Ślężańska Droga Świętego Jakuba z Sobótki do Środy Śląskiej

Ślężański Szlak św. Jakuba to polski, około 50-kilometrowy odcinek Camino de Santiago, który wytyczyliśmy i oznakowaliśmy w 2009 roku, przy wsparciu Fundacji Wioski Franciszkańskiej i samorządów lokalnych. Szlak biegnie ze szczytu góry Ślęży (718m n.p.m.), przez Sobótkę, Mietków, Kostomłoty do Środy Śląskiej.

W Środzie Śląskiej Droga Ślężańska łączy się z biegnącą od granicy z Ukrainą, Drogą św. Jakuba Via Regia (odtworzoną według przebiegu dawnego, królewskiego traktu handlowego).

Początek szlaku na Ślęży z Santiago de Compostela, dzieli około 3100 kilometrów. Nie oznacza to jednak, że musisz ten dystans pokonać w całości. Przeciwnie. Ślężańskie Camino to idealny szlak na weekend oraz jako “wstęp” do przygody z polskim Camino de Santiago. W ciągu 2-3 dni możesz pokonać dystans ze szczytu Ślęży do Środy Śląskiej i poznać jeden ze szlaków Camino w Polsce.

Ile czasu potrzebujesz na pokonanie tego szlaku?

Pokonanie Ślężańskiego Camino, ze szczytu Ślęży do Środy Śląskiej powinno zająć Ci: dwa dni pieszo lub jeden, cały dzień rowerem. Poniższe informacje opisują głównie pokonaie szlaku pieszo.

Jeśli musisz podróżować przez Polskę, by tu dotrzeć, najłatwiej całość zaplanować na 3 dni (z podróżą), czyli np. piątek, sobota, niedziela, ale zachęcamy Cię też do wędrówki w ciągu tygodnia (będzie łatwiej o noclegi).

Szlak Ślężański – Trasa i ślady GPS

Pobierz ślady w formacie GPX (3 pliki podzielone na kolejne dni wędrówki)

Dzień 1 – Szczyt Góry Ślęży – Sobótka (4km)

Podróż z miejsca zamieszkania do Sobótki, wejście na szczyt Ślęży i zejście do Sobótki (718m n.p.m. z Sobótki wejście i zejście zajmuje około 3 godzin). Dzięki temu rozwiązaniu, nie musimy kolejnego dnia o świcie wspinać się na szczyt, tylko ruszamy na bardziej płaski odcinek szlaku. Jeśli dotrzesz do Sobótki w piątek, masz szansę na wejście na szczyt i zejście z niego.

Dzień 2 – Sobótka – Ujów (25km)

Piesza wędrówka z Sobótki do Wawrzeńczyc, Ujowa lub Kostomłotów. W Wawrzeńczycach i Ujowie szukamy obecnie możliwości noclegowych dla pielgrzymów. W Kostomłotach istnieje możliwość nocowania w lokalnym, tanim hotelu. Ślad GPS dla tego dnia kończy się pod kościołem św. Jakuba w Ujowie.

Dzień 3 – Ujów – Środa Śląska (22km)

Dalsza wędrówka do Środy Śląskiej. Miasto leży przy głównej arterii drogowej naszego regionu i jest dobrze skomunikowane z innymi miastami. Znajduje się tu też stacja kolejowa.

Jak oznakowany jest szlak i czy tak naprawdę potrzebujesz GPS-a?

Ślężańskie Camino jest szlakiem oznakowanym w terenie. W latach 2009-2020 szlak nie był praktycznie odnawiany. W roku 2020 postanowiliśmy zmienić nieco przebieg i odnowić oznakowanie (prace trwają).

Szlak oznakowany jest wzorem uproszczonej muszli (jak w Galicji), żółtymi strzałkami oraz tabliczkami kierunkowymi.

Jeśli chcesz korzystać z aplikacji wykorzystującej GPS, po majówce 2020 zamieścimy tu aktualny ślad całego szlaku.