Camino de Santiago

 

Camino de Santiago (szlak św. Jakuba) to tak naprawdę sieć oznakowanych (lub nie) dróg pieszych i rowerowych, zbiegających się na krańcu Europy- przy grobie św. Jakuba Starszego- jednego z dwunastu Apostołów Chrystusa.

 

Droga Świętego Jakuba (Camino de Santiago) ? jest szlakiem pątniczym prowadzącym z Twojego domu do katedry w Santiago de Compostela w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii.

 

 

Mapa Camino de Santiago w Europie

 

Szlak św. Jakuba to tak naprawdę sieć oznakowanych (lub nie) dróg pieszych i rowerowych, zbiegających się na krańcu Europy- przy grobie św. Jakuba Starszego- jednego z dwunastu Apostołów Chrystusa.

Szlaki jakubowe przeżywają swój renesans dzięki św. Janowi Pawłowi II, który 9 listopada 1982 roku w Santiago de Compostela wygłosił tzw. Akt Europejski, nawołujący do duchowego odrodzenia wokół idei Camino de Santiago.

Camino pieszo, rowerem lub konno

Camino de Santiago, mimo iż jest szlakiem pątniczym, przyciąga także ludzi wyznań innych niż chrześcijańskie oraz niewierzących- poszukujących odpowiedzi na swoje pytania, potrzebujących wytchnienia lub po prostu pragnących zobaczyć Hiszpanię w jej najlepszym wydaniu.

Camino pokonujemy pieszo, rowerem lub konno. W odróżnieniu od znanych polakom pielgrzymek (choćby pielgrzymki jasnogórskiej) szlakiem jakubowym wędrujemy w samotności lub w bardzo małych grupach. Nie ma też księdza jako przewodnika, zabezpieczenia pielgrzymki ani transportu bagażu pomiędzy miejscami noclegowymi.

Tutaj pielgrzym sam ustala ile kilometrów dziennie pokona, w którym schronisku dla pielgrzymów przenocuje, co i kiedy będzie jadł oraz czy i kiedy będzie się modlił.

Ile czasu potrzebujesz na przejście Camino de Santiago?

Pierwotna, średniowieczna forma Camino de Santiago to pielgrzymka od progu własnego domu. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na 3-4 miesięczną wędrówkę przez całą Europę- zarówno czasowo czy ze względów finansowych lub zdrowotnych.

W obecnych czasach najpopularniejsze są odcinki szlaku najbliższe celu, czyli na terenie Hiszpanii. Wiedząc ile czasu możesz poświęcić na przejście (lub przejechanie) Camino, możesz zaplanować miejsce startu.

Mając miesiąc urlopu, możesz pokonać cały odcinek szlaku Camino Frances- od granicy francusko-hiszpańskiej aż do Santiago de Compostela (około 800km przez całą północną Hiszpanię). Jeśli czasu masz mniej, możesz wybrać inne odcinki Camino.

Camino de Santiago- cel wędrówki

Celem pielgrzymów wędrujących (pielgrzymujących) szlakiem Camino de Santiago jest katedra św. Jakuba Apostoła Starszego w Santiago de Compostela. W katedrze tej wedle legend i wierzeń znajduje się grób i ciało Świętego Jakuba Starszego- jednego z dwunastu Apostołów Chrystusa.

Według wierzeń i przekazów św. Jakub Starszy (lub Większy) głosił słowo Jezusa właśnie na Półwyspie Iberyjskim. Następnie powrócił do Jerozolimy, by zostać jej biskupem.

Tam w 44 roku został ścięty przez Heroda Agryppę, a jego ciało zostało załadowane na łódź, której celem była właśnie Galicja w Hiszpanii. Tam został złożony do grobu, który dziś można odwiedzać w Santiago de Compostela.

Czy legenda jest prawdziwa, czy nie- nie zmieni to faktu, że corocznie Santiago odwiedzają setki tysięcy pielgrzymów z całego świata, a samo Santiago de Compostela jest trzecim co do wielkości miejscem kultu świata chrześcijańskiego (po Jerozolimie i Rzymie).

Katedra w Santiago de Compostela

Katedra w Santiago to jeden z największych zabytków kultury romańskiej w Hiszpanii. Jej fasada i plac przed katedrą- Praza do Obradoiro to jedne z najbardziej charakterystycznych elementów Camino de Santiago.

Katedra budowana była stopniowo na przestrzeni wieków. Jej zalążkiem była kaplica, której budowę rozpoczęto po 813 roku gdy szczątki Apostoła zostały znalezione po raz pierwszy.

Budowę katedry w kształcie, jaki znamy do dnia dzisiejszego rozpoczęto w roku 1075, kiedy to świątynia otrzymała status kościoła katedralnego.

Elementy charakterystyczne

O historii i architekturze katedry można by pisać wiele. Jednak dla przeciętnego pielgrzyma katedra może kojarzyć się szczególnie z kilkoma elementami, wśród których należy wyróżnić:

Więcej informacji

Grób św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela

W roku 2008 liczba pielgrzymów z Polski przekroczyła tysiąc (wg statystyk Archidiecezji w Santiago de Compostela)- jest więc to liczba znacząca- szczególnie, że w większości są to pielgrzymi piesi, pokonujący setki (a nieraz i tysiące) kilometrów. Liczba pielgrzymów z Polski rośnie z roku na rok.

 

Nie ma jednej trasy pielgrzymki- wręcz przeciwnie- jest ich tyle, ile dróg prowadzi do Santiago. Do najpopularniejszych i najbardziej uczęszczanych dróg należą:

Francja:

Chemin du Piemont (525km – Z Narbonne przez Lourdes do St Jean Pied de Port)

Hiszpania:

Camino Aragones (245 km ? Somport do Puente la Reina)

Camino Frances- najpopularniejsza i najlepiej rozwinięta (ok.800km – z Saint Jean Pied de Port lub Roscenvalles do Santiago de Compostela) (profil trasy)

Camino de la Costa (765 km ? Hendaya do Santiago)

Camino Primitivo (369 Kms -Oviedo do Santiago)

Via de la Plata (676 km – Sevilla do Santiago)

Camino de Fisterra (141km ? Santiago do Finisterre)

Portugalia:

Camino Portuguese (1050km z Lagos do Santiago)

Camino Portugués de la Vía de la Plata (268 km Zamora do Santiago)

POLSKA:

Od kilku lat odbudowywane i rozwijane są polskie szlaki św.Jakuba, które łączą się ze szlakami w innych krajach, prowadząc pielgrzymów do katedry w Santiago:

Droga dolnośląska Via Regia (Góra św.Anny- Zgorzelec a także liczne odcinki w Małopolsce i powstająca nić szlaku z Korczowej do Krakowa)

Droga Wielkopolska (Gniezno ? Głogów)

Droga Lubuska (Murowana Goślina ? Słubice)

Droga Pomorska (planowana Szczecin- Słubice)

Droga Polska (Olsztyn- Toruń- Słubice i odcinek planowany z Ogrodnik do Olsztyna)

Szlaki Jakubowe w całej Europie powstają- a raczej są odnawiane- z coraz większym rozpędem; a liczba chętnych do podróży tymi trasami rośnie jeszcze szybciej. Coraz częściej także w Polsce pojawiają się zagraniczni pielgrzymi, pragnący przejść cały europejski szlak jakubowy.

Jeśli ktokolwiek z Was jest związany z rozbudową polskich dróg- dajcie znać- jesteśmy zainteresowani wszelkimi danymi.

Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów. W różnych krajach i na różnych trasach można znaleźć znaki w nieco innej formie i kolorach, jednak zawsze są łatwe do rozpoznania jako muszla św.Jakuba.

Muszla

Istniejąca od ponad 1000 lat, Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pątniczych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy (nad którymi- na marginesie- również trwają prace).

Papież Jan Paweł II pielgrzymował do Santiago dwukrotnie. Po wizycie Jana Pawła II w Santiago de Compostela w 1982 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za drogę o znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. Droga św. Jakuba została ogłoszona pierwszym Europejski Szlakiem Kulturowym Rady Europy w październiku 1987 r. oraz wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 r.

Apel spotkał się z szerokim odzewem w Europie. Rekonstrukcja Szlaku rozpoczęta w 1986 r. trwa w wielu krajach nadal. Dziś, oprócz Hiszpanii, swoje szlaki El Camino ? których w średniowieczu było wiele ? mają już m. in. Portugalia (Camino Portugues), Francja (Chemin Saint-Jacques) oraz Niemcy, Austria i Szwajcaria (Jakobswege). Najczęściej uczęszczanym szlakiem jest Camino Frances (ok. 750 km), który – wbrew nazwie („Szlak francuski”) – w 98 procentach przebiega po terytorium Hiszpanii. Wędrówkę zaczyna się w Saint Jean Pied-de-Port we Francji, po wschodniej stronie Pirenejów, przechodzi się przez słynny wąwóz Roncesvalles, gdzie w roku 778 zginął legendarny Roland, bohater „Pieśni o Rolandzie”, następnie idzie się przez górzystą, Nawarrę, krainę Basków, stąd wędruje się przez słynącą z czerwonych win Rioję, przez wyprażone słońcem, kamieniste ścieżki prowincji Burgos, Palencii, León, przez deszczową Galicję, by po kilku tygodniach wędrówki dotrzeć wreszcie do Santiago de Compostela, na plac Obradoiro, przed katedrę, w której, według legendy, znajduje się grób Apostoła.

Niektórzy nie kończą swojej wędrówki w Santiago de Compostela, ale podążają jeszcze kilkadziesiąt kilometrów, czyli trzy dni drogi od Santiago, nad wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, do miejscowości Fisterra (łac. finis terrae – „koniec ziemi”), która często błędnie uważana jest za najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy (w rzeczywistości dotyczy to przylądka Roca). W starożytności i średniowieczu uważano Fisterra za prawdziwy koniec świata, poza którym ciągnie się już tylko straszne, nieprzebyte morze. Tradycyjnie po dotarciu tutaj palono pokutne, pielgrzymie szaty i obmywano się w wodach oceanu, zostawiając za sobą dotychczasowe grzeszne życie i rozpoczynając z wiarą nowe. Stąd właśnie pochodzi najpowszechniejszy symbol Drogi św. Jakuba – muszla. Docierający nad ocean wędrowcy zabierali muszle jako dowód przebytej drogi. Dziś można je kupić na całej trasie, a najwięcej oczywiście w samym Santiago.

Wszelkie informacje na temat szlaku i praktycznej strony pielgrzymowania po Camino de Santiago można znaleźć na forach internetowych. Zawsze znajdą się tam osoby, które chętnie pomogą w przygotowaniach.

A teraz pakuj plecak i wypłyń na głębię. Droga czeka na Ciebie!

Buen Camino!

przygotowane w oparciu o źródła dostępne w internecie (wikipedia oraz serwisy nt.camino)

Czym jest Camino?

Droga Świętego Jakuba (Camino de Santiago) jest szlakiem pątniczym prowadzącym z Twojego domu do katedry w Santiago de Compostela w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii.

Książki o Camino

Znajdziecie tutaj spis książek, które w jakiś sposób łączą się z tematem Dróg Świętego Jakuba lub pielgrzymowaniem ogólnie. Warto każdą z nich przeczytać, uzupełniając w ten sposób swoją wiedzę o Camino de Santiago.

Polskie albergue na Monte do Gozo

Albergi na hiszpańskim Camino de Santiago to miejsca szczególne. Pielgrzym oprócz schronienia na noc znajduje w nich często uśmiech przyjaznego gospodarza, wspólnie spożywany posiłek czy pomoc w leczeniu obolałych stóp. Są to miejsca, które odwiedzamy najczęściej tylko raz, jednak w myślach pozostają na zawsze.

Czym jest Camino?

Droga Świętego Jakuba (Camino de Santiago) jest szlakiem pątniczym prowadzącym z Twojego domu do katedry w Santiago de Compostela w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii.

Książki o Camino

Znajdziecie tutaj spis książek, które w jakiś sposób łączą się z tematem Dróg Świętego Jakuba lub pielgrzymowaniem ogólnie. Warto każdą z nich przeczytać, uzupełniając w ten sposób swoją wiedzę o Camino de Santiago.

Polskie albergue na Monte do Gozo

Albergi na hiszpańskim Camino de Santiago to miejsca szczególne. Pielgrzym oprócz schronienia na noc znajduje w nich często uśmiech przyjaznego gospodarza, wspólnie spożywany posiłek czy pomoc w leczeniu obolałych stóp. Są to miejsca, które odwiedzamy najczęściej tylko raz, jednak w myślach pozostają na zawsze.

A działamy tak:

PON – PIĄ
10:00 – 18:00

SOB
10:00 – 14:00

NIEDZ
Jesteśmy zamknięci

Napisz do nas

Nie wstydź się! Daj nam znać jeśli masz pytania.