytała Kamińskiego Martyna Wojciechowska:

Samotna wędrówka Marka Kamińskiego do Santiago de Compostela

Marek Kamiński

Marek Kamiński (zdj. Fundacja Marka Kamińskiego)

Trudno ukryć fakt, że 3 biegun to wyprawa planowana od dawna. Już w 2012 roku Kamiński wspominał o przemierzeniu Europy w ramach projektu „Odyseja”. Wtedy chciał jednak ruszyć z Hiszpanii, by po długiej wędrówce dotrzeć do Gdańska.

Projekt ewoluował, na szczęście w dobrym kierunku i przybrał postać Camino de Santiago- Drogi św. Jakuba. Kamiński nazwał go finalnie „3 biegun”.

Kamiński wędrówkę do grobu św. Jakuba Starszego odbędzie samotnie. W planach ma jednak (jeśli cokolwiek na Camino można zaplanować) spotkania i dyskusje na temat kryzysu duchowego, jaki przeżywa współczesna Europa. Swoją wędrówką chce też zainspirować innych i skłonić do refleksji.

Kamiński nie wyklucza też, że na terenie Hiszpanii dołączy do niego dwoje jego dzieci.

Przebieg trasy z Kaliningradu do Santiago de Compostela

Marek Kamiński przygotował wstępny „plan” wędrówki. Nie wiem na ile jest on wiążący i jak ściśle polarnik ma zamiar się go trzymać.

Podróżnik spędzi na marszu (wartości przybliżone):

  • 2 dni w Rosji (Kaliningrad)
  • 19 dni w Polsce
  • 28 dni w Niemczech
  • 6 dni w Belgii
  • 32 dni we Francji
  • 21 dni w Hiszpanii

Polskie Camino potrzebuje Kamińskiego

Rozwój Camino de Santiago w Polsce (mapa) i wzrost popularności szlaku wśród polaków na przestrzeni minionych lat (statystyki) to wciąż za mało byśmy masowo ruszyli na Camino.

Od lat w dyskusjach podczas spotkań tzw. caminowiczów wspomina się o potrzebie wysłania znanej twarzy do Santiago de Compostela. Twarzy, która po powrocie mogłaby opowiedzieć polakom jak Camino zmienia człowieka.

Każda narodowość, która w corocznych statystykach Camino jest w pierwszej dziesiątce, miała na szlaku popularną osobę, która pchnęła ludzi do pójścia na szlak. Amerykanie mieli Shirley MacLaine, brazylijczycy Paulo Coelho a niemcy Kape Kerkelinga. Wierzę, że dla nas taką twarzą będzie Marek Kamiński. No pressure.

Aktualizacje z wędrówki do Santiago

Na tej stronie znajdziecie aktualne informacje dotyczące wędrówki Marka Kamińskiego do Santiago de Compostela.

Po więcej informacji zapraszamy na nasz profil na Facebook’u oraz profil projektu 3 biegun. Osoby nie posiadające konta na FB odsyłamy do strony internetowej Fundacji Marka Kamińskiego.