szybki kontakt

Drzwi Święte otwarte.

Drzwi Święte otwarte.

Relacja z uroczystości otwarcia Drzwi Świętych w Santiago de Compostela 31.12.2009


Długo oczekiwany moment wreszcie nadszedł. Dokładnie o 16:30 dzwony katedry obwieściły rozpoczęcie uroczystości otwarcia Drzwi Świętych. W tym samym momencie ruszyła procesja z zakrystii na plac Quintana. Należy tutaj dodać, że przez cały dzień padał deszcz (co jak wszyscy wiedzą, jest normalne w Galicji), ale w momencie kiedy ksiądz Arcybiskup rozpoczął ceremonię na placu znakiem krzyża, chmury rozstąpiły się i wyszło słońce (jak widać na zdjęciu). Sam obrzęd otwarcia Drzwi Świętych był stosunkowo krótki. Po komentarzu i modlitwie wprowadzającej, diakon odczytał fragment z Ewangelii św. Łukasza, o tym jak Pan Jezus wszedł do synagogi w Nazarecie, rozwinął zwój Pisma i przeczytał fragment z Izajasza mówiący o Posłańcu obwieszczającym Rok Łaski od Pana (Łk 4,16-21). Następnie chór zaśpiewał hymn do Ducha Świętego: Veni Creator Spiritus. Podniosłą chwilą było odczytanie przesłania Ojca Świętego Benedykta XVI z okazji inauguracji Roku Jakubowego. Ojciec Święty napisał między innymi:

Santiago de Compostela od zamierzchłych czasów wyróżnia się tym, że jest metą dla pielgrzymów, którzy swymi krokami wyznaczyli Drogę (Camino) mającą w swej nazwie imię Apostoła, do którego grobu przybywają ludy z przeróżnych stron Europy, aby odnowić i umocnić swą wiarę. Drogę obsianą tyloma dowodami gorącej wiary, pokuty, gościnności, sztuki i kultury, które to w sposób wyrazisty mówią nam o duchowych korzeniach Starego Kontynentu.

Po wysłuchaniu orędzia papieskiego nastąpił najbardziej oczekiwany moment ceremonii. Ksiądz Arcybiskup wziął do ręki srebrny młotek i zbliżył się do Drzwi Świętych. Wywiązał się dialog pomiędzy nim i całym ludem zgromadzonym, przeplatany uderzeniami młotka w mur z kamieni, zasłaniający Drzwi  Święte:
-Otwórzcie drzwi domu, gdzie mieszka Sprawiedliwy;
Abym wszedł przez nie i uwielbił  Pana
Pierwsze uderzenie młotkiem.
-Wejdę  do domu Twojego Panie;
Będę  Cię wielbił w Twej Świątyni
Drugie uderzenie młotkiem.
-Otwórzcie drzwi, ponieważ Pan jest wśród nas;
I okazał Swoją moc w Izraelu.
Trzecie uderzenie młotkiem.

Po tym uderzeniu mur z kamieni runął i pokazały się Drzwi Święte. Diakoni obficie zrosili je wodą święconą, a następnie wszyscy, przy śpiewie Te Deum, weszli przez nie do katedry. Już wewnątrz świątyni uformowała się procesja do ołtarza, rozpoczynająca uroczystą Eucharystię. Podczas homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił wielką potrzebę odnowy duchowej oraz przypomniał, że Rok Święty, to przede wszystkim czas nawrócenia i powrotu do Boga.

No i oczywiście na zakończenie uroczystości uruchomiono botafumeiro, które zapełniło całą katedrę zapachem kadzidła. Po raz pierwszy w tym Roku Świętym Jakubowym 2010.

Parę  praktycznych informacji na ten Rok Święty
1. Od 01.01 odprawiane są w katedrze codziennie 4 msze święte dla pielgrzymów: 10:00, 12:00, 18:00 i 19:30. Podczas każdej z tych mszy uruchamiane jest botafumeiro.
2. Niestety Rząd Galicji (Xunta de Galicia) podniósł ceny w schroniskach na terenie Galicji. W tym roku trzeba zapłacić 6 ? za nocleg.
3. Według zapowiedzi władz, nie będzie można wejść z plecakiem do wnętrza katedry. Będą zorganizowane specjalne przechowalnie np. w San Martin Pinario (budynek seminarium). Tak już to było zrobione na uroczystości otwarcia Drzwi Świętych.
4. Z pozytywnych wiadomości to ta, że według ostatnich danych w zeszłym roku pielgrzymi z Polski uzyskali 1321 Composteli. Tym samym przesunęliśmy się już na 12 pozycję w rankingu pielgrzymów cudzoziemców. Jak zwykle pierwsze miejsca  zajęli kolejno Niemcy, Włosi i Francuzi (poza Hiszpanami oczywiście). W sumie w 2009 roku do Santiago przyszło, albo przyjechało na rowerze lub konno ponad 145000 pielgrzymów.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie od grobu Świętego Jakuba
Buen Camino
Ks. Roman Wcisło, MS


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Social Media

Sprawdź nasze #socialmedia

A działamy tak:

PON – PIĄ: 08:00 – 16:00
SOB: 10:00 – 14:00
NIEDZ: Odpoczywamy. Ty też odpocznij.

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.

Zapisz się do newslettera!

Zachowujemy prywatność Twoich danych i udostępniamy je tylko osobom trzecim, które umożliwiają korzystanie z tej usługi. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.