Spodobał Ci się ten wpis?

W Święto Bożego Narodzenia dociera do nas smutna wiadomość o pożarze w Santuarium Matki Bożej w Muxia. Miejsce, które chętnie odwiedzane jest przez pielgrzymów odbywających swoje Camino spłonęło w znacznej części nad ranem 25 grudnia 2013r.

Sanktuarium w Muxia to jedno ze szczególnie rozpoznawalnych miejsc na Camino de Santiago. Mimo, iż nie leży bezpośrednio na szlaku, wielu pielgrzymów po dotarciu do katedry w Santiago de Compostela, decyduje się na kontynuację wędrówki do Finisterre i dalej do Muxia (jak choćby bohaterowie filmu The Way)

Przyczyną pożaru było prawdopodobnie uderzenie pioruna, który trafił w pobliski transformator wcześnie rano w Dzień Bożego Narodzenia. Dym wydobywający się z okien świątyni zauważyli poranni biegacze, którzy natychmiast zaalarmowali proboszcza i straż pożarną. Niestety pożar za sprawą wiatru rozniósł się bardzo szybko.

Spłonął nie tylko ołtarz główny będący jednym z klejnotów tego miejsca (datowany na 1717r.), ale i większość obrazów zdobiących wnętrze sanktuarium. Zawaleniem grozi także główna kopuła świątyni.

Strażakom udało się uratować przed całkowitym spłonięciem jedynie część wyposażenia kościoła, które i tak będzie wymagało kapitalnej renowacji.

Sanktuarium w Muxia kilka miesięcy wcześniej przeszło renowację polegającą na wymianie cementowych spoin murów świątyni na nowe, odporne na działanie soli morskiej. To właśnie sól z fal morskich rozbijających się o skały u stóp świątyni stanowiła do tej pory największe zagrożenie. Renowacja kosztowała 400 tysięcy Euro.

Mieszkańcy Muxia już dziś deklarują chęć jak najszybszego odnowienia sanktuarium.

 

Spodobał Ci się ten wpis?

Naszywka Camino 50% taniej!

Zapisz się na newsletter by otrzymać zniżkę!